Sluneta se ujímá vedení 3:2 na zápasy

Po pěti semifinálových bitvách je blíže postupu do finále ústecká Sluneta, která v utkání číslo pět využila domácího prostředí a v duelu plném emocí i krve získala třetí výhru a výhodu mečbolu.

Válečníci začali na palubovce ústeckého soka velmi dobře, a po trojce Pomikálka a koše stejného hráče brzy vedli 0:5. Domácí ale bleskově vyrovnali. V dalších minutách byli o kousek vpředu hráči Děčína, kteří si pomáhali trojkami (celkem jich dali pět – Walton dal dvě a Kroutil také dvě), čtyřmi body pomohl i Štěrba a první čtvrtka skončila nadějně 18:26. V úvodu druhé zazářil domácí Nichols, který proměnil trojku, po nesportovním faulu Pomikálka dal dvě šestky a následně trefil dva body, takže během půl minuty zapsal 7 bodů a takřka vyrovnal – 25:26. Na toto ještě odpověděl Walton čtyřmi body, pak sice Ústí otočilo na 34:30, ale o vyrovnání se postarali Ogundiran s Pomikálkem – 34:34. Bohužel, v posledních čtyřech minutách se na straně Děčína povedlo skórovat již jen Macháčovi a Sluneta tak vyhrála poločas 43:36.

V úvodu druhé půle skóroval za domácí opět jen Nichols, naopak za hosty zapsal pět bodů Svoboda a Šturanovič dva – 46:43. V dalších minutách těžila Sluneta z děčínských faulů, které trestala přesnými šestkami a pomalu navyšovala své vedení. Když se pak za tři body trefil Nábělek, vyskočil náskok na 58:43 a trenér Tomáš Grepl sáhl k oddechovému času. Ten pomohl, protože ned po něm zapsal Štěrba koš s faulem, Ogundiran pak získal míč a snížil na 58:48, ale tento úspěch byl vykoupen nevybíravým faulem Rowana loktem do obličeje, po kterém se děčínský rozehrávač skácel  na zem a začala z něj crčet krev. S ošetřováním pomohla i ústecká lavička, Ogundiran pak musel do nemocnice a do zápasu už nezasáhl. Emoce po tomto faulu samozřejmě vybuchly, Rowan sice inkasoval nesportovní chybu, ale trenér Grepl dostal technickou chybu, a protože už byla druhá (první přišla ve druhé čtvrtce), musel opustit lavičku. Koučování se tak chopil Lukáš Bobek, pod jehož taktovkou dal Kroutil dvě šestky, Walton koš a Svoboda další dva trestné hody, takže Válečníci se přitáhli na 59:54. Poslední slovo měl ovšem Autrey a jeho trojka – 62:54. Hned v prvních vteřinách poslední periody dostal domácí Pecka osobní chybu a vzápětí technickou chybu, Kroutil proměnil jednu šestku a Pomikálek pak trefil trojku. Po koši s faulem v podání Svobody to bylo už jen 62:61, a když stejný hráč proměnil další střelu za dva, Děčín šel do vedení 62:63. Sluneta byla zcela rozhozena, navíc Svoboda přidal trojku a bylo to 62:66. Toto vzepětí ale jakoby hosty stálo hodně sil a v dalších minutách už jen faulovali a Haiblík s trojkobijcem Autreym otočili na 69:66. V závěru vykřesal šanci ještě Slowiak, ale Nichols kontroval trojkou, na dva body Štěrby pak odpověděl Haiblík další trojkou a 90 vteřin před koncem byl stav 75:70. Ústí si už výhru vzít nenechalo a díky šestkám i trojce Martina, na kterou ještě odpověděl stejnou mincí Svoboda, zvítězilo 86:75. Stav série je 3:2 na zápasy.

Zápas přinesl vyšší střeleckou aktivitu Děčína, ale domácí to kompenzovali přesnější muškou (24/59:27/67). Ve dvojkách byli znovu lepší Válečníci (13/32:18/39), v trojkách vyhrálo Ústí (11/27:9/28), které ovládlo i trestné hody, a to drtivě (27/39:12/16). Na doskoku zvítězil Děčín 39:41, jenž také ovládl body z druhých šancí (4:9). V asistencích byli o kousek lepší domácí (15:13), měli méně ztrát (9:16) a dali více bodů z brejků (12:8). Výrazné vítězství zapsala Sluneta v bodech laviček, kde vyhrála 27:16.

