Zprávy

Epické derby-drama se smutným koncem pro Válečníky…

sluneta-usti-nad-labemÚstecký tým byl k utkání připraven kompletní. Děčínský kouč v sestavě postrádal centra Dana Hendrycha a guard Filip Kroutil zůstal zatím po zranění kotníku pouze na lavičce.

Ústí – Laroche, Žampach, Burnatowski, Pecka, Vette
Děčín – Vyoral, Bosák, Bažant, Kaša, Houška

Již úvod utkání naznačil, že Pandy chtějí zlomit prokletí letošních derby. Pěti body v řadě odstartoval utkání Murphy Burnatowski – a když zkraje 3. minuty získal míč Laroche a smečí zvýšil vedení domácího celku již na 9:2, vybral si děčínský kormidelník time. Po nervózním úvodu se postupně hra Válečníků zlepšila a brzy s domácími srovnali krok nejen herně, ale i výsledkově, když kapitán Jakub Houška pěti punkty v průběhu 9. minuty otočil skóre na 17:18. Sluneta si ale v samém závěru úvodního kvartálu vzala vedení zpět a po závěrečné trefě Laroche byl stav 22:19. Zkraje druhé desetiminutovky svěřenci Pavla Budínského nejprve průběžný stav srovnali a v dalším průběhu této sekvence hry si udržovali mírné vedení, které dosáhlo nejvyššího rozdílu na startu 17. minuty po trefě Jakuba Kaši zpod koše na 26:32. Srdnatě bojující soupeř však do konce první půle své manko stáhnul na pouhé dva body, takže do kabin se šlo za stavu 36:38…

Do druhé půle vstoupili Vyoral a spol. ve velkém stylu a šestibodovou šňůrou se odpoutali na osmibodový rozdíl ve skóre. Po oddechovém čase ústecké lavičky následovaly v rychlém sledu čtyři (!) technické chyby pro domácí tým – tuto nedisciplinovanost podpořenou kvalitní střelbou využili Válečníci až k odpoutání se na šestnáctibodový rozdíl, když stav 43:59 svítil na tabuli v závěru 26. po trojce Luboše Strii. Pandy jako by se ale ve zbytku třetí čtvrtiny proměnily v zuřivé šelmy a zásluhou šňůry 14:0 (!) se přitáhly na rozdíl pouhých dvou bodů – na pětibodový rozdíl ale přeci jen odpoutal svůj tým závěrečnou trojkou na 57:62 J-Kaša.

V závěrečném hracím období se Válečníci stále drželi, ač povětšinou v mírném, vedení. Zkraje 35. minuty prohnal síťkou na 67:74 trojku Pavel Bosák, ale to ještě asi nikdo z početné enklávy děčínských fans netušil, že tohle jsou zároveň poslední body Děčína v zápase… Ústečtí hráči postupně manko umazávali, až necelých 23 vteřin před koncem otočil trefou zpod koše Vette na 75:74. Z posledního útoku zápasu už se Válečníkům bohužel skórovat nepodařilo, takže ze Sportcentra Sluneta odjel děčínský tým s nejtěsnější možnou porážkou 74:75…

Body: Burnatowski 19 (6 doskoků i získaných faulů; efektivita 25), Vette 18 (7 doskoků; trojky 3/2), Laroche 12 (6 asistencí a 4 zisky), Čarnecký 8, Pecka 7 (7 doskoků), Jiříček 6, Žampach 5 – Bosák 12 (8 doskoků), Tucker 12 (7 asistencí a 5 doskoků), Jelínek 11 (8 doskoků – 3 útočné), Houška 11 (5 doskoků – 3 útočné), Landa 8, Bažant a Vyoral po 6, Kaša 5, Stria 3 (5 doskoků); střelba 3 b.: 14/5 – 18/7; střelba 2 b.: 48/21 – 50/22; TH: 24/18 – 15/9; doskoky: 29:41 (útočné 8:13); chyby: 17:21; ztráty: 19:21; týmová validita: 79:66; počet diváků: 1080; nejlepší hráč utkání: Murphy Burnatowski (Ústí).

Martin Stavěl (1. asistent kouče Ústí):
„Děkuju Pavlovi za gratulaci, vítězství si hrozně moc vážím. Chtěl bych tímto všem klukům poděkovat za nasazení a snahu, protože v podstatě díky téhle jediné věci jsme ten zápas ve finále vyhráli. Mimo vítězství jsem samozřejmě rád za ten jediný moment, který se udál během třetí čtvrtiny, kdy s Děčínem prohráváte o 16 bodů, tak v podstatě šance na vítězství je mizivá nebo nulová. My jsme tam předvedli trošičku obrat rovnající se malinkému zázraku. Za to jsem hrozně rád, odteď samozřejmě můžu hráčům v každém momentu říct, že zápas není ztracen nikdy. Jsem rád taky za to, že čtvrté letošní měření sil s Děčínem nebylo rozhodnuté už po první čtvrtině, kdy v těch předchozích zápasech nás Děčín rozstřílel a přejel. Věřím, že pro nás tohle vítězství je něco navíc, s čím jsem nepočítali – a že to pro nás bude povzbuzení do další práce.“

Pavel Budínský (lodivod Děčína): „Gratuluju Ústí k výhře. Jak se někdy říká, že máte jít štěstí naproti, tak si myslím, že my jsme dneska šli od začátku neštěstí naproti. Dneska jsme hráli špatně, někteří hráči zkrátka neměli svůj den a nebyli ve své kůži. Že to bude derby a že to bude exponované utkání, to se dalo očekávat, ale vůbec jsme nehráli podle naší identity hry a dělali jsme strašně moc hloupých ztrát, máme 21 ztracených míčů, což je číslo, které nás strašně zalomilo v některých pasážích utkání. Ale když to řeknu v tom celkovém kontextu, tak ve druhém poločase si myslím, že o tom, proč Ústí vyhrálo, rozhodlo to, že se vrátilo do utkání po šňůře 14:0, kdy my jsme vedli o šestnáct. Tam jsme udělali pár hloupých mentálních chyb, ale taky si myslím, že ta zvláštní situace, která v utkání vznikla, jako by nás paralizovala v tom, že jsme nevěděli, co se může stát dál. Pak už to bylo otevřené utkání až do konce a my jsme tu koncovku nezvládli, protože jsme posledních pět minut nedali koš.“