Oslabený Děčín na Opavu nestačil

Válečníci nastoupili k utkání s mistrovskou Opavou bez zraněného kapitána Pomikálka, což bylo citelné oslabení. Další rána pro Děčín pak přišla v úvodu druhé čtvrtiny, kdy byl po dvou technických chybách necitlivě vyloučen hlavní děčínský playmaker AJ Walton. Tento okamžik se výrazně podepsal na zbytku utkání, Válečníci přesto bojovali a vzdorovali, ale domácí zbaveni nebezpečí ze strany děčínského rozehrávače si dokráčeli pro vysoké vítězství.
Slezané prohráli poslední tři ligové zápasy, k tomu dostali dvě „nakládačky“ v Lize mistrů, a jejich herní nepohoda byla v úvodu patrná. Válečníci šli do vedení po koších Šturanoviče a Cartera, po trefě Svobody vedli ještě 2:6. Opavští pivoti Puršl s Mokráněm ale vyrovnali na 6:6, stejní hráči pak odpověděli i na trefy Waltona a Kroutila – 13:10. Děčín přes technickou chybu trenéra Grepla sice otočil na 13:14, ovšem domácí rychle odskočili na 21:14. Jenže Macháč zapsal koš s faulem, Svoboda přidal trojku a rázem bylo málem vyrovnáno – 21:20. Koncovka čtvrtiny vyšla ovšem lépe Opavským, kteří ji i díky trojkám Jurečky a Švandrlíka vyhráli 28:21. Na startu druhé desetiminutovky si Opava opět pomohla trojkou, Mokráň získal další koš s faulem a bylo to 34:23. Válečníci samozřejmě nechtěli, aby soupeř utekl výrazněji a Walton s Carterem a Kroutilem stáhli manko na 38:29. Pak ale byl Šturanovičovi odpískán už jeho třetí faul, děčínským hráčům se verdikt nelíbil a Walton dostal za protesty technickou chybu, vzápětí druhou a musel do kabin. Opava z darovaných čtyř šestek sice proměnila jen jednu, ale ztráta Waltona byla pro Válečníky příliš citelná a naopak domácí se dostali na koně. Jejich útoky byly velmi produktivní a dvě minuty před poločasem vedli 52:34. Naštěstí v závěru půle se vyburcoval Carter a šesti body v řadě snížil na 53:40.

Vstup do druhého poločasu vyšel lépe Slezanům, kteří si chodili pro koše s faulem, proměňovali své střely za tři body a přestože Válečníci se snažili a bojovali, rozjetého soupeře už nedokázali zastavit. V této čtvrtce už prohrávali o 30 bodů 83:53, v závěru sice snížili, ale pořád byl rozdíl ve skóre před poslední periodou obrovský – 88:68. V ní se na úvod povedlo Děčínu díky Svobodovi a Carterovi stlačit manko na 18 bodů (93:75), ale domácí ihned zabrali a nedovolili žádné drama. V polovině poslední části zvýšil Puršl na 100:76, poté se oba týmy pustily do trojkové přestřelky (108:84) a minutu před koncem po smeči Puršla byl rozdíl opět téměř u třiceti bodů – 114:86. V poslední minutě však Bobek trefil trojku, a na další smeč Puršla odpověděl Kroutil – 116:91.

Vysoká prohra je samozřejmě nepříjemná, ale v řadě ukazatelů byl zápas vyrovnaný. Oba týmy daly 25 střel za 2 body, v šestkách vyhráli domácí o jediný bod (21/35:20/27). A tak klíčové byly trojky, kde se Opavě dařilo a dala jich 15 z 36 pokusů (41%), kdežto Děčín jen 7 z 21 střel (33%). Opava měla také více doskoků (48:33), a na body z druhých šancí vyhrála 23:10. Asistence opět vyzněly lépe pro Slezany (30:16), ztráty byly téměř vyrovnané (13:14) a na body z brejků naopak vyhráli Válečníci (11:21). V souboji laviček byla lepší ta domácí (35:20).

