Rubriky
Sport Zprávy

Válečníci sehráli v prvním čtvrtfinále s mistrovským Nymburkem vyrovnanou partii

Válečníci sehráli v prvním čtvrtfinále s mistrovským Nymburkem vyrovnanou partii, která ale skončila očekávaným vítězstvím favorita. Děčín dokonce vyhrál druhou i třetí čtvrtinu a vedl o čtyři body ve třetí čtvrtce, ale domácí povedeným závěrem rozhodli o svém vítězství.

První body zápasu obstaral nymburský Routt, když proměnil jednu šestku. Na druhé straně vyrovnal Osaikhwuwuomwan rovněž jednou šestkou. V úvodu se celkově hodně faulovalo, takže k vidění bylo jen minimum košů ze hry. Po čtyřech minutách zvyšoval Harding na 9:4, jak jinak než z trestných hodů, vzápětí ale Pomikálek trefil trojku a Válečníci svojí první trefou ze hry snížili na 9:7. Nymburk ale pak odskočil díky trojkám i šestkám na 20:10, následně Kovář košem s faulem zvýšil na 23:12. Dvě minuty před první přestávkou ale Svoboda trestnými hody srazil manko pod hranici deseti bodů na 23:14 a tento stav se už neměnil. Druhou čtvrtku zahájil Nichols dvěma body, Pomikálek přidal jeden a bylo to 23:17. Za domácí sice odpověděl Tůma, ale následně Nichols šestkami a Kroutil košem přitáhli svůj tým na 25:21. Poté zaznamenal australský pivot Gak své jediné dva body v utkání, za Děčín však kontroval Pomikálek trojkou, Svoboda přidal dva body a Válečníci byli zpět ve hře – 27:26. V polovině této části dokonce Svoboda trojkou vyrovnal na 29:29, ještě tři minuty před poločasem to bylo 34:31, ale pak Kovář dal koš, Harding s Bendou trefili trojky, na což odpověděl jen Šiška trojkou, a tak poločasový stav byl 42:34.

Vstup do druhé půle se více vyvedl Děčínu, když Pomikálek s Kroutilem v rychlém sledu snížili na 42:38. Poté dal Kroutil trojku, Nichols přihodil dva body a když Šiška proměnil svoji další tříbodovou trefu, Válečníci vedli 44:46. Domácím se v těchto okamžicích nedařilo a Nichols zvýšil na 44:48. Jenže síla Nymburku je obrovská. Během prvním pěti minut druhé půle dal jen dva body, pak ale za minutu zaznamenal Harding dvě a Ross jednu trojku a rázem to bylo 53:48. Kouč Děčína si vzal raději oddechový čas, domácí přesto pomalu navyšovali svůj náskok, a to až na 59:50. V závěru sice Galloway a Osaikhwuwuomwan ubrali z manka čtyři body, jenže poslední slovo měl Palyza, který upravil na 61:54. Stejný hráč pak zahájil poslední periodu trestnými hody, Galloway ale kontroval stejnou mincí – 63:56. Bohužel, Nymburští v dalších minutách utekli až na 75:58, po šestkách Hrubana a koši Kováře to bylo 87:67. Válečníci však v závěru zabojovali a Svoboda košem, Alston trojkou a Šiška dvoubodovou trefou upravili na konečných 89:74.

Zápas přinesl překvapivě vyrovnané statistiky, v nichž domácí byli o kousek lepší v dvoubodové střelbě (18/36:15/35), v trojkách to bylo dokonce vyrovnané (9/28:9/27). Největší rozdíl tak byl v trestných hodech, kterých se celkem házelo 56! Nymburk z toho 34 (dal 26), kdežto Děčín jen 22 (dal 17).

Na doskoku to bylo opět vyrovnané (41:39), body z druhých šancí byly 16:15. Děčín byl lepší v asistencích (13:18), ale měl 19 ztrát, z nichž soupeř zaznamenal 22 bodů. A to je moc. Kupodivu na brejky vyhráli Válečníci 13:18, naopak v souboji laviček to skončilo 47:17, čímž se potvrdila největší síla Nymburských – vyrovnaný kádr.
Děčín vedl Matěj Svoboda se 17 body, Šiška zaznamenal 14 bodů a 7 asistencí, Pomikálek a Kroutil dosáhli na 10 bodů. Osaikhwuwuomwan dal 8 bodů stejně jako Nichols, který se ale v závěru vyfauloval. Galloway skóroval jen z trestných hodů, Alston proměnil jen trojku.

Domácí měli svého lídra v Hardingovi (22 bodů, trojky 4/6, TH 6/8), jistě střílející Kovář zapsal 14 bodů a 8 doskoků, Palyza se v závěru dostal na 11 bodů. Posledním dvojciferným střelcem byl Ross (10), na rozdíl od děčínské lavičky se ale na listinu střelců zapsali všichni nymburští hráči až na Rylicha.

