Leták vyzývá Šluknovsko ke kontrole vody, tváří se jako úřední oznámení

letak kontrola vodyObyvatelé Šluknovského výběžku dostali v minulých dnech do schránek leták s oznámením, že si za 480 korun mají nechat zkontrolovat pitnou vodu. Leták vypadal jako úřední nařízení, zřejmě proto, aby lidé na nabídku spíše kývli. Podle odborníků jsou to ale vyhozené peníze.

„Oznámení jsem dostala do schránky s novinami. Já ale na tohle nereaguji, rozbor si nechávám dělat od hygienické stanice. Jsem sice důchodkyně, ale nejsem blbá,“ uvedla Marie Čapková z obce Severní.

Skeptický je i Pavel Buchta, vedoucí centra hygienických laboratoří ústeckého Zdravotního ústavu, který rovněž vodu zkoumá.

„Takto provedenému rozboru bych určitě nevěřil,“ reagoval, když mu redakce MF DNES předložila leták s popisem toho, co firma nabízela.

„To je pouze část analýz, které je třeba stanovit, aby člověk mohl konstatovat, jestli je voda pitná a kvalitní, nebo není. Tento rozbor se také věnuje pouze několika chemickým ukazatelům, což je jeho další omezení,“ doplnil Buchta.

Karel Hrabovec, který službu letákem nabízí, se hájí, že rozbor je jen informativní. V letáku však píše, že analýza zjistí kvalitu vody a celkový obsah látek.

Oznámení má pruh i razítko
Leták navíc vypadá úředně. Je nadepsán jako Oznámení o kontrole, má charakteristický svislý pruh a kulaté razítko. Obsahuje upozornění, že po záplavách a přívalových deštích se zhoršuje kvalita vody a nechybí postrašení, že nebezpečné látky ve vodě poškozují zdraví.

„Takto koncipované oznámení může být občanem bráno jako nutnost. Vynucovat rozbor ale nemůže žádný úřad,“ říká Buchta.

Hrabovec se brání tím, že takto nadepsaný leták dostal od kolegy. „No, ale máte pravdu, je to agresivní. Já to změním a napíšu tam, že jde o nabídku,“ uznal nakonec.
Sám Hrabovec přiznává, že nemá akreditaci, jen prošel školením a získal jakýsi certifikát.

„Neakreditované rozbory může provádět, ale problém je právě v tom, že neakreditované rozbory nemusí mít zaručenou kvalitu,“ poznamenal k tomu Buchta.

Vodu si nechali zkontrolovat čtyři lidé
Hrabovec se zaštiťuje Asociací pro čistou vodu a odkazuje na její web. Na těch ale nejsou takřka žádné informace.

„Pokud je mi známo, s touto asociací je vedeno několik soudních sporů ve věci domovních úpraven vody,“ doplnil Buchta.

Od 12. do 17. září Hrabovec získal čtyři klienty ve Starých Křečanech a Horní Poustevně, kteří si nechali zkontrolovat vodu ve studni.

„Většinou měli vodu v pořádku. Jen ve dvou případech měli bakterie, což majitelé studní vyřeší tím, že si je vydezinfikují,“ popsal Hrabovec.

V oboru podniká už tři roky. Před tím měl dvě firmy, které jsou v likvidaci. Nyní má živnostenský list na nákup a prodej zboží.

V minulosti přišly nabídky filtrů
Pracovníci Zdravotního ústavu varují, aby si lidé dali pozor a nenaletěli na triky různých podnikatelů. Ti na severu Čech už v minulosti nabízeli lidem, že zkontrolují vodu, a pak jim dodali nesmyslné výsledky testů, aby jim mohli vnutit zbytečné a předražené filtry.

V Teplicích dokonce dealerka ukazovala klientům obrázky lidských vnitřností, aby dokumentovala, jak mají zanesený organismus. Jediným řešením podle ní byl filtr za 52 tisíc korun.

Autor: Artur Janoušek
Zdroj: http://usti.idnes.cz

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)