Děčín táhl tradičně Matěj Svoboda s 21 body, 6 doskoky, 4 asistencemi a 3 zisky. Za ním byl Carter s 18 body, Šturanovič přidal 14 bodů a Kroutil 12. Slowiak s Macháčem dali po 7 bodech, oba se však v koncovce utkání vyfaulovali. Walton stihl za svých necelých 12 minut 6 bodů, 3 asistence a 3 získané fauly.

V týmu Opavy se bodově prosadili všichni hráči. Nejvíce byl vidět Mokráň s 23 body a 11 (!) získanými fauly (TH 13/16). Puršl přidal 21 bodů a 11 doskoků, Švandrlík přihodil 18 bodů (trojky 5/10), Farský 13 bodů a Šiřina 12 bodů + 12 asistencí.

Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: „V první polovině utkání jsme s Opavou drželi krok. Ve druhé půli už nám trochu odcházely síly. Musíme rychle na zápas zapomenout a jet dál. Domácí dnes trefili, na co sáhli. Vyloučení našeho klíčového rozehrávače nám hodně ublížilo, neboť jsme za něj dnes nenašli plnohodnotnou náhradu. Myles Carter je s námi krátkou dobu a ještě do hry plně nezapadá. Chce to absolvovat více společných tréninků.”
Petr Czudek, trenér BK Opava: „Výsledek beru všemi deseti, výkon už tak moc ne. Měli jsme spoustu pěkných úseků, ale i spoustu chyb. Stále máme na čem pracovat. Jsem rád, že se dnes střelecky chytli Kuba Mokráň se Šimonem Puršlem. I Kryštof Kavan měl několik kvalitních zákroků. Všichni hráči se střelecky prosadili. Děčínu chyběl kapitán Pomikálek a pro nedisciplinovanost většinu utkání i vyloučený Walton. To nám vítězství určitě usnadnilo.”

Matěj Svoboda, křídlo BK ARMEX Děčín: „Dnes se nám utkání nepovedlo. Chyběl zraněný Tomáš Pomikálek a také dvě technické Waltona nás hodně srazily k zemi. My jsme dnes ani tak neměli problém v útoku, ale dostat sto šestnáct bodů je strašně moc. Musíme rozhodně zlepšit naší obranu.”
Jakub Mokráň, pivot BK Opava: „Toto vítězství nám po řadě proher určitě pomohlo k většímu sebevědomí. Dvě technické Waltona nám situaci usnadnily, ale myslím, že i s ním bychom dnes Děčín překonali. Na naší straně byla větší chuť po vítězství.”

Opava: Šiřina, Slavík, Švandrlík, Mokráň, Puršl
Děčín: Walton, Carter, Kroutil, Svoboda, Šturanovič

BK Opava – BK ARMEX Děčín 116:91
Body Opavy: Mokráň 23 (9 doskoků, TH 13/16, 11 získaných faulů), Puršl 21 (1x 3, 11 doskoků), Švandrlík 18 (5x 3), Farský 13 (3x 3), Šiřina 12 (2x 3, 12 asistencí), Pecháček 8, Slavík 7, Kavan 6 (2x 3), Jurečka 6 (2), Gniadek 2.

Body Děčína: Svoboda 21 (3x 3, 6 doskoků, 4 asistence, 3 zisky), Carter 18, Šturanovič 14, Kroutil 12 (2x 3), Slowiak 7 (1), Macháč 7, Walton 6, Mach 3, Bobek 3 (1), Rozsypal 0.
Střelba za 2 body 25/40:25/49, za 3 body 15/36:7/21, TH 21/35:20/27. Doskoky 48:33 (útočné 17:11), asistence 30:16, ztráty 13:14, fauly 25:27.

Čtvrtiny: 28:21, 25:19, 35:28, 28:23

Rozhodčí: Hruša Petr, Pokorný Štěpán, Kapaňa Lukáš

Komisař: Kapl Antonín

Diváci: 1 320