Ústecká Sluneta si z Děčína odvezla vysoké vítězství

Páté El Nordico nepřineslo Válečníkům žádnou radost. Ústecká Sluneta si z Děčína odvezla vysoké vítězství a upevnila tak svoji 2. příčku v tabulce.

Derby začaly dvě šestky děčínského kapitána Pomikálka, po koši Šturanoviče to bylo 4:0, po dalších bodech Svobody 6:2. Nadějný úvod se však rychle rozplynul, protože hlavní hvězdy Ústí, Nichols s Autreym, začaly úřadovat a během dvou minut otočily na 8:12. Po trojce dalšího ústeckého Američana Martina to bylo 8:16 a náskok hostů pomalu narůstal. V závěru čtvrtiny ho Karlovský dvakrát zvedl na 10 bodů, ovšem domácí Macháč se Štěrbou v poslední minutě snížili na přijatelných 22:26. Ve druhé čtvrtce se Děčínu nedařilo v obraně ani útoku a Sluneta rychle získala zpět dvojciferný náskok – 24:36. Ústí bylo při střelecké chuti, trefovalo trojky, prosazoval se hodně i Karlovský a minutu před poločasem  to bylo po druhé trojce Nábělka už o dvacet – 38:58. Válečníci ale díky smeči Pomikálka a jedné šestce snížili na 41:58.

Po přestávce začali domácí ukazovat, že umí bránit, ale i hosté se v defenzívě činili, a tak tato čtvrtina přinesla hubený výsledek 10:8, po kterém Sluneta vedla 51:66. Poslední periodu zahájily dva body Ogundirana, následovaly však trojky Autreyho a Nicholse, které zvedly manko na 53:72. V tuto chvíli se ale Válečníci konečně dostali do správného módu, střelecky se chytil Svoboda, který v rychlém sledu zapsal tři trojky a jeden koš, takže náskok soupeře se snížil na 64:72. Navíc Walton přidal dvě šestky a hala bouřila – 66:72. Bohužel, Ústí se dokázalo vzpamatovat, opět začalo být v útoku produktivní, navíc házelo jednu šestku za druhou a brzy vedlo opět vysokým náskokem. Ten se v závěru po dvou technických chybách děčínské lavičky čtyřech trestných hodech Autreyho vyšplhal na 71:91, tečku za zápasem udělaly další trestné hody v podání Karlovského – 71:93.

Ač rozdíl ve skóre byl vysoký, derby přineslo poměrně vyrovnané statistiky, ovšem ve všech vyhrála Sluneta. Ta měla především přesnější mušku a zvítězila ve všech údajích – za 2 body 16/29:20/28, za 3 body 7/26:9/30 i trestných hodech 18/25:26/33. Na doskoku to bylo 30:31, oba celky nedovolily příliš útočných doskoků, a tak na body z druhých šancí to bylo 7:8. V asistencích bylo o kousek znovu lepší Ústí, to mělo méně ztrát 18:11, více zisků 6:10 a daleko důrazněji trestalo ztráty Děčína 9:26. Na body z brejků to bylo 10:10, souboj laviček vyhrála ta ústecká jasně 15:32.

Děčín táhl Matěj Svoboda s 22 body, Pomikálek a Walton, který se vyfauloval, dali po 11 bodech, Ogundiran zapsal 11 bodů. A to bylo vlastně vše, protože dalšími výraznějšími střelci byli až Macháč a Štěrba se 6 body.
Sluneta se opět opírala o své hlavní hvězdy, Nicholse as Autreyho, kteří dali shodně po 22 bodech. Výborně zahrál Karlovský, který dal stejně jako  Pecka 15 bodů. Válečníkům se povedlo ubránit Martina, Rowana i Johnsona, ale na výhru to nestačilo.

Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: „My jsme dneska v prvním poločase byli o krok později a obrana byla naprosto katastrofální, padesát osm bodů mluví za všechno. Pokud nebudeme hrát obranu, nemůžeme porazit nikoho v takto kvalitním zápase. Třetí čtvrtina byl úplně o něčem jiném, skončila 10:8. Tak potřebujeme hrát.“

Josef Pokorný, kondiční trenér Sluneta Ústí n. L.: „My jsme měli poslední dobou těžký schedule. Byl to pro nás velmi náročný zápas i po emoční stránce, po nedělním zápasu nás dnes středu čekalo El Nordico. Další zápas hrajeme v pátek, potýkáme se s drobnými zraněními. Dali jsme klukům hodně volna, ale taky jsme hodně trénovali.“

Filip Kroutil, křídlo BK ARMEX Děčín: „První poločas byl naprosto hrozný. Dostali jsme padesát osm bodů, Sluneta nás porážela jeden na jednoho a všichni si dokázali vytvořit vlastní pozice. U nich to v útoku vypadalo hodně jednoduše, naopak my jsme se trápili, takže základ k tomu byla naše obrana. Ve druhém poločasu se nám líp dařilo nedostávat tolik jednoduchých košů z bedny, ale na obrat to nestačilo.“
Jan Karlovský, pivot Sluneta Ústí n. L.: „Hrálo se mi velice dobře. Nevím, co to do mě zase vešlo, ale super, jsem rád, že jsme vyhráli a že jsem k tomu přispěl svými body. Klíčové bylo, že jsme to nevzdali, po dlouhý době jsme měli možnost v Děčíně vyhrát, když nás dotahovali, tak jsme se z toho nepo.. a vyhráli jsme zaslouženě.“

BK ARMEX Děčín – Sluneta Ústí nad Labem 71:93
Body Děčína: Svoboda 22 (4x 3), Walton 11 (7 doskoků, 9 asistencí, 6 ztrát), Pomikálek 11 (1x 3), Ogundiran 10 (1x 3), Macháč 6, Štěrba 6, Kroutil 3 (1x 3), Šturanovič 2, Bobek 0.
Body Ústí: Nichols 22 (2x 3, 6 asistencí, 4 zisky, 7 získaných faulů), Autrey 22 (3x 3, TH 9/10), Pecka 15 (8 doskoků), Karlovský 15, Martin 9 (2x 3), Nábělek 6 (2), Haiblík 2, Rowan 2, Johnson 0, Gabriel 0, Krupka 0.
Střelba za 2 body 16/29:20/28, za 3 body 7/26:9/30, TH 18/25:26/33. Doskoky 30:31 (útočné 7:5), asistence 19:20, ztráty 18:11, fauly 25:21.

Čtvrtiny: 22:26, 19:32, 10:8, 20:27

Rozhodčí: Matějek Ivor, Pokorný Štěpán, Ulrych Lukáš

Komisař: Hlaváček Pavel

Diváci: 1 150