Těsná výhra Válečníků na palubovce Brna

Válečníci se rozloučili s nadstavbovou skupinou A1 těsnou výhrou na palubovce Brna. A vlastně to byla generálka na nadcházející play-off, protože šesté Pardubice nestačily dle předpokladů na domácí Nymburk a tudíž nevyužily prohry Brna. V tabulce Kooperativa NBL tak Děčín upevnil svou 4. příčku, Brno zůstalo páté a oba celky se potkají ve čtvrtfinále. A jestli to budou stejně vyrovnané bitvy jako ta dnešní, mají se fanoušci nač těšit.

Domácí měli velmi povedený start a během minuty vedli 6:0. Pak ale Svoboda dal koš, Walton přidal trojku a za další minutu to bylo 6:5. Brno  sice následně odskočilo na 12:7, jenže Svoboda se blýskl trojkou, Pomikálek přidal koš s faulem a Děčín šel poprvé do vedení – 12:13. Vyrovnaná bitva pak pokračovala až do samého závěru první čtvrtiny, kdy Walton z trestných hodů vyrovnal na 21:21. V posledním útoku však sváteční trojkový střelec Krakovič trefil přesně a domácí vedli 24:21. Hned v úvodu druhé čtvrtky vyrovnal Svoboda trojkou a přetahovaná pokračovala dál. Po trojce Ogundirana vedli Válečníci 28:29, hráči Brna však otočili na 33:29. Následně však Kroutil zapsal trojku, poté přidal dvě šestky a v polovině této části to bylo 33:34. Brněnští pak byli ve zbytku poločasu o kousek úspěšnější a minutu před poločasovou přestávkou po jednom trestném hodu Krakoviče vedli 45:40. Ogundiran však stihl snížit a poločas skončil 45:42.

Druhou půli zahájil koš Šturanoviče, na jednu šestku Soarese odpověděl Ogundiran trojkou a Děčín vedl 46:47. Následovala však povedená epizoda brněnských Američanů Leeho se Soaresem, kteří zařídili největší náskok svého týmu – 55:47. Válečníci ale ihned kontrovali, Pomikálek zapsal pět bodů, Walton dva a bylo opět takřka srovnáno – 55:54. V závěru třetí čtvrtky pak Kroutil dal koš s faulem a vyrovnal na 61:61, následně Boškovič, nová akvizice Děčína, zapsal své první body ze hry a otočil na 61:63. Poslední slovo ovšem patřilo domácímu Dáňovi, který trojkou upravil na 64:63. V poslední periodě nejprve zvýšil Křivánek na 66:63, následně ale Svoboda trojkou a poté košem otočil na 66:68. Po brněnském oddechovém času trefil Křivánek trojku, Šturanovič ale rychle překlopil vedení zpět na stranu Děčína. Na koš Dáni pak odpověděl hbitý Ogundiran, který vzápětí získal míč a Svoboda si došel pro dvě šestky – 71:74. Napínavá bitva pokračovala dál a na trefy Půlpána odpověděli Ogundiran a Walton – 75:78. V poslední minutě pak domácí faulovali Waltona, ten sice proměnil jen jeden trestný hod, ale to stačilo, protože Soares už jen snížil na 77:79. Po time-outu Děčína zahráli Válečníci 25 vteřin před koncem dlouhý útok, který skončil nepřesnou střelou Svobody, ale Pomikálek získal útočný doskok. Rozhodčí se pak dlouho radili a zkoumali video, ale nakonec z toho byl skutečně míč pro Děčín a protože už zbývala jen vteřina, stačilo hostům pouze vyhodit z autu a byl konec.

