Rubriky
Zprávy

Za podvod s povodňovými dotacemi v Huntířově padaly tresty

Soud potrestal za podvod s povodňovými dotacemi starostu Huntířova na Děčínsku Josefa Zárubu podmínkou a podnikatele Petra Matouška vězením. Vedení Huntířova před šesti lety tvrdilo, že obec zasáhla silná povodeň. Stát jí vyplatil skoro 5,5 milionu. Jenže později se ukázalo, že v Huntířově nepršelo.

Případ se stal v dubnu 2006, kdy stát kvůli ničivé povodni vyhlásil v celém Ústeckém kraji stav nouze. To umožnilo všem obcím zažádat o peníze na odstranění škod. Přihlásil se i Huntířov. Žádal ministerstvo pro místní rozvoj o peníze na odbahnění dvou rybníků a opravy silnic.

„Zasáhly nás několikadenní intenzivní deště,“ tvrdil v žádosti starosta Záruba.

Proti tomu však stojí zpráva meteorologického ústavu. „Podle ní nic takového neproběhlo a srážky byly minimální,“ konstatoval soudce Ivan Elischer. V této oblasti tehdy podle meteorologických měření napadlo nevýznamných 1,8 až 12 milimetrů srážek.

V zápisech zastupitelstva z té doby také o nějakých škodách není ani zmínka a odbahnění rybníků a opravy silnic zastupitelé nezařadili mezi priority ani později.

Podnikatel Matoušek ale vypracoval k údajným škodám dokumentaci a navíc v ní nadsadil například parametry silnic, které se měly opravit. Zakázku pak provedla jeho firma.

Starosta nemohl být mozkem té akce, řekl soudce
„Jejich jednání sloužilo k podvodnému účelu. Cíl byl jednoznačný, vytáhnout ze státu peníze,“ řekl soudce Elischer.

Že něco není v pořádku, zjistili po několika letech kontroloři finančního úřadu. Zaujalo je, že zaplacené faktury neodpovídají pracím, které firma na zakázce skutečně provedla. Kvůli tomu se nakonec provalil i podvod s žádostí o dotaci.

Starosta Záruba z něj nakonec vyvázl s dvouletým trestem podmíněně odloženým na čtyři roky. Hlavním iniciátorem byl totiž podle soudu podnikatel Matoušek. Záruba by takový podvod podle soudce sám vymyslet nedokázal, navíc dotace skutečně zamýšlel získat na práce ve prospěch obce, byť je nakonec firma odvedla nekvalitně.

„Aniž by ho soud dehonestoval, on ani nemohl být mozkem té akce. Před tím, než byl starostou, byl pět let vedený na úřadu práce a má podle své výpovědi jen základní vzdělání. Obec se snaží zvelebovat. Ale cesta do pekel může být dlážděna dobrými úmysly. V jeho případě to platí stoprocentně,“ poznamenal soudce.

U Matouška naopak soud přihlédl k tomu, že zfalšovaným výběrovým řízením získal milion i z další povodňové dotace v Prackovicích. Poslal ho tak za pletichu při veřejné soutěži na čtyři roky do vězení. Matoušek se na místě se odvolal, ostatní si nechali lhůtu na odvolání.

Dalším rozsáhlým případem zneužití státních dotací se zabývají kriminalisté z protikorupční policie. Stíhají devět starostů z Ústeckého a Středočeského kraje a dva podnikatele, které obvinili z toho, že rovněž žádali o státní peníze, aniž by jejich obce přírodní pohroma zasáhla.

Autor: Artur Janoušek
Zdroj: http://usti.idnes.cz/clanek.aspx?c=A120222_180938_usti-zpravy_alh