Válečníci vyhráli 4:0 na zápasy a čeká je semifinále!

Válečníci to vzali co nejkratší možnou cestou do semifinále. Před jejich kláním s Brnem, což byl souboj čtvrtého s pátým, se spekulovalo, jak tato série skončí, ale jen málokdo tipoval, že Děčín se prožene do další fáze play-off jako veliká voda a vůbec mu nebude vadit, že zápas číslo 3 odehraje bez potrestaných ústředního rozehrávače AJ Waltona a zkušeného křídelníka Filipa Kroutila. V utkání číslo 4 už Walton i Kroutil hrát mohli a oba se podíleli na dalším obratu Děčína, který nezačal dobře, ale postupem času převzal otěže zápasu.

Start střetnutí patřil jasně Brnu, které chtělo odvrátit za každou cenu vyřazení z play-off a hrozba konce sezóny zřejmě motivovala jeho hráče tak silně, že po pěti minutách vedli 13:2, když jediné body hostů obstaral pivot Šturanovič. Pak ale Slowiak proměnil obě šestky, Kroutil přihodil trojku, a na děčínské lavičce začalo být přece jen veseleji – 13:7. Brno si však stále udržovalo náskok okolo hranice deseti bodů, s blížícím se závěrem první čtvrtky se však Válečníci díky trefám Svobody a maskovaného Štěrby, který zapsal trojku, přitáhli na 22:17. Nakonec však první desetiminutovka skončila 24:17. Během první přestávky se děčínský srovnal a hned v úvodu druhé čtvrtky manko rychle vymazal. Postarala se o to dvojice rozehrávačů, když Walton trefil dvě trojky a Slowiak přidal dvě šestky a jednu trojku – 24:28. V dalších minutách sledovali diváci především trestné hody, které byly častější na straně domácích a poslední dvě z rukou Krakoviče znamenaly obrat na 30:29. Pak ale zapsal čtyři body Macháč, Svoboda a Walton přidal po dvou a Děčín vedl 30:37. Brno však postupně srovnalo na 41:41, po třech trestných hodech Pomikálka to bylo 41:44, ale trojka Šišky v poslední vteřině znamenala nerozhodný stav 44:44.

První body druhé půle zapsal domácí Lee z šestek, Ogundiran ovšem vyrovnal a trestné hody Svobody a Waltona posunuly Děčín zpět do vedení – 46:50. Domácí pak ještě jednou pozvedli prapor a otočili na 54:50, jenže následovala trojka Ogundirana, koše Svobody a Pomikálka a bylo to 54:57. Navíc Ogundiran byl poté faulován při trojkové střele a všechny šestky proměnil – 54:60. Po technické chybě brněnské lavičky dal Ogundiran další bod, vzápětí si došel pro další faul a opět byl na čáře trestných hodů bezchybný – 54:63. Hrůzné okamžiky pro domácí zastavil až koš Křivánka, ale Ogundiran byl při střelecké chuti a prohnal brněnským košem další trojku – 56:66. Poslední periodu zahájila trojka brněnského M. Svobody, Šturanovič odpověděl trefou za dva a Ogundiran pak potrestal technickou chybu Krakoviče další šestkou – 59:69. Brno mělo problémy s fauly, na což doplatil už po dvou minutách této čtvrtiny Půlpán, jenž musel po faulu na Ogundirana povinně střídat a navíc děčínský rozehrávač opět proměnil oba trestné hody – 59:72. Po třech odehraných minutách si brněnský kouč vzal raději oddechový čas, jenž trochu pomohl a jeho tým snížil na 67:75. Klid na stranu Děčína ale rychle vrátil Svoboda, který proměnil trojku a šestkami pak odpověděl na koš brněnského M. Svobody – 69:80. Na druhé straně vykřesal trojkou naději Lee, jenže Pomikálek odpověděl košem s faulem – 72:83. Brno však dál bojovalo a znovu se přiblížilo na hratelný rozdíl – 76:83. Ovšem Dáňa pak zbytečně fauloval Ogundirana na polovině hřiště, pro pátý faul skončil a Ogundiran zvýšil na 76:85. Válečníci pak chytře tahali čas, domácím se v útoku příliš nedařilo a protože doskok patřil Děčínu, museli faulovat a posílali hosty na šestky. Ti je proměňovali s vysokou jistotou, takže po dalších trestných hodech Ogundirana to bylo 81:92. Po další nepřesné trojce Šišky pak doskočil míč Walton a Ogundiran vybídl Pomikálka k dvoubodové tečce za touto sérií – 81:94.

