Válečníci jasně přehráli nebezpečný USK Praha!

Po dvou nepovedených zápasech a těsných prohrách s papírově slabšími soupeři konečně Válečníci ukázali svou sílu, když doma jasně přehráli nebezpečný USK Praha. Lví podíl na výhře má Filip Kroutil, který se blýskl svým novým kariérním rekordem, když zapsal 28 bodů!

Děčín nastoupil bez nemocného Cubbageho, ale hned první útok zakončil Filip Kroutil trojkou, a jako by tím ukázal svým spoluhráčům cestu. Petružela sice snížil, ale Šturanovič vzápětí zapsal dva body, Kroutil pak přihodil druhou trojku a Šturanovič znovu dva body – 10:2. Pak přišla další ofenzivní smršť Děčína, kdy nejprve Svoboda zapsal trojku, vzápětí byl faulován při trojkové střele Kroutil, který proměnil všechny šestky, a následně byl faulován při úspěšné trojce i Pomikálek, jenž pak jedním trestným hodem zvedl náskok na 20:4. Hosté samozřejmě nemohli zápasu nechat takový průběh a snížili na 25:15. Minutu před koncem dokonce Bátovský dostal manko pod deset bodů, ale to rychle změnila další děčínská trojka, tentokrát Slowiaka – 28:17. Tečku za první čtvrtkou udělala jedna šestka Vyroubala – 28:18. Také ve druhé desetiminutovce se Válečníkům dařilo za tři body a Walton s Pomikálkem navýšili na 34:22. Poté si vzal slovo Svoboda a čtyřmi body upravil na 39:22. V polovině této čtvrtiny proměnil Šturanovič dva trestné hody a následovaly slepené trojky Kroutila – 47:28. Hostující Johnson sice kontroval rovněž trojkou, ale radost hostů ihned zchladil Walton, který také mířil přesně za tři body. No, a náskok Děčína se vyšplhal dokonce přes dvacet bodů, o což se postaral Šturanovič – 52:31. Po dalších bodech Šturanoviče to bylo 54:33, ale USK zvládl koncovku poločasu lépe a sedmi body snížil na 54:40.

Ve druhém poločase se hosté pokusili něco se zápasem udělat, ale Válečníci si vždy pomohli buď trojkou, nebo košem s faulem, takže po čtyřech minutách to bylo 62:49. Pak se ale Pražanům povedla šňůra 0:8 a rázem byl rozdíl ve skóre jen pět bodů – 62:57. Hosté se sice chvilku drželi, ovšem v koncovce této desetiminutovky se znovu probudil trojkobijec Kroutil a dvěma přesnými zásahy za tři upravil na 75:64. Stejný hráč pak odšpuntoval poslední periodu dvěma trestnými hody, vzápětí přidal další body a bylo to 79:67. Vysokoškoláci ještě jednou srazili manko pod deset bodů, a to na 79:71, jenže Svoboda čtyřmi body ukázal jasně, že žádné další drama nebude. Válečníci postupně zvedli své vedení 89:73, o což se postaral Pomikálek, který se ale vzápětí vyfauloval. To už ovšem nevadilo, Šturanovič a Slowiak po útočném doskoku pojistili vedení Děčína na 93:77 a Petružela v závěru už jen upravil – 93:79.

Oba celky střílely se stejnou celkovou úspěšností 46%, ovšem Děčín dal více o jednu dvojkovou, ale především o pět trojkových střel více. V šestkách minuli Válečníci jen čtyři střely, soupeř naopak třináct! Na doskoku zvítězil USK 35:38, na body z druhých šancí to byla skoro plichta (14:15). Děčín měl daleko více asistencí (24:17) i zisků (12:6), byl lepší v bodech z brejků (13:9) a měl méně ztrát (14:18). Hosty pak nezachránila ani její drtivá výhra lavička 7:40.

Tahounem Děčína byl Filip Kroutil, který zapsal 28 bodů, když proměnil 6 trojek z 11 pokusů, dal dvě dvojky ze dvou a trefil všech šest šestek. Matěj Svoboda přidal 23 bodů, Šturanovič zapsal 14 bodů a Pomikálek 11. Walton zůstal na 8 bodech, ale měl 13 asistencí a 9 získaných míčů! Z lavičky se prosadili Slowiak (6) a Macháč (3).
Tým USK měl jen dva dvojciferné střelce, a to Petruželu (22) a Johnsona (16).

Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: „Věděli jsme, že USK přijede s velmi dobrou formou. Začátek sezóny se jim povedl na výbornou včetně zápasu s Nymburkem, protože s takle mladým mančaftem, to takhle zvládnout – klobouk dolů. My jsme před zápasem přišli o Cubbage, který onemocněl. Pomohli jsme si střelbou za tři, druhý poločas byl tvrdý boj, který skončil vyrovnaně. Pro nás jde o velmi cennou výhru. USK má bojovný a agresivní tým a my jsme se skoro po celých čtyřicet minut v tomhle vyrovnali.“
Frank Kuhn, trenér USK Praha: „Byli jsme překvapení intenzitou Děčína, nedokázali jsme se jim vyrovnat v bojovnosti. Naši mladí hráči nedokážou být konzistentní, a to bylo rozhodující. Zápas byl často zastavován kvůli trenérským výzvám, a tak bylo dost času na udávání pokynů a nebylo třeba si brát oddechové časy.“

Filip Kroutil, křídlo BK ARMEX Děčín: „Myslím, že jsme dneska zahráli konečně zápas, jaký nám přísluší. Každý zápas, co jsme dosud odehráli, nebyl přesvědčivý. Dnes jsme nastoupili tak, jak bychom měli a doufám, že to budeme opakovat.“
Filip Petružela, : „Gratuluji Děčínu k další výhře. Klasicky Děčín nastoupil velmi agresivně, proměnil hned od začátku dost těžkých střel. My jsme vůbec neplnili to, nač jsme se na tréninku na zápas s Děčínem připravovali.“

Děčín: Walton, Kroutil, Svoboda, Pomikálek, Šturanovič.
USK: Johnson, Švec, Samoura, Baker, Petružela

BK ARMEX Děčín – USK Praha 93:79
Body Děčína: Kroutil 28 (6x 3, TH 6/6, 4 asistence), Svoboda 23 (2x 3), Šturanovič 14 (6 doskoků), Pomikálek 11 (2x 3, 6 doskoků), Walton 8 (2x 3, 13 asistencí, 9 zisků), Slowiak 6 (1x 3), Macháč 3, Mach 0, Bobek 0.
Body USK: Petružela 22 (6 doskoků), Johnson 16 (3x 3), Samoura 8 (1x 3, 7 asistencí), Vlk 8 (2x 3), Bátovský 6, Šafařík 6 (1), Švec 5, Vyroubal 4 (1), Fuxa 4, Baker 0.
Střelba za 2 body 19/39:18/35, za 3 body 13/30:8/21, TH 16/20:19/32. Doskoky 35:38 (útočné 15:13), asistence 24:17, ztráty 14:18, fauly 25:18.

Čtvrtiny: 28:18, 26:22, 21:24, 18:15

Rozhodčí: Kučírek Martin, Kec Jakub, Hartig Lukáš

Komisař: Hošek Jan

Diváci: 1 015