Rubriky
Politika Zprávy

ČSSD navrhla zrušit děčínské Mladé sociální demokraty

Severočeskou ČSSD hýbají vnitrostranické spory. Její vedení obviňuje kontroverzního podnikatele Tomáše Horáčka, že jí škodí na pokyn bývalého krajského šéfa strany Petra Bendy. Podle vedení Horáček obchoduje s Krajskou zdravotní, kterou vede Benda. Horáčkovu organizaci Mladých sociálních demokratů chce zrušit.

„Mezi nimi jde o kšefty v Krajské zdravotní,“ míní člen krajského výkonného výboru a náměstek děčínského primátora Pavel Sinko.

Jak se MF DNES podařilo zjistit, Horáček vlastní První chráněnou dílnu, která skutečně spolupracuje s Krajskou zdravotní (KZ) spravující pět největších nemocnic na severu Čech.

„První chráněná dílna dodávala Krajské zdravotní ložní prádlo a zdravotnické oblečení,“ potvrdil mluvčí KZ Jiří Vondra.

Benda tvrdí, že o tom ani neví. „Já se nezajímám o dodavatele čehokoli, od toho je administrativní aparát a spojovat mě s dodavatelem je zoufalé a trapné,“ uvedl.

„V chráněné dílně zaměstnávám přes 40 handicapovaných osob. Mezi naše odběratele patří přes 250 zdravotnických zařízení v ČR i v zahraničí. Chráněná dílna spolupracovala s nemocnicemi v Ústeckém kraji ještě před vznikem KZ. S nástupem nového vedení Ústeckého kraje pak spolupráce razantně klesla na minimum,“ tvrdí Horáček.

Krajské vedení ČSSD se ale staví proti oběma. Navrhuje Bendovo odvolání z funkce předsedy představenstva Krajské zdravotní a navíc chce odstřihnout od vlivu i Horáčka.

ČSSD navrhla zrušit děčínské Mladé sociální demokraty
„Mladí sociální demokraté pod vedením Horáčka nám škodí na pokyn Bendy,“ prohlásil krajský předseda ČSSD Arno Fišera. „Tato tvrzení jsou účelová,“ reagoval Horáček. Odmítá to i Benda.

Sociálním demokratům ale došla trpělivost po incidentu během nedávné schůze ČSSD v Děčíně. Neznámá dívka se 19. dubna vydávala za asistentku poslance Jaroslava Foldyny a obvolávala socialisty s tím, že jednání ten den bylo zrušené a koná se až za týden.

„V Děčíně se právě volilo nové vedení místní organizace ČSSD. Pokud by někdo zabránil určitým členům ve vstupu, mohl si navolit vlastní a ovlivnit tak volbu,“ uvažuje Sinko. To se nakonec nestalo a za asistence policie schůze proběhla.

Podle Sinka i Fišery za vším stáli právě Mladí sociální demokraté. Ti to odmítají. Krajský výkonný výbor nicméně v pondělí všemi hlasy rozhodl, že děčínskou organizaci mladých socialistů navrhne zrušit.

O tom rozhodne ústřední rada ‚mladých‘. „Musíme posoudit důvody,“ uvedl místopředseda MSD Petr Šelepa.

Artur Janoušek, MF DNES