Epické drama na jihu rozhodli Válečníci až v úplném závěru!

Lions Jindřichův Hradec vs BK Děčín – 87:91 (20:19 43:44 65:66)
Kormidelník Lions Karel Forejt měl v televizním klání s Děčínem k dispozici celkem jedenáctku borců – do plného počtu tak domácím scházel jeden z trojice absentérů Hron, Šlechta či Čech; Válečníci přijeli na jih Čech oslabeni o svého kapitána Jakuba Houšku.

Průběh zápasu:
Jindřichohradečtí vlétli na Děčín ve svižném tempu a po koších Zachrly s Tomancem vedli v polovině 2. minuty 4:0. Euforii nováčka nejvyšší soutěže však Válečníci rychle zchladili a šňůrou 9:0, ke které nejvíce přispěl šesti body agilní Luboš Stria, otáčeli v polovině 5. minuty na 4:9 z pohledu domácích. Ještě v 7. minutě jsme drželi pohodlné osmibodové vedení, ale ekipa kouče Forejta během dalších dvou minut dokázala srovnat, když zkraje 9. minuty po trojce Pavlíka platil stav 14:14. Do konce úvodní periody byla hra velmi vyrovnaná, a když se neuchytila závěrečná trojka Ella Sanderse, vedli domácí po úvodní čtvrtině nejtěsnějším rozdílem – 20:19.

Nástup do druhé desetiminutovky vyšel mnohem lépe svěřencům Pavla Budínského a v polovině 13. minuty po rychlém protiútoku zakončeném Mírou Soukupem jsme byli v plusu pěti bodů – 23:28, na což kormidelník Lions zareagoval oddechovým časem. V dalších minutách byl vývoj zápasu jako na houpačce. Čtyřmi body v řadě se hostitelé přiblížili na dostřel jediného bodu, aby Patrick Pope prohnal síťkou dvě trojky za sebou a rázem to bylo opět 27:34. Domácí však nadále dřeli na maximum a odměnou za snahu a trpělivost jim bylo na konci minuty 17. srovnání na 36:36, když zpoza perimetru se prosadil Kysela; po (opět) vyrovnaném závěru, tentokráte čtvrtiny druhé, to už už vypadalo, že do kabin se půjde o něco veseleji domácím, ale košem o desku nakonec uzavřel Míra Soukup poločasový účet na 43:44.
V domácím dresu se v úvodní dvacetiminutovce nejvíce dařilo Janu Tomancovi (9 bodů), za nímž pouze o jediný zaostali Jan Pavlík s Romanem Zachrlou; na děčínské straně byl jediným doposud dvouciferným skórerem Míra Soukup (12 punktů), kterého následovali Luboš Stria (9) a Patrick Pope (8).

Během poločasové pauzy proběhla na kurtu Lions také ceremonie na počest bývalého hráče Děčína i Jindřichova Hradce Lukáše Krause, který převzal několik ocenění a dárků; také si vyslechl řadu gratulací a ovace publika za svůj letní mega sukces, kdy v neoficiálním MS jeden na jednoho skončil druhý, když ve finále prohrál smolně jednobodovým rozdílem!

Po návratu ze šaten se rychleji do tempa sice dostali Sanders a spol., ale domácí brzy tasili trumfy. Nejprve na konci 23. minuty Zachrla a o necelé dvě minuty později Fröhde se nemýlili zpoza trojkového oblouku a rázem byli Lions v pětibodovém vedení – 56:51, načež time-out si tentokráte vyžádal děčínský kormidelník. V závěru třetí čtvrtky se nám naštěstí podařilo soupeře dotáhnout – ve 27. minutě srovnával střelou z pole Honza Jiříček na 56:56, ale více než jednobodové vedení po třiceti minutách nám borci od Vajgaru nedovolili. Tečku za třetí periodou udělala nakonec trojka Patricka Popea – 65:66.

Závěrečná čtvrtina řádné hrací doby se nevymykala trendu těch předchozích a platilo pro ni trefné pořekadlo „Každý chvilku tahá pilku“. Na přelomu 32. a 33. minuty se za tři body prosadili na jedné straně Pavlík, na druhé vzápětí Ell Sanders a stav byl 72:72. O dvě minuty později vedli domácí 77:74, ale jejich vedení se brzy rozplynulo a do čtyřbodové výhody poslal na konci 38. minuty Válečníky dvěma šestkami Ell Sanders – 79:83. Na jediný bod sice přiblížil jindřichohradeckou družinu trojkou veterán Pavlík, ale ani jeho bohaté zkušenosti proti ostřílenější děčínské ekipě nakonec nestačily. Definitivně šance Lions na plný bodový zisk spláchli na přelomu 39. a 40. minuty trojkou Luboš Stria a dvěma trestnými hody Ell Sanders, kteří zvýšili naše vedení na 84:90. Ve zbývajících šestatřiceti vteřinách se již domácím podařilo výsledek pouze kosmeticky upravit, takže Válečníci si z jihu Čech odváží opravdu vydřené, ale nesmírně cenné dva body za výhru 91:87!

Body: Tomanec 15 (+ 11 doskoků -> double-double), Zachrla 15 (+ 8 doskoků a 5 získaných faulů), Pavlík 14 (trojky 5/3), Dygrýn 12 (+ 6 doskoků), Kramný 12 (5 F+), Kysela 8 (+ 5 asistencí), Eisman 6, Fröhde 5 – Stria 21 (5 F+; trojky 7/5!), Soukup 14 (5 F+), Sedmák 14 (5 F+), Pope 14, Sanders 11 (+ 7 asistencí a 6 získaných faulů; TH 8/8), Jiříček 8, Landa 6, Alič 3; střelba 3 b.: 21/8 – 23/11 (48 %!);střelba 2 b.: 54/23 – 36/17; TH: 24/17 – 38/24; doskoky: 42:28! (útočné 14:5); chyby: 29:23; ztráty:11:11; týmová užitečnost: 90:97.