Rubriky
Sport Zprávy

Válečníci pod taktovkou generála Vyorala dokráčeli poprvé v historii do finále NBL!!!

prostejovDěčínskému celku chyběl kvůli zraněnému kotníku křídelník Filip Kroutil. Kouč Orlů postrádal v sestavě také perimetrového borce, Marka Sehnala.

Základní sestavy:
Děčín – Vyoral, Stria, Bosák, Landa, Houška
Prostějov – Marko, Slezák, Mrviš, Nečas, Švrdlík

Průběh utkání:
Válečníci vstoupili do rozhodující Duelu 5 ve velkém stylu a na začátku utkání drželi ofenzivní esa soupeře na uzdě. Z jejich převahy pak rezonovalo vedení 12:5, které domácí družině zajistil v závěru 6. minuty tříbodovou trefou z rohu kurtu Tomáš Vyoral. Orli se sice v závěru úvodní periody přitáhli na tříbodový rozdíl, ale tečku za tímto herním obdobím udělala další děčínská trojka na 17:11, tentokrát z produkce Lukáše Bažanta. V první polovině druhé desetiminutovky tahali za delší konec hráči v modrých dresech, kteří se v závěru 15. po Šteffelově trefě zpod koše přitáhli na rozdíl tří punktů – 27:24. Po time-outu děčínského lodivoda ovšem Houška a spol. opět přitáhli šrouby v „defe“, zlepšili se i na útočné polovině a na startu poslední minuty úvodní půle se po dvou úspěšných šestkách kapitána Jakuba Houšky přehouplo vedení Děčína přes dvoucifernou hodnotu – 38:27. Hosté ještě jedním trestným hodem kontrolovali, takže do kabin se odcházelo za stavu 38:28.

Do druhé půle vlétli Hanáci s obrovskou vervou, naopak Válečníci se po větší část tohoto herního období soužili na útočné polovině. Hosté tedy ze svého manka postupně umazávali a jejich šňůru 6:18 korunoval na přelomu 26. a 27. minuty dvěma trojkovými projektily Pavel Slezák, jimiž strhnul vedení na stranu Orlů – 44:46. Svěřenci Pavla Budínského ovšem svého soka do trháku nepustili a v závěru třetího kvartálu si vzali vedení zpět. Na pět bodů ho poté vyšperkoval tříbodovou trefou s klaksonem z více než poloviny hřiště (!!!) Muž Zápasu Tomáš Vyoral. Po jeho trefě se tak do poslední čtvrtiny základní hrací doby šlo za stavu 53:48.

Ve čtvrté desetiminutovce vzal osud utkání do svých rukou především point guard Tomáš Vyoral. Válečníci byli před napěchovanou arénou v poslední čtvrtině mnohem produktivnější (celkově ji ovládli 29:15) a také si brzy vzali zpět dvoumístné vedení. Rozhodující direkt pak svému soupeři zasadili v polovině 36. minuty, kdy T-Vyoral nejprve prohnal síťkou trojku i přes těsnou obranu, načež pod košem byl v tvrdém souboji faulovaný kapitán J-Houška. Ten musel kvůli zranění usednout na lavičku, takže exekuci trestných hodů za něj vzal střídající Tony Tucker, v obou případech uspěl a pomohl svému celku ujet na rozdíl sedmnácti pointů – 71:54. V závěru už se utkání víceméně dohrávalo a borci v bílém si mohli v posledních dvou minutách užívat ovací svých tifosi ve stoje! Po výhře 82:63, celkovém ovládnutí série 3:2 na zápasy a historicky prvním děčínském postupu do finále nebrali zasloužené oslavy domácích konce, když například dračí loď tentokrát kormidloval sám kouč Pavel Budínský!

Body: Vyoral 23 (9 doskoků a 5 získaných faulů; trojky 5/4!; efektivita 27), Stria 14 (6 asistencí a 5 plusových faulů; validita 21), Houška 10 (10 doskoků → double-double), Bažant 9, Tucker 8 (TH 8/8), Landa 7, Jelínek 6 (2 bloky), Bosák 5 – Tomanec 12 (7 doskoků), Slezák 12 (trojky 7/3), Nečas 10 (8 doskoků), Peterka 10, Šteffel 7 (5 plusových faulů), Marko a Švrdlík po 6; střelba 3 b.: 24/9 – 25/9; střelba 2 b.: 39/18 – 40/15; TH: 24/19 – 14/6; doskoky: 39:38 (útočné 8:9); asistence: 13:15; chyby: 19:25; ztráty: 8:12; týmová efektivita: 99:56; počet diváků: 1200 (vyprodáno!) nejlepší hráč utkání: Tomáš Vyoral (Děčín).