I čtvrté utkání přineslo vyrovnanost v řadě statistik. Domácí byli střelecky pilnější, ale Děčín byl celkově o kousek přesnější (24/60:23/55). Ve dvojkách tentokrát vyhrálo Brno (18/31:15/34), v trojkách naopak slavili Válečníci (6/29:8/21), kteří pak dominovali v trestných hodech 27/35:40/48). Celkově bylo v zápase odpískáno 61 faulů, což je dost vysoké číslo. Na doskoku vyhrál těsně Děčín 35:37, který dal více bodů z druhých šancí (6:12). Na asistence to bylo takřka vyrovnané (17:16), na zisky rovněž (9:8) a na ztráty také (13:14). Válečníci poprvé v této sérii výrazněji vyhráli na body z brejků (17:31), v souboji laviček byl o bod lepší ta brněnská (21:20).
Děčín bodově táhnul Jordan Ogundiran, kterému sice nešla střelba za dva body (1/8), ale to vynahradil dvěma trojkami a šestkami, kterých proměnil 14 z 15. K tomu přidal 10 získaných faulů, takže zapisuje double-double. Matěj Svoboda přihodil 17 bodů, 9 doskoků a 6 získaných faulů, navrátilec AJ Walton zapsal 15 bodů stejně jako kapitán Tomáš Pomikálek. Slowiak dnes dostal méně času, přesto stihl dát 7 bodů, druhý navrátilec Kroutil pomohl 5 body a 5 asistencemi, důležité body dával i pivoti Šturanovič, Macháč a Štěrba.

V dresu domácích se konečně ukázal Martin Svoboda, který nasázel 23 bodů, měl 8 doskoků a 8 získaných faulů. Za dva body jistě střílející Lee dal 20 bodů, Šiška pomohl 11 a Křivánek 8 body. Nikdo další už se výrazněji neprosadil. Zápas pro pět faulů nedohráli Půlpán, Š. Svoboda, Dáňa a Křivánek.

Trenéři po utkání
Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: „My jsme rádi, že jsme zvládli postoupit už v Brně. Po těch dvou domácích zápasech jsme ani nedoufali, že by to dnes tak mohlo dopadnout. Nicméně zvládli jsme to, jsme v semifinále. Gratuluji svým hráčům, protože tady odvedli dva skvělé výkony. Musím dát kredit i Brnu, protože my jsme žádnou čtvrtinu v té sérii neměli jednoduchou a všechno rozhodovaly detaily. Brno má mladý tým a má před sebou velkou budoucnost. My jsme těžili z větších zkušeností. Dnes to bylo opět nahoru dolů, jsme za tu výhru hrozně rádi.”

Martin Vaněk, trenér Basket Brno: „Myslím, že sérii rozhodla větší zkušenost Děčína. Ti hráči mají odehraných spoustu zápasů. K tomu se přidalo to, že jsme nedávali jednoduché střely. Musíme se z toho poučit, je tu spousta mladých kluků, kteří play-off hráli poprvé. Musíme pokračovat v nastavené práci, myslím, že jsme se jako tým vyvíjeli. Uvidíme, jak tým zůstane spolu.”

Hráči po utkání
Matěj Svobod, křídlo BK ARMEX Děčín: „Hrálo se mi tady dobře, jsem rád, že lidi z Brna si sem našli cestu a vytvořili skvělou atmosféru. Mám velký respekt k Brnu, není pravda, že to byla lehká série, i když to skončilo 4:0. Na všechny čtyři vítězství jsme se velmi nadřeli a jsme velmi rádi, že jsme tady vyhráli a tu sérii jsme ukončili. Je to pro nás povzbuzující do dalších bojů.”

Viktor Půlpán, rozehrávač Basket Brno: „Přišlo mi, že Děčín chtěl víc. Bylo tam pár doskoků, které jsme mohli mít my a ne oni. To byly maličkosti, které rozhodovaly zápas, když se to lámalo. Stálo nás moc sil vracet se do zápasu, takže tohle rozhodlo.”

Základní sestavy
Brno: Půlpán, Křivánek, Š. Svoboda, Lee, M. Svoboda
Děčín: Walton, Ogundiran, Svoboda, Pomikálek, Šturanovič

Basket Brno – BK ARMEX Děčín 81:94
Body Brna: M. Svoboda 23 (2x 3, TH 7/13, 8 doskoků, 8 získaných faulů), Lee 20 (1x 3), Šiška 11 (2x 3, 6 asistencí), Křivánek 8, Š. Svoboda 5 (1x 3), Půlpán 4, Krakovič 4, Brown-Soares 4, Dáňa 2, Musil 0.
Body Děčína: Ogundiran 22 (2x 3, TH 14/15, 10 získaných faulů), Svoboda 17 (1x 3, TH 8/10, 9 doskoků, 6 získaných faulů), Walton 15 (2x 3, 3 zisky), Pomikálek 15, Slowiak 7 (1x 3), Šturanovič 5, Kroutil 5 (1x 3, 5 asistencí), Macháč 4, Štěrba 4 (1x 3), Boškovič 0.
Střelba za 2 body 18/31:15/34, za 3 body 6/29:8/21, TH 27/35:40/48. Doskoky 35:37 (útočné 10:8), asistence 17:16, ztráty 13:14, fauly 35:26.

Čtvrtiny: 24:17, 20:27, 12:22, 25:28

Rozhodčí: Matějek Ivor, Kučírek Martin, Linhart Tomáš

Komisař: Večeřa Pavel

Diváci: 1 256

Zdroj: BK Děčín