Rubriky
Sport Zprávy

První osmifinálový zápas Českého poháru mužů proti Kolínu neúspěšný

Manko šestnácti bodů si přivezli Válečníci z prvního střetnutí osmifinálového dvojzápasu Českého poháru mužů, které odehráli v Kolíně. V oslabené sestavě dlouho vzdorovali domácím a drželi nadějný stav, Kolín však v samém závěru ukázal svoji útočnou sílu a třemi trojkami svých Američanů získal příjemný bodový polštář do odvety v Děčíně.

Hosté se museli obejít bez pivota Grunta a křídelníka Ježka, šanci tak dostali mladí hráči, kteří se soupeře nezalekli a statečně se vrhli do boje. Úvodní body obstaral domácí Skinner, Žikla ale kontroval čtyřmi body, poté přidal další koš a Boyko, jenž nastoupil v základní sestavě, se blýskl trojkou – 5:9. Jenže Wallace už svojí druhou trojkou brzy překlopil vedení zpět na stranu domácích – 10:9. Pak přišla povedená pasáž Válečníků, Mach dal čtyři body, Šišky trefil trojku a vše završil košem Pomikálek – 11:18. Na druhé straně ale odpověděl pěti body exděčínský Jelínek, poslední slovo však patřilo Žiklovi s Bobkem, kteří upravili na 16:22. V úvodu druhé části začal Kolín náporem a během čtyř minut otočil na 30:28. Dobře hrající Žikla a Kroutil pak ještě vyrovnali na 32:32, domácí následně lehce odskočili, ale minutu před poločasem Kroutil čtyřmi body znovu vyrovnal – 36:36. Jenže v posledních vteřinách trefil Wallace další trojku a bylo to 39:36.

Na startu druhé půle se Kolínu nedařilo příliš střelecky, přesto po trojkách Wallace vedl 47:41. Válečníci ale bojovali, Šiška trefil dvě trojky, ovšem domácí si především díky Skinnerovi udržovali mírné vedení, které po trojce Novotného narostlo necelou minutu před poslední přestávkou na 64:51. Pak si ale Mach vykoledoval faul, proměnil obě šestky, a po následné ztrátě domácích dokázal Vlasák v samém závěru snížit na 64:55. Poslední periodu zahájili Kolínští stylově, když si Wallace a Jelínek připsali trojky – 70:55. Jenže Děčín opět zabojoval, Pomikálek dal šest bodů, Žikla přidal čtyři a v polovině této čtvrtky to bylo sympatických 72:65. Hráči Geosanu pak sice znovu odskočili na dvojciferný rozdíl, ale trojka Kroutila dvě minuty před koncem snížila na 79:70. Avšak koncovka duelu vyšla daleko lépe domácím, když Skinner trefil dvě a Wallace jednu trojku, k tomu Petráš přidal čtyři body a přestože hosté také skórovali, konečný účet zněl 92:76.

Válečníci byli čtvrtému týmu tabulky KNBL důstojným soupeřem a nedali svoji kůži zadarmo. Ve dvojkové střelbě domácí porazili, když proměnili 22 střel z 36 pokusů, v šestkách pak byli stoprocentní a dali všech 11 trestných hodů. Kolín ovšem házel více než dvakrát tolik šestek a nakonec jich dal 16, především ale trefil 14 trojek proti 7 Děčína. A to rozhodlo. Na doskoku to bylo vyrovnané 40:38, domácí ovšem dali více bodů z druhých šancí. Také měli více asistencí, méně ztrát a produktivnější lavičku.

Hvězdou Kolína byl opět Skinner, autor 25 bodů, 5 doskoků, 4 asistencí a 7 získaných faulů, když ani jeden nespáchal. Druhým tahounem byl Wallace, který proměnil 7 trojek z 11 pokusů (!). Dvojcifernými střelci byli ještě Petráš a Jelínek. Číž zůstal na pouhých 5 bodech, ale měl 9 doskoků a 5 asistencí.

