Válečníci získali v boji o bronz první bod

Válečníci získali v boji o bronz, který se hraje na dvě vítězství, první bod. Jejich domácí výhra se však nerodila vůbec lehce, většinu času prohrávali a teprve v koncovce zlomili odpor houževnaté Ostravy, která bez tří klíčových zahraničních hráčů (rozehrávače Maddena, křídelníka Rhodese a pivota Stevense) podala velmi sympatický výkon.

Skóre otevřel domácí kapitán Pomikálek, hosté však kontrovali trojkou Majerčáka, M. Svoboda pak přidal další dvě a Válečníci prohrávali po čtyřech minutách 4:9. Nedařilo se jim střelecky, dělali chyby v rozehrávce i obraně a hosté toho dokonale využili, takže dvě minuty před první přestávkou vedli už dvojciferným rozdílem 8:19. Díky šestkám Šturanoviče a Boškoviče se Děčín přiblížil, ale poslední slovo měla Ostrava a trojka Škrance – 11:22.

Slabý výkon Děčína v útoku pokračoval také v úvodu druhé čtvrtky, hosté sice rovněž nepředváděli nic světoborného, ale po čtyřech odehraných minutách vedli už 11:27. Teprve za tohoto stavu dal Walton první děčínský koš a jakoby tím rozproudil ztuhlou děčínskou energii. Svoboda trefil následně trojku, Válečníci začali hrát rychleji a Walton s Pomikálkem přitáhli svůj tým na 24:29. Soupeř pak znovu odskočil, jenže v poslední minutě se prosadili Macháč a uzdravený Ogundiran, kteří upravili na 28:33.

Druhý poločas zahájil dvěma body Macháč, po něm pak Walton proměnil jednu šestku a zdálo se, že Děčín konečně nastartoval své motory. Jenže to tak úplně nebylo. Válečníci se proti zónové obraně Ostravy trápili, bodově se prosazovali jen málo a nedařilo se jim docvaknout se na Novou huť, kterou sice měli několikrát na dostřel, ale hosté vždy odskočili jednoduchým košem nebo trojkou. Po trojce Kroutila to bylo 36:39, Ostrava ale utekla na 36:42. Po trojce Majerčáka vedla dokonce 37:45, naštěstí Šterba trojkou a Slowiak košem zase rozbouřili děčínskou halu (42:45), jenže vzápětí přišla trojka Janů a bylo to 42:48. Domácím se ale nakonec povedlo před poslední periodou stáhnout náskok soupeře na 47:50. V ní skóroval trojkou jako první Majerčák, ovšem Pomikálek odpověděl košem s faulem. Vzápětí však trefil Janů svoji druhou trojku, k tomu přihodil koš za dva body, Williams po jednoduché akci zvýšil na 51:60 a trenér Tomáš Grepl si vzal raději oddechový čas. Po něm se práce v útoku chopili především Ogundiran a Pomikálek, prvně jmenovaný dal koš a čtyři trestné hody, děčínský kapitán proměnil dvě trojky a Válečníci po dlouhé době vedli – 63:62. V posledních pěti minutách to bylo velice vyrovnané, po třetí trojce Pomikálka platil stav 68:67, Williams ale košem s faulem otočil na 68:70. Na druhé straně mrštný Ogundiran vyrovnal, Majerčák trefil jen jeden trestný hod a Pomikálek po asistenci Ogundirana otočil na 72:71. Ostrava vedla ještě po koši Škrance, avšak Pomikálek jednou šestkou vyrovnal, druhou sice nedal, ale Šterba ji doskočil a následně Walton zapsal koš s faulem – 76:73. Další akce hostů přinesla jen jeden trestný hod Majerčáka, naopak Šterba trefil obě šestky a Děčín vyhrál 78:74.

Ostrava trápila po dlouhé semifinálové bitvě se Slunetou unavené Válečníky celozápasovou zónovou obranou a Děčín se střelecky trápil. Sice byl aktivnější, ale vyšší úspěšnost byla na straně hostů. Na střely celkem to bylo 26/67:25/58, na dvojky 20/38:17/28 a trojky 6/29:8/30. Klíčové tak byly trestné hody, kde domácí byli lepší – 20/28:16/25. Na doskoku kralovali Válečníci (48:33), ale na body z druhých šancí to byla skoro remíza (15:12). Další statistiky byly poměrně vyrovnané – asistence 20:19, ztráty 9:10, zisky 5:3. Jen v bodech z brejků byl Děčín o kousek lepší (12:8), v souboji laviček jasně vyhrála ta domácí (30:15).

