Válečníci v úchvatné bitvě přistřihli křídla Orlům a urvali sedmou domácí výhru!

bk-decin-bk-prostejov-roman-valentaDěčínský tým nastoupil do utkání kompletní, do finální dvanáctky se tentokrát nedostal centr Dan Hendrych. Hanákům scházel v sestavě křídelník Ondřej Peterka a také ex-reprezentační point guard Pavel Slezák, který stejně jako v pondělí proti Pardubicím zůstal pouze na střídačce.

Po vyrovnaném startu utkání začali brzy za delší konec tahat Válečníci, kteří nejen že přesně pálili, ale doslova také „zašpuntovali“ svůj koš. Z tohoho náporu rezonovalo získání až dvouciferného vedení v polovině 9. minuty, kdy se z pole prosadil Pavel Bosák – 20:9. Orli sice své manko pěti body v řadě stáhli, ale poslední slovo v prvním kvartálu měl Tony Tucker, který prohnal síťkou trojku a určil stav po deseti odehraných minutách na 23:14. Na začátku druhé čtvrtiny, konkrétně ve 13. minutě, se Orli dokázali díky Tomancově trefě přes hlavu přitáhnout na pětibodový rozdíl – 26:21. Po oddechovém čase děčínského kormidelníka se ale průběh utkání vrátil do „starých kolejí“ a opět jsme dokázali získat na svou stranu až dvouciferné vedení, když v polovině minuty 18. na 37:27 zvyšoval dopichem Jakub Houška. Po úvodní půli nakonec zářil na tabuli stav 41:32…

Vstup do druhého poločasu měli stejně jako ve druhé periodě mnohem lepší Hanáci, kteří postupně stahovali své manko – a po Mrvišově trefě zpod koše platil v polovině 27. minuty stav 52:48. Svěřenci Pavla Budínského však nesklopili hlavy a na nastalou situaci zareagovali nejlépe, jak mohli – díky šňůře 10:2 korunované dvěma šestkami Tomáše Vyorala a dvoupunktovou trefou Pavla Bosáka po nesportovním faulu Marka jsme se odpoutali až na 62:50. Před závěrečnou čtvrtinou nakonec platil stav 64:54. A dvouciferný náskok Děčína se v poslední desetiminutovce stal pro Orly neřešitelným rébusem. Důležitý moment nastal v polovině 37. minuty, kdy se i přes těsnou obranu prosadil zpoza perimetru na 81:68 Robert Landa. Po prostějovském time-outu jsme utkání defitivně zlomili ve svůj prospěch, když na přelomu 38. a 39. minuty nejprve Muž zápas Pavel Bosák zakončil rychlý protiútok – a po trojce Luboše Strii na 88:71 již více než jedenáct stovek diváků bouřilo radostí! Válečníci tedy nakonec brali výhru 91:75 a upevnili si druhé místo v tabulce!

Děčín – Vyoral, Stria, Jiříček, Kaša, Houška
Prostějov – Marko, Talley, Mrviš, Nečas, Šteffel

Body: Bosák 22 (6 doskoků; trojky 2/2; validita 24), Tucker 16 (5 asistencí; trojky 6/4), Vyoral 12, Jelínek a Stria po 10, Jiříček 7, Houška 5 (8 doskoků a 5 získaných faulů), Landa 5, Bažant 4 – Talley 21 (7 doskoků – 4 útočné; 5 plusových faulů; TH 5/5), Marko 13 (trojky 4/3; dvojky 2/2), Mrviš 12, Tomanec 10, Šteffel 6, Nečas 5 (5 asistencí), Novák 4 (7 doskoků), Kouřil a Sehnal po 2; střelba 3 b.: 20/10 – 17/6; střelba 2 b.: 46/26 – 51/25; TH: 14/9 – 8/7; doskoky: 32:32 (útočné 12:14); chyby: 18:20; ztráty: 11:13; týmová efektivita: 108:80; počet diváků: 1120; nejlepší hráč utkání: Pavel Bosák (Děčín).

Ohlasy trenérů po utkání:
Zbyněk Choleva (kormidelník Prostějova): „Gratuluju domácím k pěkné atmosféře a pěkné hře. Domácí hráli tvrdě jako vždycky, my jsme tomu asi trošičku podlehli. Je pravda, že tomu jsme se chtěli vyvarovat jako prvnímu, což se nepodařilo, ale nevím, jestli to dneska vůbec šlo, aby se to podařilo. Další rozdíl byl v procentu střelecké úspěšnosti Děčína, který velmi dobře střílel. Je pravda, že velmi dobře nacházel pozice, když už jsme mysleli, že jsme ubránili, tak našli volného střelce nesobecky na trojce, a ten proměňoval – mají padesát procent z trojky. To asi rozhodlo…“

Pavel Budínský (kouč Děčína): „Děkuju za gratulaci. Prostějov je tým, co budí respekt, a především jejich hráči mají bohaté zkušenosti a umí hrát tyhle těžké zápasy. Já myslím, že jsme až tak tvrdě a agresivně nehráli, protože v prvním poločase jsme dost hořeli na obranném doskoku. Prostějov měl deset útočných doskoků a z druhých či třetích šancí prostě dokončil akce, a to nás dost trápilo. Mluvili jsme o tom před zápasem i v poločasové přestávce, že jsme se chtěli dostat do toho, abychom odstavovali všechny hráče, protože i perimetroví hráči jako Novák nebo Talley nám tam dělali problémy. Ale jak říkal Zbyněk (Choleva), my jsme dneska na můj vkus hráli trochu s respektem, byli jsme trošku takoví svázaní, přeci jenom to očekávání je velké, kdy nás čeká nás trojice soupeřů zvučných jmen. To očekávání je takové a pro některé mladší hráče to není jednoduché, ale tím, že se nám dařila exekuce střel, a také tím, že se nám dařilo vytvářet některé situace jeden na jednoho – a pak jsme z toho vyhazovali míče na volné hráče, kteří proměňovali, to bylo jednodušší. Ze statistik bych vypíchnul padesátiprocentní úspěšnost trojek a body hráčů z lavičky – u nás 57 bodů, u soupeře 18, což myslím, žeje další faktor. Bylo také důležité, že jsme mentálně ustáli situaci, kdy byl Prostějov na dostřel šesti bodů, ale v této době nám výrazně pomohl Pavel Bosák, který nás podržel v útoku a proměňoval svoje střely. Pak si myslím, že už jsme ten závěr zkontrolovali.“