Válečníci ve čtvrtfinále české části poháru porazili ústeckou Slunetu

Závěrečný turnaj Final 8 letošního Česko-slovenského poháru bude s děčínskou účastí. Válečníci totiž ve čtvrtfinále české části poháru porazili po dramatickém a vyrovnaném průběhu ústeckou Slunetu a mohou se těšit na zápas se slovenským Komárnem.

Třetí severočeské derby v této sezóně začalo urputnou bitvou, ve které se skóre měnilo jen pomalu. Válečníci sice vedli po prvním koši Macháče, ale  hostující Dailey otočil na 2:3. Po bodech Svobody vedli zase domácí 6:3, avšak Slunetě se pak povedlo i díky trojkám Rowana a Autreyho odskočit na 6:13. Naštěstí Děčín rychle manko stáhl po trefách Svobody, Waltona a trojce Kroutila – 13:14. Poslední slovo v první čtvrtině měl však Nichols, jenž upravil na dietních 13:16. Ve druhé desetiminutovce se oba týmy střelecky více rozjely, především pak Ústí, které za tři minuty už vedlo 15:27, za což mohly i dvě trojky Autreyho a jedna Nicholse. Naštěstí Válečníci nezpanikařili a Kroutil trojkou a Svoboda košem upravili na 20:27. Po oddechovém času Slunety přišly dvě šestky Štěrby, Ústeckým se nadále střelecky nedařilo a Ogundiran snížil na 24:27. Poté hostující Rowan sice konečně protrhl střelecké trápení svého týmu, ovšem Ogundiran odpověděl dvojkou a Svoboda trojkou, čímž bylo srovnáno na 29:29. Ústí tedy znovu sáhlo k time-outu, ten ale ani tentokrát příliš nepomohl, protože hned po něm přišla trojka Kroutila – 32:29. Pak se Sluneta přece jen zvedla a trojkami Rowana a Nábělka otočila na 33:35. Rowan následně zvedl náskok na 33:37, ale Ogundiran se blýskl rovněž trojkou – 36:37. Ještě po jedné šestce Žikly vedli hosté 39:40, jenže Šturanovič zapsal koš a poločas skončil 41:40.

Druhý poločas zahájil Ogundiran dvěma body, ale Autrey jich dal sedm v řadě a bylo to 43:47. Následovaly další minuty tuhého boje, v polovině této čtvrtiny to bylo po trojce Svobody a koši Štěrby 50:49. Pak se v ústeckém dresu připomněl Nichols, který si chodil pro fauly a díky jeho trestným hodům narostlo vedení Slunety na 53:57. Po šestkách Rowana to bylo 54:59, jenže Šturanovič snížil na 56:59. Poslední periodu načaly trestné hody Nicholse, na které ovšem odpověděli Svoboda s Waltonem dvoubodovými trefami a bylo málem opět srovnáno – 60:61. Následně zapsal své jediné body ústecký Pecka, po koši Nicholse vedla Sluneta 61:65. Tento rozdíl ale vymazala trojka Kroutila a jedna šestka Waltona ze tří možností – 65:65. Pak to bylo ještě 67:67, ovšem v závěru zápasu už byl lepší Děčín. Ten se mohl spolehnout na neúnavného Svobodu, který po nepřesných střelách hostů posunul svůj tým do vedení 71:67. Ústí si vzalo raději oddechový čas a Nichols po dalším získaném faulu snížil na 71:69. Jenže Svoboda byl k nezastavení a jeho trojka rozbouřila domácí fanoušky – 74:69. V závěrečných dvou minutách měly oba celky několik šancí pohnout skórem, ale nakonec se ujaly jen šestky Nicholse a Svobody, které pečetily na 76:71.

Válečníci svého soupeře přestříleli, když byli lepší ve dvojkách (21/43:14/32) i trojkách (8/27:2/29). Sluneta házela více šestek, které ji vlastně držely ve hře (10/16:19/26). Na doskoku zvítězil Děčín 45:37, na body z druhých šancí 20:11. Válečníci byli o kousek lepší v asistencích (13:12), na zisky to bylo vyrovnané 6:6, na ztráty téměř také (12:11). Děčín opět exceloval v bodech z brejků (22:6), souboj laviček vyzněl takřka nerozhodně (23:24).
Válečníky táhl Matěj Svoboda, autor 28 bodů a 9 doskoků. Filip Kroutil zapsal 13 bodů, když proměnil všechny čtyři střely za tři body a přidal jednu šestku. AJ Walton získal cenný triple-double za 11 bodů, 10 doskoků a 10 asistencí. K tomu pak přihodil 3 zisky a 6 získaných faulů. Ogundiran pomohl 10 body, po nemoci se vracející Šturanovič 6 body, Macháč dal 4 stejně jako Štěrba. Pomikálek neproměnil ani jednu střelu, ale zapsal 9 doskoků.
Sluneta se opírala o americkou trojici Nichols (21 bodů – TH 12/12, 9 získaných faulů)), Autrey (20) a Rowan (16). Zbytek týmu ale paběrkoval, když například Pecka dal jen 2 body a Johnson žádný.