Trenéři po utkání 
Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: „Na naše poměry zápasů proti Nymburku jsme odehráli velice slušné utkání. Vyrovnali jsme se domácím v doskakování obranném i útočném, což mělo na konečný výsledek docela velký vliv. Bohužel první bod v sérii nemáme, i když jsme si ho hodně přáli. Nicméně dvě vyhrané čtvrtiny proti Nymburku se počítají a na takový výkon bychom chtěli navázat i zítra. My jsme bojovný tým, nám nic jiného nezbývá. Pokud bojujeme na sto procent a jdeme na palubovce na krev, potom jsme velmi dobrý tým. Ve chvíli, kdy si začneme myslet, že to umíme hrát, naše výkonnost není taková a projeví se to na výsledku zápasu. Já osobně jsem byl překvapený, že jsme na začátku třetí čtvrtiny šli do čtyřbodového vedení nad Nymburkem. Pokud by se nám takové úseky povedlo zopakovat i v dalších zápasech série, to bude pro nás dobře, protože můžeme nymburský mančaft potrápit ještě více. Pokud bych hledal příčinu, proč si Nymburk vzal zpátky vedení v zápase, řekl bych, že je to jejich velkou kvalitou na perimetru – Ross, Harding a Hruban. Ve druhém poločase i Palyza ukázal, proč je jako střelec v reprezentaci. Pokud těmto hráčům dáme prostor a oni začnou trefovat z dálky, je pro nás hodně těžké Nymburk zastavovat. V tu chvíli se rozjede rychlý protiútok, za další chvíli se přidají pivotmani, kteří byli do té doby pod naší dobrou obranou, a vytvoří se náskok. Pokud Nymburk ve druhém poločase vede o deset a více bodů, už je těžké se vrátit do zápasu zpátky.“

Aleksander Sekulič, trenér ERA Basketball Nymburk: „Jak jsme čekali, nebyl to snadný vstup do play-off, zvláště po té dlouhé pauze. Děčín v tom měl trochu výhodu, že byl v rytmu. V první půli jsme se trápili s útokem, ale v posledních patnácti minutách už můžeme být s útokem spokojeni. Předtím jsme nedávali ani otevřené střely. Také jsme udělali nějaké chyby v obraně, ale celkově jsme spokojeni s výhrou a v dalším utkání to snad bude i herně lepší. Z mé zkušenosti je první utkání v play-off vždy těžké. Zvláště když musíte potvrdit roli favorita proti týmu, který postoupil z předkola. Ta dlouhá pauza nás ovlivnila. Naše proměňování pozic v útoku nebylo na takové úrovni, jak jsme zvyklí. Ale je třeba i ocenit výkon obrany Děčína. Obrana je v play-off vždy důležitá. I ta naše byla dnes celkem dobrá. Až na prvních pět minut druhé půle, kdy jsme byli v obraně špatní a pak jsme znervóznili v útoku, což vedlo k tomu, že jsme ztratili vedení. Pak jsme se zvedli v obraně a přidal se k tomu i útok.“

Hráči po utkání 
Ondřej Šiška, rozehrávač BK ARMEX Děčín: „Je to zklamání. Ani ne tak z výsledku, ale z předvedené hry. Prohrát v Nymburku o patnáct není vůbec špatné, ale myslím si, že jsme se o výhru mohli poprat více. To mě mrzí. Ale máme před sebou další tři zápasy, kde musíme odstranit chyby, které jsme dnes udělali a jít do toho znovu a naplno. Nymburští dnes vyhráli svojí kvalitou hráčů a díky vysokému tempu, které hrají. My jsme se dokázali v průběhu utkání vrátit, dokonce jsme vedli, ale stálo nás to moc sil, které nám v závěru chyběly.“
Luboš Kovář, pivot ERA Basketball Nymburk: „Nevím, co se stalo ve třetí čtvrtině, ale přišlo mi to, jako bychom po návratu ze šatny přestali chtít hrát. Přitom jsme si říkali, že vlétneme na hřiště, uděláme si náskok patnácti bodů a pak už si to pohlídáme. V momentě, když jsme ale prohrávali o čtyři body, jsme si řekli, že takhle to nejde. Že takhle nehrajeme, že tohle nejsme my. Takže jsme začali od obrany, kde jsme udělali veliký pokrok. Pak jsme to bod po bodu navyšovali a nakonec jsme vyhráli o těch patnáct.“

Základní sestavy
Nymburk: Harding, Tůma, Hruban, Kříž, Routt
Děčín: Šiška, Nichols, Svoboda, Pomikálek, Osaikhwuwuomwan

ERA Basketball Nymburk – BK ARMEX Děčín 89:74
Body Nymburku: Harding 22 (4x 3, TH 6/8), Kovář 14 (1x 3, 8 doskoků), Palyza 11 (1x 3), Ross 10 (1x 3, 4 asistence), Hruban 6, Kříž 5, Váňa 5 (1x 3), Benda 5 (1), Routt 5, Tůma 4, Gak 2, Rylich 0.
Body Děčína: Svoboda 17 (1x 3, 6 doskoků), Šiška 14 (3x 3, 7 asistencí), Pomikálek 10 (2x 3), Kroutil 10 (2), Nichols 8, Osaikhwuwuomwan 8 (8 doskoků), Galloway 4 (6 doskoků), Alston 3 (1x 3), Mach 0.
Střelba za 2 body 18/36:15/35, za 3 body 9/28:9/27, TH 26/34:17/22. Doskoky 41:39 (útočné 13:13), asistence 13:18, ztráty 14:19, fauly 22:26.

Čtvrtiny: 23:14, 19:20, 19:20, 28:20

Rozhodčí: Vyklický Robert, Kapaňa Lukáš, Vávrová Veronika

Komisař: Andrle Petr

Diváci: 300

Stav série: 1:0 na zápasy

Zdroj: BK Děčín