Po domácí trojkopalbě se ujímáme v sérii vedení 1:0!

BK Děčín vs USK Praha – 71:58 (17:14 37:24 53:35)
Oproti poslednímu nadstavbovému špílu nastoupily oba celky téměř v kompletním složení – na straně Válečníků naskočili v Praze absentující Ell Sanders i Pavel Houška, zato jeho jmenovec a kapitán mužstva Jakub kvůli problémům s rukou zůstal pouze na lavičce; na straně USK již naskočil do hry křídelník Vojtěch Hruban a v jedenáctičlenné ekipě, která dorazila do ČEZ Sportcentra, scházel jeden z dvojice Tomáš Kyzlink – Lukáš Feštr.

Skóre utkání otevřel Slavíkův koš, na který okamžitě odpověděl trojkou Admir Alič – a podobným způsobem se vyvíjely úvodní minuty prvního čtvrtfinálového duelu. Oba celky se téměř s železnou pravidelností střídaly ve vedení, ale utrhnout na větší odstup se nepovedlo ani jednomu z nich, což dokresluje i průběžné skóre – zkraje 6. minuty se ihned po vyhození z autu smečí prosadil Pavel Houška a srovnal na 9:9; o tři minuty později se za tři trefil Tomáš Pomikálek a vedli jsme 14:11. Závěr první čtvrtky ještě orámovala další trojka, tentokráte z rukou Aliče a tak tak, že se neujal i Burkeův pokus od poloviny hřiště s klaksonem – po deseti minutách jsme nakonec vedli 17:14.

Druhý kvartál začali Válečníci velmi špatně, nedařila se jim souhra a když na začátku minuty 13. po rychlém protiútoku srovnal na 20:20 hostující Milan Soukup, okamžitě si borce v bílém svolal Pavel Budínský na bojovou poradu. Její účinek zdál se býti blahodárný – po jeho skončení se opět za tři trefili Stria s Aličem a strhli vedení na naši stranu – 26:20. Děčínští však nepolevili ani v dalších minutách a svého soka na konci první půle jednoznačně přehrávali – ofenzivu táhl primárně Luboš Stria, ke kterému se úspěšně přidávali i ostatní; tečku za vydařeným prvním poločasem (a hlavně druhou periodou) udělal symbolicky – trojkou – John Boyer, a stanovil tak poločasový stav na 37:24.
V úvodní dvacetiminutovce se na děčínské straně nejvíce střelecky činila dvojice Admir Alič (9 bodů) a Luboš Stria (7); Pražany táhli hlavně dva centři – slovenský reprezentant Peter Sedmák s 9 punkty a talentovaný Jiří Slavík (který alternoval zkraje utkání i na pozici 3) se 6.

Ani patnáctiminutová pauza nic neubrala svěřencům Pavla Budínského na ofenzivních choutkách z konce první půle – úvodní minuty poločasu druhého si jednoznačně vzal pod svou nadvládu zkušený lišák Ell Sanders. Vše odstartovala jeho trojka, na konci 24. minuty měl na svém kontě již 7 pointů a v polovině minuty 26. po další úspěšně vypuštěné raketě z velké dálky navíc vyšponoval náskok svého celku již na dvacetibodovou hranici! – 48:28. Pohodlný odstup si naši hráči drželi po celý zbytek třetího kvartálu – v polovině 28. minuty po rychlém protiútoku Luba Strii dokonce stále nad hranicí dvaceti bodů – 53:31; i když poslední čtyři body zaznamenali borci z metropole, vedení 53:35 bylo již více než nadějné…

