Válečníci na Jindřichův Hradec nestačili

Ani třetí venkovní utkání v řadě, tentokrát na palubovce posledního Jindřichova Hradce, nepřineslo Válečníkům radost. Děčín se poslední dobou stále motá v kruhu hráčských absencí, což bylo hlavní příčinou vysoké prohry. Stále chyběli Nichols, Žikla, Randýsek a nakonec i ústřední rozehrávač Ondřej Šiška, kterého nepustila na palubovku nemoc. Do sestavy se sice vrátil uzdravený Craig Osaikhwuwuomwan, ale hned v první čtvrtině odkulhal na střídačku jiný pivot, Andrew Eudy.

Válečníci sice nezačali utkání vůbec zle a Kroutil trojkou a Bobek dlouhou dvojkou poslali svůj tým do vedení 0:5. Pak se oba týmy začaly předhánět v trojkových pokusech, Svoboda dal dvě, na druhé straně se trefili Novotný a DuBose. Pak se dvakrát připomněl Osaikhwuwuomwan, a po jeho čtyřech bodech vedl Děčín 10:17. Do konce první čtvrtiny už ale skórovali jen domácí, kteří vyrovnali na 17:17. Druhou desetiminutovku zahájila trojka Crawforda, poté si zasmečoval Brown a následně dal své první body Sydorov,  ukrajinský rozehrávač a nová posila domácích – 24:17. První body Děčína obstaral v této části Pomikálek z trestných hodů, ale „bankéři“ se už střelecky chytili, takže čtyři minuty před koncem první půle vedli 35:25. Pak ale předvedl skvělé momenty Martin Mach, jenž zaznamenal 9 bodů v řadě, k tomu se hostům vcelku dařilo v obraně a rázem to bylo 35:34. Na koš s faulem Stegbauera kontroval Pomikálek trojkou, na dva body Crawforda odpověděl Mach přesnými šestkami, trojku Stegbauera pak částečně umazaly dva body Svobody. Bohužel, poslední slovo v první půli měl Crawford a jeho trojka pečetila na 46:41.

Hned zkraje druhého poločasu se za domácí trefili Victor, DuBose i Brown, který zapsal trojku, a „bankéři“ opět vedli dvojciferným rozdílem – 53:43. Válečníci ještě chvíli drželi se soupeřem krok, ten ale pak začal trefovat trojky, naopak oslabená a unavená sestava Děčína se střelecky trápila a začala ztrácet. Před poslední čtvrtinou byl stav 76:57. V závěrečné periodě žádné zázračné povstání Děčína nenastalo, v pohodě hrající domácí postupně navyšovali svůj náskok, navíc v pět minut před koncem se vyfauloval Osaikhwuwuomwan a Válečníci dohrávali jen v sedmi. Stobodovou hranici pokořil za Jindřichův Hradec Stegbauer svojí pátou trojkou. V závěru utkání dostal šanci i děčínský Rozsypal, který se blýskl trojkou, po šestkách Pomikálka srazili Válečníci manko na 103:75, ale tečku za zápasem udělal trojka Welsche – 106:75.

Jindřichův Hradec byl tentokrát střelecky nejen produktivnější, ale hlavně přesnější. Ve dvojkách rozdíl nebyl veliký (20/30:19/34), ani v šestkách (18/22:19:25), ale v trojkách ano. Domácí dali 16 trojek, kdežto Válečníci jen šest. Přes veliké absence dokázal Děčín vyhrát na doskoku (33:36), dal více bodů z druhých šancí (8:14) a měl více asistencí (21:23). „Bankéři“ naopak byli lepší v ziscích, měli méně ztrát a vyhráli brejky 25:15. V souboji laviček to bylo vcelku vyrovnané – 42:37.

Děčín našel překvapivého lídra v Martinu Machovi, který zaznamenal 21 bodů, což je jeho kariérní rekord. Svoboda přidal 17, Pomikálek 15 a Osaikhwuwuomwan 13 bodů.

Na straně domácích byli nejlepší Novotný a Stegbauer s 18 body, výborně zahráli také Victor (14), DuBose (14), Crawford (13), Sydorov (11) a především Welsch, který dal 11 bodů, když neminul ani jednu svoji střelu.

Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: „Utkání jsme začali dobře, v první čtvrtině jsme celou dobu vedli a ani druhá z naší strany nebyla špatná. Do druhého poločasu jsme šli pouze s pětibodovým deficitem. Povolili jsme moc volných střel, které hlavně Novotný a Stegbauer dokázali proměňovat, a zápas dopadl, jak dopadl. Náš tým si nemůže dovolit hrát stylem koš za koš, potřebujeme stavět na obraně. Nejvíc nás mrzí, že jsme dnes kvůli zranění ztratili dva hráče (Eudyho a Sertiče) a naše zdravotní situace nyní není vůbec dobrá. Doufáme, že do dalšího zápasu bude připravený Ondra Šiška a uvidíme, jak na tom bude Ty Nichols, který příští týden sundá sádru.”

Gilbert Abraham, trenér GBA Fio banka Jindřichův Hradec: „Řekl bych, že jsme dnes předvedli nejlepší týmový výkon v celé sezóně. Musíme zlepšit náš doskok a nejdůležitější věcí je, aby se náš mladý tým naučil vyhrávat zápasy. Dnešní výkon ukázal, že na to máme.”

Matěj Svoboda, křídlo BK ARMEX Děčín: „Řekl bych, že na vině nebyly naše absence, spíš to byl den blbec, kdy nám nešlo vůbec nic. Navíc, když jsme se dostali do mínusu, dali jsme hlavy dolů a už se to s námi vezlo. Zápas dnes absolutně patřil Hradci, ale nemyslím si, že by byl lepší, než my. Jim to sedlo, nám vůbec.”
Lukáš Stegbauer, křídlo GBA Fio banka JIndřichův Hradec: „Viděl jsem, že Děčín už je načatý, takže jsem toho využil, párkrát něco trefil a jsem rád, že jsem pomohl týmu. Myslím si, že dnes to byl náš nejlepší výkon v sezóně.“

Jindřichův Hradec: Sydorov, DuBose, Novotný, Victor, Brown
Děčín: Bobek, Kroutil, Svoboda, Pomikálek, Eudy

GBA Fio banka Jindřichův Hradec – BK ARMEX Děčín 106:75
Body Jidřichův Hradec: Novotný 18 (4x 3), Stegbauer 18 (5), Victor 14, DuBose 14 (1x 3, 5 asistencí), Crawford 13 (2x 3), Welsch 11 (1x 3, TH 6/6, 5 asistencí), Sydorov 11 (1x 3), Brown 7 (1x 3, 8 doskoků), Borovka 0, Linhart 0.
Body Děčína: Mach 21 (TH 9/13), Svoboda 17 (2x 3), Pomikálek 15 (1x 3, 11 doskoků), Osaikhwuwuomwan 13 (1x 3), Kroutil 4 (1x 3, 9 asistencí), Rozsypal 3 (1x 3), Bobek 2, Eudy 0, Sertič 0.
Střelba za 2 body 20/30:19/34, za 3 body 16/36:6/26, TH 18/22:19/25. Doskoky 33:36 (útočné 8:12), asistence 21:23, ztráty 9:15, fauly 20:20.

Čtvrtiny: 17:17, 29:24, 30:16, 30:18

Rozhodčí: Baloun Jan, Kec Jakub, Linhart Tomáš

Komisař: Paulík Robert