Rubriky
Sport Turisti Zprávy

Tiské stěny se kvůli památníku horolezců vrtat nebudou, rozhodla CHKO

pamatnik tisa lezecPamátník tragicky zahynulým horolezcům v Tiských stěnách stát nebude. Alespoň ne v navržené podobě 25 destiček přivrtaných ke skále. Správa CHKO Labské pískovce, na jejímž území se pískovcové skalní město nachází, totiž umístění pietního místa zamítla.

Kromě umělohmotných destiček se jmény mrtvých severočeských lezců zahrnuje návrh památníku i symbol podaných rukou. Původně měl vzniknout na věži Tlouštík u hlavního vstupu do skal, po kritice části lezecké komunity ho jeho autoři přesunuli na méně exponované místo za Srnčí věží.

Ochráncům přírody ale památník vadí i tady. Podle správy CHKO by totiž znamenal nevratný zásah do přírody.

„Svým provedením navržený památník necitlivě naruší a poškodí estetickou hodnotu skalního útvaru a svým vzhledem působí z estetického pohledu nevhodně,“ stojí v rozhodnutí Správy CHKO.

Ochranáři dále uvádějí, že památník by ke skále přilákal větší množství lidí, což by zrychlilo erozi údolíčka. Správci zároveň upozornili na to, že kotvy připevňující tabulky ke skále by se časem vydrolovaly a díry by se musely časem prohlubovat.

„Osazování tabulek ve skalním městě má z nejrůznějších důvodů dlouho tradici a sahá až do 19. století. Po všech zbyly do dnešní doby jen prázdné otvory na skalních útvarech,“ uvádějí ochranáři.

Autor památníku se chce odvolat
Autor myšlenky zřízení pietního místa, lezecká legenda Gerhard Tschunko, argumenty Správy CHKO odmítá. „Odůvodnění je vycucané z prsty,“ reagoval Tschunko. Dodal, že podobu památníku s ochranáři předem konzultoval. „Určitě se odvolám,“ řekl Tschunko.

Do řízení o povolení památníku se přihlásilo i hnutí Stop tunelům, jež se záměrem nesouhlasilo a požadovalo, aby jeho finální vzhled určila architektonická soutěž.

Naopak David Daduč z hnutí Stop tunelům, které se do řízení o povolení památníku přihlásilo, rozhodnutí správy CHKO přivítal. Hnutí totiž s navrženým památníkem nesouhlasilo a požadovalo, aby jeho finální vzhled určila architektonická soutěž.

„Jsem za to rád. Úřad se ztotožnil s tím, co jsme psali,“ uvedl Daduč.

Jestli památník nakonec vznikne mimo území Tiských stěn, zatím není jasné. Obec Tisá ho podle starosty Jiřího Jandáska navrhla umístit na místním hřbitově, který leží hned pod skalami. „Je tam márnice, která momentálně nemá žádné využití,“ řekl Jandásek. Podle něj by to bylo ideální místo pro pietu.

Autor: oks
Zdroj: http://usti.idnes.cz/