Rubriky
Zprávy

Dostavba dálnice D8 se opět odkládá

Dostavba posledního úseku dálnice D8 a tím i celé autostrády se odkládá. Poslední den lhůty pro podání odvolání proti stavebnímu povolení využil ekologický aktivista Lubomír Studnička a odvolání podal. Studnička je obžalovaný z toho, že své ekologické aktivity pojal jako vyděračský byznys. Odvolání pošlou i Děti země.

Podle předsedy sdružení Děti země Miroslava Patrika úředníci nezapracovali do dokumentu několik dílčích připomínek správy CHKO České středohoří, studie EIA vydané ministerstvem životního prostředí a Správou CHKO České Středohoří navíc prý měla posuzovat i variantu s dlouhými tunely. Problémy se podle něj vyřeší tak na jaře.

Děti Země jsou neznámější a zřejmě nejúspěšnější bojovník proti dostavbě D8, tentokrát si ale dávají s odvoláním načas. Ve středu Patrik dokument o 98 stranách ještě ani nečetl, v pátek už se ale rozhodl proti němu odvolat. „Už něco píšu,“ řekl v 19:00.

Připomínky má dvojího rázu: jednak vůči studii EIA, tedy dopadům na životní prostředí, a jednak vůči samotnému povolení. V prvním případě chtějí Děti Země veřejné projednání, zda by nešla dálnice ještě postavit dlouhým tunelem pod pohořím, ve druhém jen zapracování do dokumentu. To může udělat i krajský úřad, což je odvolací instance. Konkrétně namítají, že stavební úřad nezapracoval připomínky správy CHKO k velikosti a tvaru protihlukových stěn nebo k oplocení dálnice.

Krom Dětí Země už se odvolal i Lubomír Studnička. V jeho případě jde také o studii EIA. „Odvolání jsem dostal do ruky po půl druhé,“ sdělil vedoucí stavebního úřadu v Lovosicích Petr Soldon. Dokument má 17 stránek. „Odvolání jsem viděl zběžně. Musím si ho ještě prostudovat,“ dodal Soldon.

Stavební úřad v Lovosicích vydal povolení pro poslední úsek dálnice D8 přes České středohoří před Vánoci. Odvolání znamená v nekonečné dostavbě další zdržení. V úterý či ve středu vyvěsí stavební úřad odvolání na úřední desku. Za dalších 15 dní poputuje odvolání krajský úřad, který má na jeho posouzení 60 dní.

„Krajský úřad může odvolání zamítnout, naše povolení doplnit a uznat ho, nebo povolení zrušit a dát nám to celé znovu k projednání,“ vyjmenoval Soldon.

Nutil firmy, aby mu poskytly sponzorský dar, tvrdí žalobce
Studnička, člen Společnosti ochránců životního prostředí v Litoměřicích, od září čelí u litoměřického soudu obžalobě kvůli vydírání firem, že za úplatek nebude blokovat stavební řízení.
„Jako účastník stavebního řízení nutil firmy, aby poskytly sponzorský dar občanskému sdružení, jehož finanční prostředky sám spravoval, jinak že bude podávat odvolání a zdržovat tak vydání stavebního povolení,“ uvedl žalobce.

Zdroj: http://usti.idnes.cz/clanek.aspx?c=A120120_171811_usti-zpravy_alh