Rozjetá Ostrava setnula i Válečníky a veze si z Děčína dva body

Děčínskému celku scházel v utkání dlouhodobě indisponovaný kapitán Jakub Houška. Dušan Medvecký přivezl k utkání do Děčína devět hráčů, jelikož s týmem nepřicestovalo hned pět benjamínků (Urbánek, Dedek, Lyčka, Habily a Medvecký, syn ostravského kormidelníka).

Průběh zápasu:
Šlágr 9. kola odšpuntoval v ČEZ Sportcentru za skandovaného potlesku stojících diváků košem Peter Sedmák – 2:0, ale vedení Děčína mělo bohužel pouze epizodní trvání. Hosté pěti body v řadě skóre otočili a své vedení postupně navyšovali; během úvodních šesti minut prohnali Ostravané síťkou hned čtyři trojky, což jim na přelomu 6. a 7. minuty zajišťovalo již dvouciferný náskok – 6:18. Válečníci naštěstí v závěru úvodní periody zabrali na vyšší rychlostní stupeň a zásluhou šňůry 8:2 korunované závěrečnou trojkou Luboše Strii dokázali korigovat své manko na šest bodů – 14:20.

Na vydařený závěr úvodního dějství se nám zkraje toho druhého bohužel nepodařilo navázat, když na přelomu 12. a 13. minuty se za tři trefili Wilson a Stehlík a Nová huť utekla na patnáctibodový rozdíl – 16:31. Střelecký apetit moravskoslezského celku jako by právě tyto slepené trojky ještě více povzbudily a borce v bílém si stále drželi „daleko od těla“. Závěr prvního poločasu byl z děčínské strany doslova tragický – svěřenci Dušana Medveckého si díky dvěma trojkám Gniadka a jedné z rukou Stehlíka odnášeli do kabin komfortní náskok dvaadvaceti bodů – 29:51. Mimochodem, Ostravané nasypali do děčínského koše za první půli hned jedenáct trojek, což je málo vídaný počin…
V nevydařeném prvním poločase si na děčínské straně zapsala nejvíce bodů dvojice Peter Sedmák (7) a Luboš Stria (6); naopak při trojkobití hostů a celkově výborné produktivitě nejvíce vynikalo v úvodní dvacetiminutovce trio Jan Stehlík (10 punktů), Martin Gniadek (9) a Adam Číž (7).

Po návratu ze šaten se Děčínu v úvodních minutách dařilo a náskok Nové huti se postupně ztenčoval – v polovině 24. minuty zakončil úspěšně rychlý protiútok Luboš Stria a průběžný stav byl 38:51. Soupeř zaznamenal své první body ve druhé půli až v minutě 25., kdy se prosadil zpod koše Pelikán; na jeho příspěvek vzápětí navázal nejlepší plejer celého klání Stehlík a za stavu 38:55 si děčínský kormidelník vybral oddechový čas. Po něm se obraz hry příliš nezměnil – Válečníci se snažili z manka umazávat bod po bodíku, ale pod dvoucifernou hranici jsme se dostat nedokázali. Po třech čtvrtinách tak na tabuli svítilo skóre 49:62, což je v moderním basketu stále hratelný výsledek…

Vítr z plachet však našemu celku rychle vzala produktivita i pevná obrana Nové huti, na kterou narážely téměř všechny naše útoky zkraje závěrečné periody řádné hrací body – ve 33. minutě se nejprve za tři trefil Jurečka, a když o chvíli později zakončil úspěšně nájezd Ames, vybral si za stavu 53:72 kouč Děčína další time. Za (případným) obratem táhl Válečníky především agilní Patrick Pope, který proměnil dvě těžké trojky a ještě nutil hosty k faulům a chybám v mezihře. Děčínská ekipa se tedy nevzdávala a ještě na konci 38. minuty po úspěšném rychlém protiútoku zakončeném Admirem Aličem si za stavu 65:77 vzal time-out z řady „uklidňujících“ i Dušan Medvecký. V posledních dvou minutách nakonec hosté pod taktovkou „starého lišáka“ Amese již větší drama nepřipustili a z Děčína si tak odváží vítězství 82:70.

