Válečníci vezou ze Slovenska vítězství

06-01-2017-mbk-rieker-com-therm-komarno1Basketbalisté Děčína získali po třech prohrách v evropském poháru Sixt Alpe Adria, ale nikoliv špatných výkonech, první vítězství při své premiéře v této soutěži. Navíc slovenskému vícemistru vrátili předchozí dvě porážky z této sezóny, když mu podlehli na jeho palubovce v letní přípravě a poté na něj těsně nestačili v domácím utkání poháru AAC. Bohužel, výhra nic nemění na faktu, že Děčín skončil ve skupině D na posledním místě.

Úvodní body střetnutí obstaral domácí americký pivot Langston, jeho tým pak vedl 8:5, ale Děčané čtyřmi body poprvé překlopili vedení na svou stranu – 8:9. V dalším minutách se rozhořela na palubovce vyrovnaná bitva, v níž mělo Komárno mírně vrch, ovšem Válečníci se drželi na dostřel. V závěru úvodní části navíc proměnil Palyza dvě trojky (v první čtvrtce dal 13 bodů!), Krakovič přidal dva body a Děčín vedl 23:25. Druhou periodu načaly trestné hody Kroutila, domácí však otočili na 29:27. Následně se však trefil za tři body znovu Kroutil a děčínský tým už soupeře do přestávky před sebe nepustil. Naopak několikrát získali nadějný náskok, který byl největší dvě minuty před přestávkou, kdy se znovu trefil za tři body Palyza – 38:47. Komárno ale snížilo na poločasových 43:47.

Třetí desetiminutovka přinesla nejprve děčínské střelecké trápení, v němž se naši téměř pět minut nemohli trefit do koše. Naštěstí domácím to také nijak extra nepadalo, přesto otočili na 50:47. Pak však Palyza uťal nemohoucnost svého týmu smečí a stejný hráč dalšími zásahy vyrovnal na 56:56. Následně Krakovič přidal dva body, a protože poslední dvě minuty už změnu skóre nepřinesly, byl stav před poslední čtvrtinou 56:58. V ní se opět oběma celkům nedařilo příliš střelecky, jenže pak se prosadili Kroutil, Pomikálek i Vyoral a Válečníci nasadili k rozhodujícímu trháku. A když vzápětí Pomikálek prohnal obroučkou střelu z tříbodové vzdálenosti, byl rozdíl ve skóre poprvé dvojciferný – 56:67. Domácí dali první body teprve po čtyřech minutách, ale naši si už výhru vzít nenechali a tečku za zápasem udělala z děčínské strany jedna šestka Palyzy – 65:72.

A právě Lukáš Palyza byl klíčovým hráčem celého duelu, když proměnil čtyři z pěti dvoubodových střel, přidal pět trojek a dal šest z osmi šestek. Dvoucifernými střelci byli i Vyorala a Pomikálek, cenné body v pravou chvíli přidával Kroutil. Pivot Pavel Houška zaznamenal 6 bodů, k nimž si připsal fantastických 17 doskoků! Na straně Komárna byl nejlepší domácí Roman Vido (16 bodů), Američané Langston a Cobb zaznamenali po 13 bodech, český hráč Filip Halada dal 11 bodů. Slovenský pivot Bojanovský by opět stoprocentní při své dvojkové střelbě, ale dal jen 8 bodů. Utkání bylo statisticky velmi vyrovnané, Děčín však trefil více trojek a soupeře porazil především na doskoku.

„Dnes musím pochválit všech devět hráčů za přístup a předvedenou hru. Byl to velmi bojovný zápas, který se hrál ve svižném tempu především v prvním poločase. Komárno je v domácím prostředí velmi silné, a proto je tato výhra pro nás malou odměnou za účinkování v alpském poháru. Ač nepostupujeme do další fáze, bereme naše účinkování pozitivně, zkušenosti se budou jistě všem v budoucnu hodit,“ chválil po zápase své svěřence trenér Děčína, Pavel Budínský.

Děčín: Vyoral, Ježek, Palyza, Pomikálek, P. Houška
Komárno: Cobb, Halada, Djordjevič, Langston, Bojanovský

MBK Rieker COM-therm Komárno – BK ARMEX Děčín 65:72
Body Děčína: Palyza 29 (5x 3, TH 6/8), Vyoral 11 (2x 3), Pomikálek 11 (1), Kroutil 9 (1), P. Houška 6 (17 doskoků), Krakovič 4, Landa 2, Šiška 0 (4 asistence), Ježek 0.
Body Komárna: Vido 16 (2x 3), Cobb 13 (1x 3, 4 asistence), Langston 13 (9 doskoků), Halada 11 (3x 3), Bojanovský 8, Djordjevič 2, Bilič 2, Jurčina 0, Kuffa 0.
Střelba za 2 body 19/42:18/42, za 3 body 6/19:9/30, TH 9/11:9/14. Doskoky 37:47 (útočné 8:19), asistence 18:13, ztráty 19:18, fauly 18:16.