Tým Válečníků tentokrát táhl David Žikla, jenž zaznamenal 20 bodů (střelba za 2 body 8/11, TH 4/4). Rozehrávač Ondřej Šiška přidal 15 bodů, 6 doskoků a 4 asistence, Tomáš Pomikálek zapsal double-double za 12 bodů a 10 doskoků. Kroutil přidal 9, Boyko 8 a Mach 6 bodů.

Odveta se hraje ve středu 27. ledna v Děčína, Válečníky čeká nelehký úkol vymazat šestnáctibodové manko, ale nic není nemožné.

Trenéři po utkání
Matěj Anderle, asistent trenéra BK ARMEX Děčín: „Odehráli jsme kvalitní první poločas, kdy se nám dařilo. Do druhého poločasu jsme vstoupili hůř. Začali jsme ztrácet na obranném doskoku a v podkošovém prostoru, kdy nás porážel jednoduše Jakub Petráš. Získával jednoduché doskoky a dával body. Nakonec jsme prohráli o šestnáct bodů a to nás velmi mrzí. Za týden se budeme doma snažit vyhrát.“

Miroslav Sodoma, trenér BC GEOSAN Kolín: „Za výhru s Děčínem doma jsme rádi. Je ale třeba si uvědomit, že je to teprve první utkání – první poločas. Rozhodovat se bude v Děčíně. Do utkání jsme vstoupili velmi vlažně, samozřejmě pod domněnkou výrazné výhry v Děčíně v lize i děčínské oslabené sestavy. Od druhé čtvrtiny už to bylo lepší. Ve druhém poločase jsem to byli my. Pokud se nepletu, za první poločas měl Děčín sedm útočných doskoků, za druhý podle mě neměl žádný. Za druhý poločas určitě výrazně lepší výkon, už to byl tým Kolína, který v poslední době známe. Musíme se připravit a do druhého utkání vstoupit daleko lépe a mnohem koncentrovaněji.“

Hráči po utkání
David Žikla, pivot BK ARMEX Děčín: „První poločas z naší strany velice dobrý, ale ve druhém nám trošku došly síly. Domácí nás přehráli takticky, vyzrálostí. Ale bylo to dobré utkání. Hráli jsme bez tří klíčových hráčů. Můžeme si z toho vzít nějaké plusy a nějaké minusy.“

Jakub Petráš, pivot BC GEOSAN Kolín: „Jsme rádi, že jsme vyhráli „první poločas“ osmifinále. Jsme rádi za šestnáctibodové vedení, co máme do dalšího zápasu, a jsme zvědaví, co přinese následující týden.“

Základní sestavy
Kolín: Číž, Wallace, Novotný, Skinner, Machač
Děčín: Šiška, Kroutil, Boyko, Pomikálek, Žikla

BC Geosan Kolín – BK ARMEX Děčín 92:76 
Body Kolína: Skinner 25 (2x 3, 7 získaných faulů, TH 7/8), Wallace 22 (7x 3), Petráš 13, Jelínek 11 (2x 3), Novotný 8 (2), Číž 5 (9 doskoků, 5 asistencí), Machač 4, Merta 4, Dlugoš 0.
Body Děčína: Žikla 20, Šiška 15 (3x 3, 4 asistence), Pomikálek 12 /1x 3, 10 doskoků), Kroutil 9 (1x 3), Boyko 8 (2), Mach 6, Bobek 2, Kotásek 2, Vlasák 2, Rozsypal 0, Kovář 0.
Střelba za 2 body 17/34:22/36, za 3 body 14/35:7/29, TH 16/25:11/11. Doskoky 40:38 (útočné 12:7), asistence 19:12, ztráty 6:12, fauly 15:20.

Čtvrtiny: 16:22, 23:14, 25:19, 28:21

Rozhodčí: Hruša Petr, Jeřáb Jan, Perlík Michal

Komisař: Andrle Petr

Zdroj: BK Děčín