Názory trenérů po utkání:
Zbyněk Choleva (kouč
Prostějova): „Gratuluji Děčínu, jednak hlavně za tento poslední zápas, který se jim povedl určitě víc než nám, stejně tak jako za dlouhodobou část soutěže, kdy skončili na druhém místě, tudíž můžeme říct, že se zaslouženě dostali do finále, byť nás teďka o to víc mrzí utkání číslo 3, kdy jsme tady 35 minut hráli dobře. Pak jsme zkolabovali, nedávali jsme a Děčín to obrátil, to bylo v sérii rozhodující, jinak si myslím, že by to dopadlo jinak, toho litujeme. V dnešním zápase už byl Děčín určitě lepší, nebál se střílet, a úspěšně, což se nedá říct o nás. Byl zase důrazný na doskoku, my jsme hráli dlouho bez faulu a bez nějaké větší agresivity a odvahy, kterou samozřejmě tohle domácí prostředí jako vždy tlumilo. Hráli jsme dobrý úsek ve třetí čtvrtině, kdy jsme se dotáhli a šli jsme dokonce přes, ale to bylo všechno. Tam jsme se vyčerpali a zbytek už zase dohrával Děčín, takže gratuluju ještě jednou.“

Pavel Budínský (kormidelník Děčína): „Možná že budu mluvit déle než obvykle. V první řadě bych chtěl poděkovat Zbyňkovi a jeho týmu za skvělou sérii. Mají náš respekt, jsou to pět let vicemistři, všichni víte, že se hrálo finále Nymburk – Prostějov, a my jsme tuhle situaci chtěli změnit – a změnili. Měli jsme po základní části dobrou výchozí pozici a před dnešním zápasem, který byl rozhodující, jsme si řekli, že pokud to máme uskutečnit, tak musí všichni hráči na hřišti jednak nechat všechno, ale také musí předvést kvalitu a úroveň hry takovou, která se patří na semifinále, protože poslední dva zápasy to nebylo tak vybalancované jako doposud. A musím říct, že tento výkon v takhle těžkém utkání, v takovéhle atmosféře, v takovémhle očekávání, to je myslím dostatečně silný punc mimořádné sezony, kterou tady zažíváme. Je mi ctí trénovat takovýhle tým a kluky, budeme letos jediným týmem, který bude hrát dvě finále v hlavních soutěžích v České republice – Českého poháru a Kooperativa NBL. To si myslím, že je pro nás mimořádný počin. Dneska jsme si to zasloužili, hráli jsme skutečně s velkou odvahou, nikdo nebyl mentálně vykolejený, naopak všichni chápali, že pokud se to má stát, tak musíme opravdu předvést zodpovědný, kvalitní a logický výkon. A to si myslím, že jsme zvládli, byť samozřejmě po prvním poločase, kdy jsme se tak trochu nadechli k očekávání, že bychom to mohli zvládnout, tak Prostějov zase ukázal, že tady není jenom na výletě – a v okamžiku, kdy jsme prohrávali o 2 body, tak jsme se rychle vrátili zpátky, a samozřejmě díky našemu rozehrávači Tomáši Vyoralovi, který se dnes zřejmě narodil na šťastné planetě, dal trojku o desku z půlky a pak se rozhodl, že to zvládne sám, což je věc, kterou v Čechách málokdy uvidíte, kdy dvaadvacetiletý kluk vezme osud utkání do svých rukou. Smekám nejen před ním, ale před všemi svými hráči. Postoupili jsme do finále, já bych rád poděkoval Jakubu Houškovi za 11 let v klubu, které spolu oba pamatujeme, a až teď jsme si naplnili sen, o nějž jsme se snažili již v minulých sezonách. Chtěl bych poděkovat neuvěřitelným fanouškům tady v Děčíně, ale i mimo Děčín, a samozřejmě realizačnímu týmu a vedení, že nám vytvářejí takové podmínky. Mrzí mě na této situaci jen jedno, že jsme to nezvládli někdy dřív, protože si myslím, že speciální dík by byl panu Slavomíru Bednářovi, který bohužel před touto sezonou odešel, a vždycky mě prosil, aby se toho dožil. Bohužel se toho nedožil, ale doufám, že na to shora kouká a viděl, že jsme to zvládli, takže to bych mu chtěl někam poslat. Jsem rád, že budeme hrát finále, ale nesmíme si myslet, že teď budeme týden slavit a bude tady malé Nagano. Musíme se připravit, abychom nebyli Nymburku pouze komparzem, ale zdatným soupeřem. Jsem moc šťastný a budu mít zážitek na celý život.“

Ladislav Faltin
Zdroj: www.bkdecin.cz
Foto: Roman Valenta