Válečníkům se povedlo vrátit Olomoucku porážku z úvodu sezóny

Válečníkům se povedlo vrátit Olomoucku porážku z úvodu sezóny a získat důležitou výhru do vyrovnané tabulky. Úspěch se sice nerodil lehce, ale Děčín ukázal vyrovnanost svého výkonu po celých čtyřicet minut, naopak domácím v poslední čtvrtce došel dech a zápas zde ztratili.

První body utkání obstarala trojka Waltona, po jedné šestce Macháče vedli Válečníci 0:4. Olomoucko, které nenastoupilo s jediným českým hráčem v základní sestavě, pak sice snížilo na 4:6, ale po koši a trojce Kroutila, a další trojce Waltona to bylo rázem 4:14. Domácí Hemphill trojkou snížil, ale Šturanovič si zasmečoval a Slowiak po zisku zvedl náskok na 7:18. Američané a Brit v dresu Olomoucka se však postupně začali střelecky chytat a do první přestávky snížili na 18:23. V úvodu druhé čtvrtky se na straně domácích blýskl exděčínský Lukáš Feštr třemi trojkami v řadě, kterými otočil na na 29:23. Na to děčínská lavička zareagovala oddechovým časem, po kterém se díky trefám Kroutila, Macha a Svobody povedlo Válečníkům otočit na 32:36. Pak začala přetahovaná a dvě minuty před poločasovou přestávkou platil po trojkách Kroutila a Feštra vyrovnaný stav 43:43. Válečníci pak znovu odskočili díky šestce Šturanoviče a koši Cartera, ovšem v poslední minutě Olomoucko překlopilo vedení zpět na svoji stranu – 49:46.

Druhý poločas odšpuntoval Macháč čtyřmi body a Děčín opět vedl. Domácí však rychle získali vedení zpět a postupně ho navyšovali. Nejhůře bylo Děčínu po trojce Žáka, protože Olomoucko vedlo už 65:57. A osmibodový náskok měli domácí ještě minutu před poslední přestávkou. Jenže pak Matěj Svoboda pozvedl děčínský prapor, trefil trojku, dva dvoubodové koše a do poslední periody se šlo za přijatelného stavu 72:68. Tu zahájila smeč nového Válečníka Štěrby, a na čáře trestných hodů tentokrát neomylný Mach vyrovnal na 72:72. Na koš Mc Brayera odpověděl Mach dalšími šestkami a bylo znovu vyrovnáno – 74:74. Po koši Waltona šel Děčín do vedení a pomalu začal přebírat otěže zápasu do svých rukou. To potvrdily čtyři body Svobody v rychlém sledu a domácí si vzali raději oddechový čas. Po něm sice Adamu snížil, ale kapitán Pomikálek kontroval trojkou – 77:83. V dalších minutách se utkání změnilo na souboj děčínského Waltona a olomouckého Adamu, domácí borec byl o kousek úspěšnější – 82:86. To už ovšem zbývalo do konce jen 80 vteřin, načež Walton svojí devátou asistencí vybídl Šturanoviče ke smeči – 82:88. V koncovce stále nepřesněji střílející Olomoucko dalo už jen jeden bod, tečku za utkáním pak udělal faul na Svobodu a jeho přesná exekuce – 83:90.

Válečníci zvládli v každé čtvrtině nastřílet buď dvacet tři nebo dvacet dva bodů a tato konzistentnost byla klíčem k úspěchu, protože domácí se už v závěru netrefovali a rozhodující poslední čtvrtku prohráli 11:22. Děčínu se dařila střelba za dva body, kde měl úspěšnost 64%, kdežto domácí jen 45% (18/40:25/39). V trojkách zaostal jen o jednu střelu (7/20:6/19), v trestných hodech byli lepší opět hráči Olomoucka, ale znovu jen o kousek (26/35:22/30). Na doskoku vyhráli Válečníci 34:39, kteří byli také lepší v bodech z druhých šancí (10:11). V dalších statistikách ale vyhráli domácí – asistence 22:18, zisky 7:1, ztráty 12:15 a body z brejků 16:13. Naopak souboj laviček vyhrála ta děčínská, a to poměrem 15:28.