Pražané však ani za tohoto stavu nic nevzdávali a odměnou za jejich snahu jim bylo zkraje 33. minuty snížení na 55:41, když pod košem zůstal zapomenutý Jiří Slavík. Po hlasitější koučově domluvě během oddechového času se však děčínská hra vrátila do zajetých kolejí a přes pevnou obranu se hosté prosazovali jen velmi těžko. Náskok se nám sice nedařilo výrazněji navýšit, přesto jsme si stále drželi odstup – pro dokreslení stav ze začátku 37. minuty po smeči Houšmana – 63:47. Definitivně zřejmě zlomil odpor soupeře minutu a dvaapadesát sekund před koncem Admir Alič po koši s faulem, kterým zvyšoval již na 68:51. Hráči USK v závěru ještě kosmeticky upravili konečný stav – to však nic nezměnilo na faktu, že po výhře 71:58 se ujímáme vedení ve čtvrtfinálové sérii! Ta pokračuje druhým dílem již v úterý v hlavním městě…

Děčín – Sanders, Stria, Alič, Soukup, Burke
USK – Šotnar, Mareš, Slavík, Sedmák, Votroubek

Statistické údaje:
Střelci: Alič 16 (+ 6 asistencí a 4 získané fauly; trojky 4/3, TH 3/3), Stria 15 (+ 4 asistence), Sanders 10 (+ 6 doskoků i asistencí), P. Houška 10 (+ 6 doskoků), Burke 8 (+ 7 doskoků), Pomikálek 6 (+ 7 doskoků), Soukup 3 (+ 4 získané fauly), Boyer 3 – Sedmák 15 (+ 6 doskoků a 4 zisky), Hruban 12 (+ 4 získané fauly), Slavík 10 (+ 4 získané fauly), Votroubek 10 (+ 6 doskoků), Soukup 5, Šotnar 4 (+ 4 asistence), Cvek 2; střelba 2 b.: 37/14 – 39/19; střelba 3 b.: 26/12 – 19/2; TH: 9/7 – 20/14; doskoky: 37:30 (útočné 8:7); chyby: 19:15; ztráty: 13:9; validita: 82:57; počet diváků: 1015.

Pavel Budínský (kouč Děčína): „Díky za gratulaci. Jsem moc rád, že vedeme v sérii 1-0. Byla znatelná nervozita na našich hráčích. Nebo spíš hra byla zpočátku opatrná. Už při stanovení základní pětky na straně USK bylo zjevné, že bude hrát jinou obranu než obvykle, když nasadili tři pivoty. USK vydržel 40 minut v zónové obraně, což nás zpomalilo a snažili se také eliminovat naše největší zbraně, což se jim i částečně dařilo. Nicméně musím pochválit kluky za to, že v dnešním utkání dali 12 trojek, protože to je situace, kdy USK chce zastavit naše inside skórování a pak je otázka, zda nám to bude padat, neboť zónová obrana nás nutí střílet ze střední a dlouhé vzdálenosti – my měli 12 z 26 pokusů z trojky. Řekl bych, že jsme nehráli tolik tempově ve smyslu do hloubky, nemohli jsme hrát tolik přechodovou fázi, museli jsme víc kombinovat a tvořit, což se nám dařilo a dovedlo nás to k celkem komfortnímu vedení o 22 bodů. V závěru jsme ale trochu polevili a Vojta Hruban nás potrestal. Ale nakonec pro nás důležitý bod a pro tuhle sérii důležitý krok. Teď jedeme do Prahy a myslím, že většina našich hráčů může hrát ještě lépe a sebevědoměji.“

Ken Scalabroni (kouč USK): „Vítejte v play-off. Dnes skvělá atmosféra v Děčíně! Vždycky nás to tady baví, protože fanoušci jsou skvělí a jsme rádi, že jsme mohli hrát v tomto prostředí. Gratulace trenérovi a týmu k zasloužené výhře. Prohráli jsme o třináct, ale stav série je jedna nula. K samotnému zápasu. Myslím, že Děčín hrál excelentní obranu. Měli jsme hodně, hodně málo snadných střel, málo druhých střel, většina byly těžké střely. Nedostali jsme se do rychlého protiútoku. Bránili tedy lépe než my a samozřejmě také lépe zakončovali – dnes si zkrátka zasloužili vyhrát.“