USK skolen! Vítězné (domácí) tažení pokračuje…

usk-prahaBK Děčín vs USK Praha – 77:63 (21:19, 45:30, 68:49)
Mezi děčínskou vyvolenou dvanáctkou tentokrát scházel benjamínek Filip Kroutil; hostující družina přijela s jedenácti hráči do pole, mezi nimiž scházel křídelník Dalibor Fait.

Průběh utkání:
Válečníci tentokrát nezačali utkání dobře a v úvodu měli mírnou převahu Pražané. Za stavu 4:7 měl kouč Budínský ke svým ovečkám důraznější promluvu během oddechového času, která jako by Bosáka a spol. správně „naladila“. V dalších minutách jsme zlepšili svou hru a dokázali také otočit průběžný stav – a těsné vedení jsme udrželi až do konce úvodního kvartálu, za nímž udělal tečku koš Jirky Jelínka na 21:19. Ve druhé periodě jsme již na hřišti kralovali my, postupně jsme navyšovali vedení, které se po dvou úspěšných šestkách Pavla Bosáka přehouplo v polovině 19. minuty přes dvoucifernou hranici – 41:30. Do kabin nakonec děčínští hráči odcházeli ještě spokojenější, když se prosadili oba podkošoví hráči, Kaša i Landa, a po úvodních dvaceti minutách tak na tabuli svítil stav 45:30.

Začátek druhého poločasu se nesl v ofenzivním duchu, když k bodově plodné sekvenci hry přispěli oba sokové. O něco lépe se v koncovce vedlo borcům v bílém, jejichž vedení se zásluhou „and onu“ Jakuba Houšky vyhouplo v závěru 25. minuty na dvacet punktů – 60:40. Tečku za vydařenou třetí čtvtinou udělal úspěšný nájezd Tomáše Vyorala, díky čemuž si Válečníci odnášeli do poslední čtvrtiny luxusní devatenáctibodové vedení – 68:49. V závěrečné desetiminutovce se již Pražanům, v jejichž dresu se nejvíce dařilo dvojici Feštr – Nikolič, nepodařilo utkání jakkoli zdramatizovat. A ve 35. minutě si navíc udělal pátý faul ústřední centr týmu Krušič… Konečné vítězství 77:63 tak znamená, že svěřenci Pavla Budínského zapsali nejen čtvrtou výhru v řadě, ale zvládli i pátý domácí špíl této sezony!

Základní sestavy:
Děčín – Vyoral, Bažant, Stria, Kaša, Houška
USK – Feštr, Mareš, Křivánek, Nikolič, Krušič

Body: Houška 17 (5 doskoků), Stria 14 (trojky 3/3), Bosák a Jelínek po 10, Tucker 8 (7 asistencí), Jiříček 6, Kaša 5, Vyoral 3 (2 zisky), Bažant a Landa po 2 – Feštr 14 (6 asistencí), Nikolič 13 (8 doskoků a 6 plusových faulů; efektivita 20), Mareš 6 (trojky 2/2), M. Peterka 6 (7 doskoků), Grunt, Krušič a Křivánek po 6, Hájek a Sehnal po 3; střelba 3 b.: 16/5 – 15/4; střelba 2 b.: 39/24 – 32/19; TH: 19/14 – 20/13; doskoky: 24:28 (útočné 7:6); chyby: 22:20; ztráty: 16:20; týmová validita: 84:65; počet diváků: 1060; nejlepší hráč utkání: Jakub Houška (Děčín).

Ohlasy po utkání:
Mirsad Alilovič (kouč USK): „Gratuluji trenérovi a Děčínu k dnešnímu vítězství. My jsme hráli obstojně pouze prvních patnáct minut, ale je pravda, že Děčín začal trochu vlažněji. Ale potom, když zapnul na vyšší rychlost, tak jsme okamžitě začali mít problémy. V podstatě stačilo posledních pět minut druhé čtvrtiny, kdy domácí získali patnáctibodové vedení – a to zápas rozhodlo. Měli jsme problémy s tvrdostí, rychlostí a celkově tím, jak Děčín hrál. A zkrátka těch zbývajících pětadvacet minut jsme nehráli jako mužský tým, ale jako tým kadetů. To je věc, na které musíme pracovat, měli jsme tam také dvacet ztrát, ze kterých nás soupeř trestal rychlými protiútoky. Musíme pracovat tvrdě, zanalyzovat si tento zápas a poučit se z toho.“

Pavel Budínský (trenér Děčína): „Osobně jsem za výhru moc rád. Řeknu z jakých konkrétních důvodů. Jednak letité zkušenosti mi ukazují to, co jsem viděl v tomto týdnu – oslavné články po výhře v derby způsobují nemoc, která způsobuje u některých hráčů vyšší míru nekoncentrovanosti, špatného přístupu a nesoudnosti. Hráče jsem upozorňoval, že pýcha předchází pád. Protože USK tady několikrát v minulých letech dokázal vyhrát a dokáže se vybičovat k maximálnímu výkonu, obzvlášť když my jsme v tuto chvíli pasovaní za favority, a budeme tak pasovaní. V kombinaci s nervozitou to tak přesně vypadalo – pět prvních ztrát, nepochopení a nespolupráce na útočné polovině plus naivní chyby v obraně otevřely utkání tak, jak ho otevřely. Z naší strany se hledala ideální sestava. Pozitivem utkání bylo, že jsme posledních šest minut v prvním poločase dokázali vytvořit na soupeře tlak, a ten přestal hrát svou a dostával se v útoku do časových tísní. Poslední čtvrtina už z naší strany nebyla tak dobrá, začali jsme dělat mentální chyby. Za těch zhruba dvaadvacet minut střední pasáže můžeme být rádi – a to je důvod, proč jsme vyhráli…“

Jakub Houška (kapitán Děčína, Muž zápasu): „Děkuju za zvolení. Jsem rád, že jsme vyhráli, oba trenéři byli myslím velmi vyčerpávající. Je pravda, že na začátku a na konci jsme nehráli moc dobře, ale vyhráli jsme, to je důležitý. Máme další domácí výhru, k dalšímu zápasu jdeme s pokorou. Jedeme dál, chceme dál vyhrávat!“