Strhující finiš derby přivál nejtěsnější vítězství do našeho tábora!

Ani jeden z týmů nenastupoval do derby kompletní – Levhartům scházel mladík Jakub Kozubík a děčínský kormidelník Pavel Budínský zase musel oželet služby odchovance místního klubu a kapitána Válečníků Jakuba Houšky.

Válečníci vstoupili do utkání velmi aktivně a díky přesné střelbě a pevné obraně vedli již na začátku 3. minuty po koši Roberta Landy 8:2. „Levhartí smečka“ pod taktovkou nestárnoucího kapitána Pavla Staňka však nabírala postupně dech a začala držet otěže zápasu pevně ve svých rukou – v rozmezí 5. a 7. minuty díky šňůře 12:0! otáčeli svěřenci Tomáše Eisnera stav z 9:13 na 21:13. Ofenzivní smršť domácích se naštěstí našim hráčům podařilo utlumit a do konce první čtvrtiny jsme manko stáhli na čtyři body – 26:22.

Levharti se na produktivní vlnu vrátili i ve druhé periodě; na dvoucifernou hodnotu se jejich vedení vyšplhalo v čase 15:14 po koši pivota Packa – 45:35, ale to ještě zdaleka nebylo z jejich repertoáru vše. S jídlem roste chuť, s každým dalším košem pak snaha na tento sukces navázat – to se našemu sokovi dařilo, takže v dalším průběhu druhé čtvrtky se jeho vedení vyšvihlo až na sedmnáct bodů. V úplném závěru první půle se nám naštěstí podařilo ztrátu mírně smazat, když tečku za úvodní dvacetiminutovkou udělal „and one“ Lukáše Bažanta – 58:46.
Již během úvodní dvacetiminutovky nasázel chomutovský snajpr Showron Glover 23 bodů a v jeho závěsu se nejsrdnatěji držel křídelník Pavel Bosák s 11 punkty; na naší straně bylo nejproduktivnější duo Patrick Pope – Robert Landa, když oba natočili shodně po 13 bodech.

Děčínská ekipa nastoupila do druhého poločasu koncentrovaně a snažila se z dvanáctibodového manka postupně umazávat bod po bodíku. V průběhu 24. minuty vedli Staněk a spol. stále 66:54, ale na konci minuty 17. po dvojce Honzy Bejčka to bylo „jen“ 71:65 a na nastalou situaci zareagoval chomutovský lodivod oddechovým časem. Touto minutovou pauzou jako by děčínský orchestr vyvedl z tempa, takže náskok soupeře se do konce třetí desetiminutovky vrátil opět na dvanáct bodů – 81:69.

Do poslední čtvrtiny řádné hrací doby jsme tedy vstupovali se značným handicapem, a zprvu to na nějaký zvrat příliš nevypadalo (ve 33. minutě stále vedli naši severočeští konkurenti pohodlným náskokem 87:74). Euforie jejich i místních tifosi se však začala postupně rozplývat, když Sanders a spol. po sérii 9:0 korunované košem Admira Aliče se v polovině 35. minuty přiblížili na dostřel čtyř bodů – 87:83. Za další dvě minuty bylo na naší střídačce ještě veseleji, když Luboš Stria prohnal síťkou trojku, která znamenala zvrat v utkání – 89:90. Závěr tohoto špílu byl opravdu strhující! Děčínskému celku zajistili vedení hlavně příspěvky Patricka Popea, Míry Soukupa a Roberta Landy; domácím vykřesal poslední naději šest vteřin před závěrečnou sirénou top skórer celého klání Glover, jenž svým košem snižoval na 97:98. Víc už však ani jeden z týmů nestihl a Válečníci tak doslova vyválčili megacenné (a také megadůležité) dva body z prestižního severočeského derby!

Chomutov – Glover, Bosák, Hanzlík, Pecka, Staněk
Děčín – Sanders, Stria, Alič, Landa, Sedmák

Body:
 Glover 34 (+ 7 doskoků a 13 získaných faulů), Staněk 20 (+ 6 doskoků a 9 F+; TH 10/10), Bosák 17 (+ 4 asistence), Pack 14 (+ 6 doskoků), Žampach 5 (+ 6 doskoků), Pecka 4, Jakeš 3 (+ 6 doskoků) – Landa 25 (+ 7 doskoků a 6 F+), Pope 16 (střelba 2 b. 6/6), Stria 13, Sanders 12 (+ 4 asistence), Alič 9, Sedmák 8, Bažant 7, Soukup 4, Bejček a Jiříček po 2; střelba 3 b.: 16/6 – 28/6; střelba 2 b.: 49/29 – 44/32; TH: 26/21 – 25/16; doskoky: 36:29 (útočné 11:9); chyby: 23:27; ztráty: 12:8; týmová užitečnost:103:89.