Rubriky
Sport Zprávy

Žikla a Mach pokračují

Jedna z oblastí koncepční práce Válečníků je i navazování dlouhodobějších smluv s hráči mladších ročníků, jejich postupná adaptace a postupné předávání větších rolí v A-týmu. Aktuálně klub prodloužil spolupráci s dvaadvacetiletým Davidem Žiklou a jednadvacetiletým Martinem Machem.

David Žikla se už v žákovských letech objevil v Děčíně, kdy se v Ústí rozpadla jeho žákovská kategorie. Poté se přes Litoměřice přesunul na USK Praha, aby v létě 2018 přestoupil do A-týmu BK ARMEX Děčín. „Žiklič“ si prošel reprezentacemi U16, U17, U18 i U20, kde v roce 2018 na ME divize B v Bulharsku zaujal nejlepší trojkovou střelbou celého šampionátu (50 %) a dosahoval průměrů 7,5 bodu a 5,3 doskoku na zápas. Brzy třiadvacetiletý levoruký hráč na pozici 4 se vypracoval na hráče základní rotace Válečníků a jeho herní posun je znatelný už jen ve statických ukazatelích.

Ročník 18/19 – 1,5 bodu, 0,8 doskoku za 5,3 minuty
Ročník 19/20 – 3,5 bodu, 1,1 doskoku za 9,4 minuty
Ročník 20/21 – 7,6 bodu a 2,9 doskoku za 18,2 minuty

David podepsal smlouvu na další dvě sezóny.

Vyjádření Davida Žikly k podepsání nového kontraktu: „Jsem rád, že došlo k dohodě o prodloužení smlouvy s BK Děčín a jsem rád, že mohu zůstat VÁLEČNÍKEM. Těším se, že bude zase na každý zápas plná hala a budeme hnáni vpřed našimi výbornými diváky. V další sezóně budeme mít sice mladý, ale o něco zkušenější tým, který věřím, že bude bojovat o lepší příčky v Kooperativa NBL a bude hladový po úspěchu.“ 

GM Lukáš Houser: David Žikla je jedním z mnoha hráčů, které jsme přivedli jako mladé a perspektivní. Nějaké ostruhy už si vydobyl, a teď je čas začít sklízet ovoce. Proto jsem rád, že jsme se domluvili na další dva roky spolupráce a věřím, že David bude svoji výkonnost stabilizovat a posouvat směrem nahoru.

 

 

Martin Mach je odchovancem Domažlic, kam měl hostovat do druhé ligy mužů i v uplynulém ročníku, avšak hlavní herní vytížení měl mít v prvoligové Plzni, kde strávil dorostenecké roky v extralize U17 a U19. Martin se k Válečníkům přidal v létě 2019, a tak dosud neprožil žádnou plnohodnotnou děčínskou sezónu – dokončenou a s fantastickým domácím publikem. Ve svém prvním roce odehrál Martin 12 minut ve třech utkáních, dal 6 bodů a doskočil 3 míče. V letošním roce byl však již mnohem více vidět, jeho průměry se vyšplhaly na 15,5 minuty, 3,6 bodu a 3,9 doskoku na zápas a stal se platným hráčem s pěknými momenty na obou polovinách hřiště. Martin měl mít před sebou ještě další rok pod smlouvou, ale díky svému progresu si u vedení vysloužil nabídku na novou smlouvu na další tři roky.

Martin Mach k prodloužení spolupráce: „V Děčíně se mi moc líbí, i proto jsem rád prodloužil smlouvu. Je tady skvělý kolektiv, jak v šatně, tak i ve vedení klubu. Trenér pracuje s mladými každou volnou chvíli, a to osobně potřebuju. Pracovat na sobě, abych mohl týmu co nejvíce pomoci v zápasech. Za poslední sezónu jsem právě díky těmto tréninkům dostal spousty minut a šancí nabrat zkušenosti. V příštích sezónách to snad bude ještě lepší a dostaneme tým zpět na horní příčky tabulky, kam bezpochyby patří! Máme tu ty nejlepší fanoušky v lize a ti si to zaslouží. Těším se, až si snad konečně zahraji celou sezónu v Maroldovce právě s jejich podporou, protože za ty dva roky jsem si jich zatím moc neužil. Těším se na další sezony v dresu Válečníků!“

GM Lukáš Houser: Když si Martina Macha vyhlédl před dvěma lety Tomáš Grepl, nebyl jsem si jistý, jestli má v sobě tenhle kluk dostatek potenciálu se v Děčíně prosadit. Teď už vím, že má a jsem moc rád, že bude Martin v našem dresu válčit minimálně další tři sezóny. Navíc má pořád kam růst, a je pouze na něm samotném, jak vysoko to může to být.

 

Zdroj: BK Děčín