Děčín táhl opět Matěj Svoboda s 18 body, Walton, který nedohrál pro pět faulů, dal 14 bodů, Pomikálek zapsal 12 bodů. Těsně pod dvojcifernou hranicí zůstali Kroutil a Štěrba s 9 body, zraněný Ogundiran dal 6 bodů.

Ústí táhl famózní Ty Nichols, autor 30 bodů, 9 získaných faulů (TH 10/14), 8 doskoků, 6 asistencí a 8 zisků! Za ním byl Autrey s 20 body a 9 doskoky, Rowan dal 11 bodů stejně jako Haiblík. Zbytek týmu paběrkoval, Pecka nedohrál pro pět faulů.

Trenéři po utkání
Jakub Důra, sportovní manažer BK ARMEX Děčín: „Gratuluji Ústí k zisku třetího bodu v sérii. Myslím, že šlo o pěknou basketbalovou bitvu do okamžiku nepříjemného zranění Ogundirana, což se potom řešilo a vyústilo to ve vyloučení našeho trenéra. My jsme se poté vrátili do zápasu, šli jsme dokonce ještě krátce do vedení díky obrovskému úsilí. Ve chvíli, kdy se ale vyfauloval i AJ Walton, a ztratili jsme dalšího klíčového hráče, už jsme tahali za kratší konec a Sluneta zvládla dovést zápas do vítězného konce. My jsme tu nechali všechno, co jsme mohli, bojovali jsme, odmakali jsme to. Myslím, že v rámci možností a složení, ve kterém jsme hráli posledních dvanáct minut, můžeme být docela hrdí na pěkný výkon.”

Jan Šotnar, trenér Slunety Ústí: „Vybojované vítězství, dvakrát jsme se dostali do propasti, věděli jsme, že s Děčínem to nebude jednoduché. Ukázali své zkušenosti a dostali nás dvakrát do úzkých, my se z toho však dostali. Začíná to kulminovat, ale myslím, že to začíná být i za hranicemi sportu. Věřím tomu, že šestý a případně sedmý zápas se bude hrát trochu víc basketbal.”

Hráči po utkání
Johan Haiblík, křídlo Slunety Ústí: „Nemůžeme být jinak než spokojení, jelikož jsme vyhráli. Mě osobně trochu mrzí, jak se Děčín zachoval, protože si myslím, že není fair-play odcházet bez podání ruky. Neřekl bych, že někdo z hráčů hrál nepřátelsky s úmyslem někoho zranit. Měli bychom to všichni držet v rámci fair-play, ale to neznamená, že se nebude hrát tvrdě. Nicméně jedeme dál, jedeme do Děčína, chceme tam vyhrát a uděláme pro to maximum.”

Základní sestavy
Ústí: Autrey, Nichols, Martin, Pecka, Johnson
Děčín: Walton, Ogundiran, Kroutil, Svoboda, Pomikálek

Sluneta Ústí nad Labem – BK ARMEX Děčín 86:75
Body Ústí: Nichols 30 (2x 3, TH 10/14, 6 asistencí, 8 doskoků, 8 zisků, 9 získaných faulů), Autrey 20 (5x 3), Rowan 11, Haiblík 11 (2), Nábělek 5 (1), Pecka 4, Martin 3 (1), Johnson 2, Karlovský 0, Krupka 0, Gabriel 0.
Body Děčína: Svoboda 18 (3x 3, 6 doskoků, 5 asistencí), Walton 14 (2x 3, 5 asistencí), Pomikálek 12 (2x 3), Kroutil 9 (2x 3, 6 doskoků), Štěrba 9 , Ogundiran 6 (3 zisky), Slowiak 3, Macháč 2, Šturanovič 2 (7 doskoků), Boškovič 0.
Střelba za 2 body 13/32:18/39, za 3 body 11/27:9/28, TH 27/39:12/16. Doskoky 39:41 (útočné 6:9), asistence 15:13, ztráty 9:16, fauly 23:30.

Čtvrtiny: 18:26, 25:10, 19:18, 24:21

Rozhodčí: Hruša Petr, Pokorný Štěpán, Vošahlík Marek

Komisař: Šikner Roman

Diváci: 2 021

Zdroj: BK DěčínSle