Válečníci skolili Tury na jejich palubovce

Lepší premiéru na lavičce Válečníků si nový trenér děčínského A-týmu, Tomáš Grepl, nemohl přát. Jeho svěřenci navázali na předchozí tři vítězství a tentokrát získali hodně cenný úspěch, když vyhráli na hřišti druhých Svitav. Válečníci nastupovali do duelu jen jeden po nečekané zprávě, kdy tým opustil trenér Pavel Budínský, kormidlo týmu však zůstalo nastaveno na směr vítězství.

Zápas začal nepříjemným okamžikem pro Carlsona, který inkasoval tvrdý úder do hlavy v souboji pod vlastním košem a na několik chvil zůstal ležet na palubovce. Nakonec se ale zvedl a do průběhu duelu ještě výrazně zasáhl. Skóre pak otevřel děčínský Autrey, který spolu s Pomikálkem, navázali na povedené vystoupení proti Opavě a byli největší a také jedinou hrozbou pro koš soupeře. V dresu Válečníků totiž nedal v první čtvrtině body nikdo jiný, než tato dvojice. Po trojce Pomikálka vedl Děčín 4:5, po čtyřech minutách zvýšil Autrey na 6:9 a trojka stejného borce upravovala v polovině této periody na 10:12. Pak sice domácí v úporné bitvě otočili na 17:12, jenže naši se stále drželi na dostřel. Necelé dvě minuty před první přestávkou dal domácí Teplý trojku a navýšil náskok Turů na 25:18, ovšem Pomikálek kontroval rovněž trojkou a tečku za první čtvrtkou pak udělaly dva body Autreyho – 25:23.

Ve druhé se zapsal na listinu střelců hostů třetí střelec, a to Carlson, Teplý však další trojkou poslal Svitavy opět do vedení – 28:25. Na další body domácích odpověděl Kroutil, ale pak se Svitavským povedla šňůra 10:0, kterou završila trojka Marka a náskok Turů se dostal přes dvojcifernou hranici – 38:27. Čtyři minuty před koncem poločasu to bylo po koši Puršla dokonce 42:30, ale závěr patřil Děčínu. Pomikálek nejprve trojkou a smečí snížil na 42:35, po důležitých doskocích Ježka přidal Feštr další trojku a bylo to 42:38. Tuři ještě jednou zabrali a vedli 51:41, ale v posledních 40 vteřinách dokázal Autrey dát pět bodů a snížil na přijatelných 51:46.

Druhý poločas zahájil košem domácí Svoboda, na druhé straně odpověděl Šiška. Pak se na palubovce rozhořel tuhý boj, v němž se ani jednomu týmu střelecky nedařilo. Válečníci však ukončili tyto okamžiky čtyřmi body Šišky a trojkou Pomikálka, následně skóroval i Carlson, který opět po dlouhé době otočil skóre ve prospěch Děčína – 56:57. Hluchou pětiminutovku Svitav přetrhla až jedna šestka Welsche, po které padaly body v rychlém sledu na obou stranách a před poslední částí byl stav 65:63. Tu začal stylově trojkou Carlson, po něm zasmečoval Šiška a Děčín vedl 65:68. Domácí pak několikrát zablokovali děčínské střely, ale sami se příliš do zakončení nedostávali. To naši ano, ale zase netrefovali, a tak se skóre měnilo až po delší době, kdy Slezák jedním trestným hodem srovnal na 68:68. Na trefu děčínského kapitána Krakoviče odpověděl Svoboda trojkou, ale Carlson zaznamenal rovněž trojku a Pomikálek přidal dva body – 71:75. Dvě minuty před koncem Svoboda opět trojkou dotáhl Tury na dostřel (77:79), ale Šiška navýšil na 77:81. Poslední minutu souboje odstartovala trojka Autreyho, domácí Aiken odpověděl dvěma body – 80:84. Děčín si vzal oddechový čas, po kterém sice Feštr netrefil svoji střelu, ale získal útočný doskok, a po následném faulu proměnil jednu šestku – 80:85. Pak přišly taktické fauly na obou stranách, po kterých platil 17 vteřin před koncem stav 82:88. Poslední útok Svitav sice přinesl trojku Aikena, ale ta už Válečníkům vůbec nevadila – 85:88.

„Hráči se po posledních hodinách dění v klubu semkli, bojovali, dřeli a bylo na nich vidět, že chtějí vyhrát za každou cenu. Ukázali skvělý přístup a dali do zápasu veliké množství energie, což bylo to rozhodující. Zkrátka ukázali charakter Válečníka,“ řekl po zápase asistent trenéra, Jakub Houška, a pokračoval: „První půle byla především o naší dvojici Pomikálek a Autrey, který v závěru dával důležité body a přitáhl nás na minus pět bodů. Svitavští se dnes necítili komfortně při střelbě, za což může naše solidní obrana. Pochvalu zaslouží i Carlson, který skončil hned na začátku na palubovce, ale pak se vrátil do zápasu a dával důležité body.“

Hráči Děčína předvedli velmi povedený výkon, ve kterém vyprodukovali o deset střel více, než domácí, dali více trojek, byli jistější v trestných hodech a měli více doskoků. Také měli jen 8 ztrát, dali více bodů z druhých šancí a jejich lavička byla produktivnější. Lídry Válečníků byla dvojice Pomikálek – Autrey. Prvně jmenovaný dal 26 bodů (4 trojky, TH 6/9) a přidal 6 doskoků, druhý zaznamenal 23 bodů (3 trojky, dvojky 6/8) a také 5 asistencí. Dalšími dvojcifernými střelci byli Carlson s 15 a Šiška s 10 body. Důležité body přidávali ale i ostatní, byť jich nebylo mnoho. Ale například Ježek dal jen dva body, ovšem doskočil 8 míčů, měl 3 asistence a  dva zisky.

Na straně domácích byl nejlepší střelec Svoboda s 16 body, Aiken získal double-double za 15 bodů a 14 doskoků, Kovář přidal 12 a Marko 10 bodů (měl ale také 9 doskoků a 7 asistencí). Pivot Puršl ale zaznamenal jen 8 a trojkař Slezák 6 bodů, když netrefil ani jednu trojku.

Svitavy: Marko, Slezák, Svoboda, Puršl, Aiken
Děčín: Šiška, Ježek, Autrey, Carlson, Landa

DEKSTONE Tuři Svitavy – BK ARMEX Děčín 85:88
Body Svitav: Svoboda 16 (2x 3), Aiken 15 (1x 3, 14 doskoků), Kovář 12 (1x 3), Marko 10 (1x 3, 9 doskoků, 7 asistencí), Teplý 8 (2x 3), Puršl 8, Slezák 6, Welsch 6, Jelínek 4 (1).

Body Děčína: Pomikálek 26 (4x 3, 6 doskoků), Autrey 23 (3x 3, 5 asistencí), Carlson 15 (3x 3, 7 doskoků), Šiška 11 (5 asistencí), Feštr 6 (1x 3), Kroutil 3, Ježek 2 (8 doskoků), Krakovič 2, Landa 0, Grunt 0.
Střelba za 2 body 23/37:21/48, za 3 body 8/25:11/24, TH 15/27:13/20. Doskoky 38:40 (útočné 9:13), asistence 21:18, ztráty 12:8, fauly 20:26.

Nejlepší hráč: Tomáš Pomikálek