Trenéři po utkání
Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: „My jsme věděli, co nás čeká. V prvním poločasu jsme byli patnáct minut tragičtí v útoku, dostali jsme se do desetibodového deficitu. Ve druhém poločasu jsme zase chvíli tahali za kratší konec, ale nakonec jsme to nezměrnou bojovností a tím, že jsme na naše poměry hráli top obranu, byli schopni zápas urvat. Jsme za to strašně rádi. Zápasy s Ústím mají obrovskou vyrovnanost a každý trhák tam má obrovský vliv. Ve druhém poločase rozhodla naše obrana, kdy jsme byli schopni tlačit Autreyho s Nicholsem do těžkých střel, které v prvním poločase dávali, ale ve druhém už nebylo to procento takové. V takto vyrovnaném zápase jsme pak zvládli tu šestkovou kanonádu a získali vítězství.“

Jan Šotnar, trenér Sluneta Ústí n. L.: „Zápas se mi nehodnotí pozitivně, protože jsme prohráli, ačkoliv jsme tady odehráli dobrou partii. Dlouho jsme se drželi ve hře, taky jsme byli dost ve vedení. Bohužel jsme chtěli eliminovat bojovnost a fyzičnost Válečníků a v určitých momentech jsme se s tím nedokázali pasovat. Ale odehráli jsme tady jedno z nejlepších utkání za poslední dobu a měli jen kousek k vítězství. Myslím, že klíčové bylo ve druhé čtvrtině, kdy jsme byli ve vedení o deset. Tam jsme měli odskočit, ale nechali jsme Filipovi Kroutilovi dvě volné střely. To byl první problém. A pak ta poslední desetiminutovka, kdy měl Děčín víc energie v obraně než my, a pak Matěj Svoboda, který zápas rozhodl, i když jsme ho celý průběh docela slušně bránili.“

Hráči po utkání
Matěj Svoboda, křídlo BK ARMEX Děčín: „Za mě byl asi nejdůležitější moment ve druhé čtvrtině, kdy jsme se z mínus deseti dostali zpátky a šli jsme do vedení. Tam kdybychom si nechali Ústí utéct, tak by se nám vracelo těžko. Pak asi ta poslední pětiminutovka, kdy jsme byli možná trochu šťastnější, trochu bojovnější, pak jsme to urvali. Dnes rozhodovaly detaily, mohly vyhrát oba týmy. Doufám, že tohle pohárové vítězství nám pomůže i v lize, takovou výhru jsme potřebovali a věřím, že nás to nakopne, i když nás čeká těžký zápas v Opavě.“
Ty Nichols, rozehrávač Sluneta Ústí n. L.: „Přijeli jsme sem s tím, že chceme vyhrát. Čekali jsme těžké náročné utkání, které prověří naší mentální odolnost. Domácí uhráli několik těžkých situací lépe. Určitě také kredit rozhodčím, protože dneska jsme hráli pět proti osmi. Měl jsem pocit, že to byl nejhorší výkon rozhodčích, jaký jsem kdy já osobně zažil. Na jedné straně nepísknou faul a pak dají tři trestné hody za faul na půlce. V tu chvíli pro mě zápas skončil. Hráli jsme, co jsme chtěli.“

Základní sestavy
Děčín: Walton, Ogundiran, Svoboda, Pomikálek, Macháč
Ústí: Nichols, Autrey, Dailey, Pecka, Johnson

BK ARMEX Děčín – Sluneta Ústí nad Labem 76:71
Body Děčína: Svoboda 28 (3x 3, 9 doskoků), Kroutil 13 (4x 3), Walton 11 (10 doskoků, 10 asistencí, 3 zisky, 6 získaných faulů), Ogundiran 10 (1x 3), Šturanovič 6, Macháč 4, Štěrba 4, Pomikálek 0 (9 doskoků), Mach 0, Slowiak 0.
Body Ústí: Nichols 21 (1x 3, 9 získaných faulů), Autrey 20 (4x 3, 8 doskoků, 3 asistence), Rowan 16 (2x 3), Dailey 4 (3 asistence), Žikla 3, Nábělek 3 (1x 3), Karlovský 2, Pecka 2, Johnson 0, Haiblík 0.
Střelba za 2 body 21/43:14/32, za 3 body 8/27:8/29, TH 10/16:19/26. Doskoky 45:37 (útočné 14:10), asistence 13:12, ztráty 12:11, fauly 20:20.

Čtvrtiny: 13:16, 28:24, 15:19, 21:12

Rozhodčí: Vyklický Robert, Vošahlík Marek, Kec Jakub

Komisař: Šikner Roman

Diváci: 1 100