Body: Sedmák 15, Alič 12 (+ 6 získaných faulů), Pope 12, Stria 10 (+ 6 doskoků), Soukup 10, Landa 6, Sanders 3 (+ 7 doskoků), Bažant 2 – Stehlík 16 (dvojky 4/4), Jurečka 14 (trojky 5/3), Číž 11 (+ 8 asistencí; užitečnost 19), Gniadek 11, Ames 10 (+ 5 asistencí), Wilson 9 (+ 11 doskoků a 6 získaných faulů; efektivita 19), Zbránek 6, Pelikán 5; střelba 3 b.: 24/8 – 32/14; střelba 2 b.: 40/18 – 29/15; TH: 17/10 – 14/10; doskoky: 32:33 (útočné 7:4); chyby: 18:20; ztráty: 13:9; týmová validita: 67:98; nejlepší hráč utkání: Jan Stehlík (Ostrava); počet diváků: 980.

Základní sestavy:
Děčín – Sanders, Stria, Alič, Landa, Sedmák
Ostrava – Číž, Ames, Zbránek, Gniadek, Greene

Názory trenérů po utkání:
Pavel Budínský (Děčín):
 „Gratuluju Dušanovi a Ostravě. Musím říct, že jsem dnes viděl nejlepší Ostravu za posledních hodně let. Možná budu přehánět, ale s tím, co Ostrava dneska předvedla, by mohla hrát finále, protože všichni hráči byli velmi basketbaloví. O výsledku se rozhodlo v prvním poločase, kde byl největší rozdíl ve čtení hry. Rahsaan Ames dělá svoje spoluhráče lepšími – a ti když proměňují střely tak, jak to dělali plus naše hloupost v obraně mělo za výsledek to, že nás Ostrava trestala dost nekompromisně. Mohlo to být trochu jinak, kdybychom na začátku dali několik košů, které jsme bohužel nedali, soupeř udělal přechodovou fázi, dal dvě trojky, pak se dostal do pohody a vynikajícím způsobem předvedl vysokou úroveň basketbalovosti. My jsme se samozřejmě snažili o zvrat, ale tenhle deficit jsme nebyli schopní dohnat. Odhalily se nedostatky, kdy někteří mladí hráči ještě nemají takovou kvalitu, ale dnes bohužel ani hráči ze základu neodehráli dobrý part. Ale když se podívám na produkci hráčů z lavičky, tak jsme prohráli 24:44. Vysoká úspěšnost trojek v první půli 11 z 18, takže jen můžeme smeknout.“

Dušan Medvecký (Ostrava): „My jsme hlavně do zápasu skvěle vstoupili. My tady většinou máme problém s tím, že po sedmihodinové cestě nás Děčín v první čtvrtce přejede a my se pak těžko dostáváme do zápasu. Ale dneska to bylo úplně jinak. Kluci nastoupili velmi koncentrovaně, plnili pokyny, které jsme si řekli, výborně jsme bránili, dostali jsme za první poločas jen 29 bodů a extrémně se nám dařila střelba za tři. Druhý poločas jsme upozorňovali, že to je 0:0, že se Děčín bude chtít dotáhnout zlepšenou agresivní obranou. Kluci se začali trochu bát o výsledek, netrefili jsme pár otevřených střel a pomohl nám Rosťa Pelikán, který dal důležitý šoupák a tím jsme se ve druhém poločase nastartovali. Já jsem spokojený hlavně s obranou, dostali jsme 70 bodů od tak střelecky disponovaného týmu jako je Děčín. Já jsem spokojený hlavně s obranou a tou jsme dneska vyhráli.“