Děčín táhl kapitán Tomáš Pomikálek, který se sice v závěru vyfauloval, ale před nasázel soupeři 21 bodů, doskočil 8 míčů a měl dvě asistence. Walton zapsal 14 bodů, uzdravený Ogundiran v koncovce hodně pomohl a nastřílel celkem 12 bodů, měl 4 asistence a 5 získaných faulů. Šterba dal 8 bodů, Macháč 6 a Šturanovič 5. Matěj Svoboda nastřílel jen 4 body, Kroutil se Slowiakem dali po třech a Boškovič dva body za dvě šestky.

Ostrava se mohla spolehnout na svého slovenského rozehrávače Majerčáka, autora 21 bodů (TH 8/11), 10 asistencí a 7 získaných faulů. Heinzl dal 14 bodů (7 získaných faulů), M. Svoboda s Williamsem zapsali po 12 bodech. Z lavičky nejvíce pomohl Janů s 8 body.

Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: „Věděli jsme, že budeme v prvním poločase hrůzostrašní, protože po semifinále jsme vlastně pořádně netrénovali a rozebíhali jsme se vlastně až dnes. Odpočinek byl zkrátka potřeba. Dnes jsme bojovali celý zápas v obraně, ale ve čtvrté čtvrtině, kdy jsme měli býti nejvíce semknutí v defenzívě, se nám to moc nevedlo. Tohle musíme zlepšit, protože Ostrava bude v domácím prostředí střílet mnohem lépe, než tady. Pokud tam chceme uspět, musíme zlepšit hru na obou polovinách hřiště.”

Petr Macháč, pivot BK ARMEX Děčín: „Nečekali jsme, že to bude až takový boj. Ostrava přijela bez Maddena a dalších dvou hráčů, čímž se utkání stalo pro nás velmi nebezpečné a nakonec to tak dopadlo. Celou dobu jsme tahali za kratší konec provazu, až v závěru jsme to dokázali urvat na naši stranu. Dnes musím vyzdvihnout výkon Tomáše Pomikálka, který nám k výhře hodně pomohl. Nebýt jeho, nevím jak by zápas dopadl.”
Matej Majerčák, rozehrávač NH Ostrava: „Dnes mě to mrzí, protože jsme opravdu měli velikou šanci urvat tady první vítězství a jet do Ostravy s výhrou. V sestavě, v jaké jsme, podali všichni hráči výkon na sto, možná i sto dvacet procent. Bohužel, měli jsme opět pár úseků, kde jsme ztratili koncentraci a Děčín trefil nějaké střely. Možná, že na konci mu pomohly zkušenosti uhájit své vítězství, ale věřím, že se sem ještě vrátíme.”

Děčín: Walton, Kroutil, Svoboda, Pomikálek, Macháč
Ostrava: Majerčák, Š. Svoboda, M. Svoboda, Williams, Heinzl

BK ARMEX Děčín – NH Ostrava 78:74
Body Děčína: Pomikálek 21 (3x 3, 8 doskoků), Walton 14, Ogundiran 12 (4 asistence, 5 získaných faulů), Štěrba 8 (1x 3, 9 doskoků), Macháč 6, Šturanovič 5, Svoboda 4 (1x 3), Kroutil 3 (1x 3, 3 zisky), Slowiak 3, Boškovič 2, Mach 0.
Body Ostravy: Majerčák 21 (3x 3, 10 asistencí, 7 získaných faulů), Heinzl 14 (6 doskoků, 7 získaných faulů), M. Svoboda 12 (2x 3), Williams 12, Janů 6 (2x 3), Škranc 5 (1), Snopek 2, Š. Svoboda 0.
Střelba za 2 body 20/38:17/28, za 3 body 6/29:8/30, TH 20/28:16/25. Doskoky 48:33 (útočné 20:9), asistence 20:19, ztráty 9:10, fauly 23:26.

Čtvrtiny: 11:22, 17:11, 19:17, 31:24

Rozhodčí: Hruša Petr, Kučírek Martin, Vošahlík Marek

Komisař: Hlaváček Pavel

Diváci: 1 200

Zdroj: Magistrát města Děčín