Nejlepším střelcem Děčína byl AJ Walton s 18 body, k nimž přidal 9 asistencí a 4 doskoky. Matěj Svoboda zůstal zpět o jediný bod, měl však 8 doskoků. Přesně střílející Kroutil dal tři dvojky ze tří, dvě trojky ze čtyř, k tomu přidal dvě šestky ze dvou, což v součtu znamenalo 14 bodů. A důležitých bylo i jeho 5 asistencí. Dvojciferným střelcem byl také Šturanovič s 11 body a 6 doskoky. Za touto čtveřicí byl překvapivě Martin Mach, který dal sice jen jeden koš, ale vynutil si čtyři fauly a proměnil všech sedm trestných hodů! Kapitán Pomikálek pomohl 8 body, Macháč dal 5, Carter 4 a Štěrba se Slowiakem po dvou.

Domácí se opírali tradičně o svoji cizineckou legii – Adamu dal 20 bodů, Shaver 15, Bailey 15 a Mc Brayer 13. Z českých hráčů se prosadili jen dva – Feštr zapsal čtyři trojky a 12 bodů, Žák jednu trojku a 3 body.

Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: „Olomoucko odehrálo skvělý zápas v Opavě i proti Kolínu a také proti nám to byl výborný výkon. Zápas rozhodly maličkosti. V poslední čtvrtině jsme se postavili do zóny, protože jsme nebyli schopni hrát obranu jeden na jednoho. Zónu nemám rád, ale přinesla ovoce. Vítězství bylo spíše šťastné, máme z něj ale velkou radost.”

Andrew Hipsher, trenér BK REDSTONE Olomoucko: „Děčín si zaslouží kredit, hrál výborný zápas. My jsme drželi krok téměř celé utkání, drželi jsme šanci na úspěch. Bohužel jsme ve druhém poločase nedokázali proměnit větší počet otevřených střel. Potřebujeme, abychom měli lepší úspěšnost. Musíme si pomoci z pole a nesnažit se pouze o body z nájezdů, které soupeř přečte a pohlídá si je.”

Filip Kroutil, křídlo BK ARMEX Děčín: „Čekali jsme těžký zápas, a to se potvrdilo. Věděli jsme, že Olomoucko doma hraje opravdu dobře a bude nebezpečné. Bylo to hodně náročné a rozhodovalo se až v poslední čtvrtině, kdy se ukázali naši klíčoví hráči. Důležité body si na klíčové okamžiky schoval Matěj Svoboda a AJ Walton. Je radost s takovými kluky hrát.”

Dominik Žák, pivot BK REDSTONE Olomoucko: „Porážka hodně mrzí. Chtěli jsme ukázat, že doma hrát umíme. Několikrát jsme se vrátili do zápasu, často nám chybí kousek, abychom to dotáhli do vítězného konce. Ale nepřestáváme věřit, že se to zlepší a výsledky přijdou.”

Olomoucko: Shaver, Mc Brayer, Adamu, Bailey, Hemphill
Děčín: Walton, Kroutil, Svoboda, Pomikálek, Macháč

BK REDSTONE Olomoucko – BK ARMEX Děčín 83:90
Body Olomoucka: Adamu 20 (4 zisky), Bailey 15 (1x 3, TH 8/10, 8 doskoků), Shaver 15 (7 asistencí, TH 9/11), Mc Brayer 13 (7 asistencí, TH 7/10, 8 získaných faulů), Feštr 12 (4x 3), Hemphill 5 (1), Źák 3 (1), Škranc 0, Klepač 0.

Body Děčína: Walton 18 (2x 3, 9 asistencí), Svoboda 17 (1x 3, 8 doskoků), Kroutil 14 (2x 3, 5 doskoků, 5 asistencí), Šturanovič 11, Mach 9 (TH 7/7), Pomikálek 8 (1x 3), Macháč 5, Carter 4, Slowiak 2, Štěrba 2.
Střelba za 2 body 18/40:25/39, za 3 body 7/20:6/19, TH 26/35:22/30. Doskoky 34:39 (útočné 10:9), asistence 22:18, ztráty 12:15, fauly 21:25.

Čtvrtiny: 18:23, 31:23, 23:23, 11:22

Rozhodčí: Kučírek Martin, Dombrovský Filip, Výborný Dominik

Komisař: Paulík Robert