Rubriky
Zprávy

Nové jízdní řády přinesou zdražení vlakových jízdenek i nové spoje

Od neděle 10. prosince začnou platit nové jízdní řády. V Ústeckém kraji cestující výraznější změny nečekají. Přibude několik nových autobusových spojů. Nové linky plánují kraj a České dráhy i na železnici. Lísky na vlak mírně podraží.

Přehrajte si celý příspěvek

Zdražení není nijak výrazné – projeví se v podstatě u vzdálenosti 35 kilometrů a výše. Například u vzdálenosti 150 kilometrů je to zdražení o 5 korun u obyčejného jízdného,“ vysvětlila Radka Pistoriusová z Českých drah s tím, že například za cestu z Děčína do Mostu zaplatil dosud cestující 103 korun, nově si za cestu připlatí 2 koruny.

Na železnici přibydou od jara nové vlaky. Například z Ústí nad Labem do Drážďan.

„Soboty, neděle, v období od 30. března do 28. října, pojede pětivozová souprava – to léto není tak akutní,“ naráží Vladimír Štochl z Českých drah na vytíženost podobného spoje, který do Drážďan jezdí teď v době adventu na tamní trhy.

Tzv. Vánoční kometa má kapacitu 800 cestujících, a je i tak přeplněná. Podle Štochla s tím ale železničáři nemůžou nic dělat: „Délka soupravy naráží na omezení z německé strany. Jezdí 10vozová souprava, to je maximum. Další vůz už zařadit nemůžeme.“

Další novinkou na železnici budou modernější vozy u rychlíků Praha – Ústí nad Labem – Cheb. „Vlaky budou sestaveny z moderních souprav, takže se mohly dostat do kategorie RX, tedy vyšší kategorie, než je obyčejný rychlík,“ vysvětluje Radka Pistoriusová.

Další změnou je pak jen jeden dopravce na rychlíkové trati Most–Plzeň. Dosud tam část rychlíků provozovaly České Dráhy a část soukromý dopravce. S novým jízdním řádem bude na trati jezdit jen GW Train regio. Kraj tak s objednáním dopravy následoval ministerstvo dopravy.

„Pokud cestující přejížděli hranici kraje, a potřebovali časovou jízdenku, a koupili by si ji u Českých drah, tak v případě, že by jim například z Plzně vyhovovala časová poloha, kdy jede rychlík GW Trainu, tak tam by ta jízdenka neplatila, a stejně tak naopak,“ vysvětluje výhody jednoho dopravce Jakub Jeřábek z ústeckého krajského úřadu.

V autobusové dopravě se například zlepší návaznost spojů z Úštěku, Hošťky a Štětí na rychlíky v Hněvicích na Litoměřicku. Nové spoje pak přibudou na Lounsku mezi Podbořany a Podbořanským Rohozcem nebo Žatcem a Nečemicemi.

Autor: Jan Bachorík
Zdroj: www.rozhlas.cz/sever