Zápas přinesl velmi vyrovnanou střeleckou statistiku (27/65:28/66). Ve dvojkách oba celky vyprodukovaly shodně 40 střel, o jednu proměněnou byli lepší Válečníci (20/40:21/40). V trojkách i šestkách to byla úplná plichta, byť o kousíček lepší procento měli domácí – trojky 7/25:7/26, TH  16/25:16/29. Na doskoku vyhrál jasně Děčín 34:52, který měl také více bodů z druhých šancí (11:21). V dalších statistikách slavilo Brno, jež mělo více asistencí (23:14), více zisků (8:3), méně ztrát (13:20), dalo více bodů z brejků (20:5) a jeho lavička porazila tu hostující 22:18.

Děčín táhl Walton s 19 body, Svoboda přidal 16, Ogundiran 12, Pomikálek a Kroutil po 10 bodech. Šturanovič zapsal 6 bodů, Boškovič dal 4 a Macháč 2.

Brno se spoléhalo na svého rozehrávače Půlpána (17 bodů), Soares dal 16 a Křivánek 12. Dáňa s Krakovičem zapsali po 8 bodech, Lee zůstal na sedmi a Šiška dokonce jen na třech bodech.

Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: „My jsme do zápasu vstoupili špatně, jak se nám to stává v Brně pravidelně. Postupem času jsme se dostávali zpátky do zápasů a takto asi bude vypadat i to play-off. Hrají týmy na čtvrtém a pátém místě, bude rozhodovat každá situace, momentální forma. Pro nás to dnes bylo šťastné vítězství, jelikož většinu zápasu jsme prohrávali.”

Martin Vaněk, trenér Basket Brno: „Jestliže prohrajeme o dvacet doskoků a dovolíme Děčínu, o kterém víme, že je to tým, který hlavně bojuje, dvacet dva útočných doskoků, není to smolná prohra. Je to něco, na co jsme si měli dát pozor. Jestli s Děčínem chceme hrát, musíme být fyzičtější, musíme hrát na hranici svých možností, rvát se o každý míč. Máme deset dní na to, abychom do hráčů dostali to, že musí za každým balónem, jinak nemáme šanci Děčín porazit.”

Matěj Svoboda, křídlo BK ARMEX Děčín: „Zápas byl vyrovnaný, rozhodl asi doskok. Nemyslím si, že byl dnes jeden z týmů výrazně lepší, ale doskok je vždy důležitý a asi to byl faktor zápasu. Vyhrál šťastnější tým.”

Jakub Krakovič, pivot Basket Brno: „V zápase se ukázalo, že týmy jsou vyrovnané a budou rozhodovat maličkosti jako doskočené míče. Ukázali jsme, že to bude urputná bitva a vyhraje tvrdší tým. My teď máme týden na to připravit se, abychom ukázali naše kvality.”

Brno: Půlpán, Šiška, Křivánek, Lee, Soares
Děčín: Walton, Kroutil, Svoboda, Pomikálek, Šturanovič

Basket Brno – BK ARMEX Děčín 77:79
Body Brna: Půlpán 17 (1x 3, 8 asistencí), Soares 16 (7 doskoků), Křivánek 12 (1x 3), Krakovič 8 (1x 3, 7 doskoků), Dáňa 8 (1x 3), Lee 7 (1), Svoboda 3 (1), Musil 3, Šiška 3 (1x 3, 7 asistencí), Rychtecký 0.
Body Děčína: Walton 19 (1x 3, 9 doskoků, 4 asistence), Svoboda 16 (3x 3, 7 doskoků), Ogundiran 12 (2x 3), Pomikálek 10 (7 získaných faulů), Kroutil 10 (3x 3), Šturanovič 6, Boškovič 4, Macháč 2, Slowiak 0, Mach 0, Bobek 0.
Střelba za 2 body 20/40:21/40, za 3 body 7/25:7/26, TH 16/25:16/29. Doskoky 34:52 (útočné 14:22), asistence 23:14, ztráty 13:20, fauly 28:24.

Čtvrtiny: 24:21, 21:21, 19:21, 13:16

Rozhodčí: Hruša Petr, Linhart Tomáš, Zatloukal Ondřej

Komisař: Paulík Robert