Rubriky
Zprávy

Děčín zažaluje Lesy ČR kvůli uhrazení nákladů na zabezpečení utržené skály

tezba dolni zlebMěsto Děčín podá žalobu na Lesy České republiky. Státní podnik nechce zaplatit náklady na zabezpečení skály, ze které se v červnu utrhl dvacetitunový skalní blok. Dopadl půl metru od rodinného domu po uvolnění ze srázu, na kterém hospodaří Lesy České republiky. Nestabilní skálu zabezpečilo na své náklady město. Lidé pod svahem přitom nebudou mít ještě celé měsíce jistotu, že je to naposledy, kdy jim šlo o život. Zabezpečit se totiž musí celý svah.

Dvacetitunový skalní blok se prohnal zahradou Kovářových. Ti na zahradě u 150 let staré roubenky dostavěli zpátky zídky, ale jinde zůstává jen natažená síťka a místo stále vypadá „jako po výbuchu“. Na obnovu ale Kovářovým nikdo nepřispěl.

„Bohužel ani korunu. Všechno jsme si dělali sami. Na opěrnou zeď nejsou peníze, sem se musí přivézt beton, aby se to vystavělo. Jinak se to také může celé pohnout dolů,“ popisuje Karel Kovář.

Opět prší a půda je podmáčená, právě za těchto podmínek kámen v červnu spadl. „Někdy, když projede vlak nebo se někde něco bagruje, bojíme se, jestli se zas venku něco neděje. Strach tady je a bude pořád, dokud to nebude zabezpečené,“ konstatuje Kovář.

Protože se situace v Horním Žlebu dlouho nijak neřešila, chce město Děčín přistoupit k žalobě.

„Primátor města jednal s vedením Lesů České republiky, ty se ovšem nechtějí finančně podílet na nákladech, které byly se sanací svahu spojeny. Proto v současné době připravujeme žalobu na Lesy ČR,“ říká Markéta Lakomá z děčínského magistrátu.

„Jedná se o sanační práce, které musely být urychleně provedeny, aby nedocházelo k dalšímu ohrožování obyvatel,“ doplňuje.

Podle Lakomé jde o částku kolem 170 tisíc korun. Majitel poškozené roubenky by se musel soudit samostatně, na to ale nemá peníze. Ani v tomto případě Lesy ČR nemají pocit, že by za pád skály mohlo vytěžení celého svahu. Zaslaly v tomto duchu písemné vyjádření.

„Za události z předchozího období Lesy ČR nenesou jakoukoli odpovědnost, neboť byly způsobeny zásahem vyšší moci, respektive běžně se vyskytujícími přírodními jevy. O této skutečnosti Lesy ČR několikrát informovaly také nejvyšší představitele města Děčín, a to během osobních schůzek i v písemných vyjádřeních,“ píše se v něm.

I když je konkrétní skála zabezpečená, celý svah, ze kterého se uvolňují balvany a popadané kmeny stromů, je stále nestabilní. Jeho zabezpečení se bude hradit z dotace, kterou město získalo. Kdy konkrétně práce začnou, ale nedokáže nikdo říct.

Autor: Iva Zítková
Zdroj: www.rozhlas.cz/sever