Basketbalisté Děčína si zahrají Final Four Českého poháru mužů

Basketbalisté Děčína si zahrají Final Four Českého poháru mužů. V posledním čtvrtfinále porazili v utkání plném ztrát (43) a faulů (56) domácí Hradec Králové, čímž doplnili trojici Kolín, Brno a Ústí nad Labem. Sokoli se momentálně usadili na samém dně ligové tabulky, když jim zatím nepomáhají ani příchody nových hráčů či výměna trenéra, ale ve specifickém pohárovém utkání nedali svoji kůži zadarmo a Válečníci se na výhru hodně nadřeli.
Skóre duelu otevřel děčínský Walton, ale Hradečtí rychle otočili na 5:2. Jenže Svoboda hned kontroval košem s faulem – 5:5. Po druhé trojce Peterky získali domácí vedení 11:7, ovšem Děčín následně zlepšil defenzívu, nedovoloval soupeři skórovat a přestože se mu příliš nedařilo v útoku, postupně díky trefám Waltona, Josipoviče a trojce Kroutila utekl na 11:17.

Pracně vybudované vedení Válečníků ale domácí vygumovali během poslední minuty a otočili na 18:17. Naštěstí v závěru této čtvrtky si Žikla a Josipovič došli pro fauly a při poloviční úspěšnosti trestných hodů upravili na 18:19. Ve druhé desetiminutovce bylo k vidění opět mnoho faulů i trestných hodů, které se ani jednomu týmu příliš nedařily, skóre rostlo jen pomalu a stejně na obou stranách, takže dvě minuty před poločasem to bylo po trefě Soleviče 32:30. V poslední minutě ale Kroutil přidal svoji druhou trojku, domácí nevyužili dva útoky a tečku za první půlí tak udělaly dva body Nicholse – 32:35.

Třetí čtvrtku bodově zahájil Walton, Šturanovič kontroval šestkami, pak ale Walton přidal trojku, následně doskočil nepřesnou střelu domácích a asistencí vyzval Macha ke skórování – 34:42. Po šestkách Soleviče se bodově prosadili Svoboda s Bobkem a domácí si raději vzali oddechový čas – 36:46. Ten Sokolům pomohl a přitáhli se na 41:46. Pak se ale začalo dařit pivotu Josipovičovi, který šesti body v řadě zvýšil na 43:52, navíc další dva rychlé brejky Válečníků přinesly trojku Kroutila a smeč Brunera, na kterou dostal nabito po zisku a asistenci Jansy – 43:57. Hradečtí do přestávky stihli už jen jeden trestný hod, ten si zapsal také Mach a Nichols následně zakončil tuto čtvrtinu trojkou – 44:61. Navíc poslední periodu odšpuntovala další smeč Brunera, čímž Válečníci získali už devatenáctibodové vedení – 44:63. Soupeř se ještě jednou vzepjal, a po trojce Peterky snížil na 53:65, ale pak Svoboda trefil koš za dva body, trojku a pět minut před koncem získali hosté opět pohodlné vedení – 54:70. To si pohlídali až do samého závěru, kdy Škranc pečetil na 61:75.

Děčín vyprodukoval v utkání o tři střely méně, než domácí, kteří se ale velmi střelecky trápili a jejich celková procentuální úspěšnost činila pouhých 27%. Děčín byl přesnější jak ve dvojkách (12/32:20/44), tak v trojkách (4/27:7/12), zaostal jen v trestných hodech, kde Sokoli dali 25 šestek z 39 pokusů, kdežto Válečníci jen 14 z 27 pokusů. Na doskoku vyhrál Hradec 44:40, na body z druhých šancí 14:5. Asistence byly takřka vyrovnané (14:13), ztráty rovněž (21:22). Body z brejků ovládl Děčín (11:20), který vyhrál i souboj laviček (8:28).

Děčín táhl rozehrávač AJ Walton, který dal 19 bodů a měl 10 doskoků, k tomu připsal 3 zisky a 8 získaných faulů, ale také zapsal 8 ztrát a jeho šestky byly žalostné (3/11). Že umí trojky ukázal Kroutil, který proměnil tři ze tří, k tomu přihodil tři šestky a celkem dal 12 bodů + 8 doskoků. Pivot Josipovič nastřílel 11 bodů, ale v závěru se vyfauloval, Svoboda dal 10 a Nichols 9 bodů. Trenér Grepl dal šanci všem, zahráli si tedy i Macháč, Bobek a Rozsypal.

Nejlepší z domácích byl Solevič se 14 body, ale nedohrál pro pět faulů, stejně jako Cavallero, který zapsal 13 bodů. Dvojciferným střelcem byl ještě Peterka (11), dobře střežený pivot Šturanovič nastřílel jen 9 bodů.

Hradec: Solevič, Cavallero, Prskalo, Peterka, Šturanovič
Děčín: Walton, Nichols, Svoboda, Mach, Bruner

Královští sokoli – BK ARMEX Děčín 61:75
Body Hradce: Solevič 14 (TH 10/14), Callavero 13 (TH 5/5, 4 asistence, 5 zisků), Peterka 11 (3x 3), Šturanovič 9 (8 doskoků), Škranc 6 (7 doskoků), Vlček 3 (1x 3), Prskalo 3 (8 doskoků), Goga 1, Dvořák 1, Kalný 0.
Body Děčína: Walton 19 (2x 3, 10 doskoků, 8 získaných faulů, 5 asistencí, 3 zisky, 8 ztrát, TH 3/11), Kroutil 12 (3x 3, 8 doskoků), Josipovič 11, Svoboda 10 (1x 3, 6 doskoků, 5 dztrát), Nichols 9 (1x 3, 5 získaných faulů), Bruner 6, Mach 3, Žikla 3, Bobek 2, Macháč 0, Jansa 0, Rozsypal 0.
Střelba za 2 body 12/32:20/44, za 3 body 4/27:7/12, TH 25/39:14/27. Doskoky 44:40 (útočné 15:6), asistence 14:13, ztráty 21:22, fauly 26:30.

Čtvrtiny: 18:19, 14:16, 12:26, 17:14

Rozhodčí: Blahout Petr, Kec Jakub, Jeřáb Jan

Komisař: Macela Miroslav