Cenný skalp Válečníků v Opavě!

Válečníci tím nejlepším možným způsobem dali zapomenout na nepovedený zápas v Pardubicích, když na domácí palubovce před kamerami České televize porazili po výborném prvním poločase mistrovskou Opavu. Její skalp tak v nadstavbové skupině A1 získali už podruhé.

Utkání bodově otevřel domácí pivot Šturanovič, vzápětí přidal trojku kapitán Pomikálek, ale Opava (bez Puršla a Slavíka) bleskově odpověděla a během minuty otočila na 6:7. Skóre pak rychle rostlo dál a hosté po Farského koši s faulem vedli 8:10. Proti tomu byl ale Svoboda, který se blýskl rovněž košem s faulem a navíc přidal trojku – 14:10. Děčínu se vůbec vcelku dařila střelba z dálky, a po trojkách Svobody a Štěrby vedl 23:17. Pak se po útočném doskoku prosadil i Slowiak, a po trojce Kroutila vedli Válečníci 28:19. Jenže v posledních 90 vteřinách stihl Pecháček sedm bodů v řadě a bylo to rázem 28:26. Druhou čtvrtku zahájily dva body Štěrby, Děčín předváděl velmi dobrý výkon v obraně i útoku a postupně navyšoval své vedení, takže po dvoubodové trefě Svobody to bylo 36:26. Hosté se nemohli prosadit dlouhé čtyři minuty, pak konečně pohnul skórem Kouřil, když trefil trojku. Jenže Ogundiran odpověděl stejně, na šestky Šiřiny zareagoval Svoboda rovněž přesnými trestnými hody – 41:31. V závěru poločasu se prosadili Walton s Ogundiranem a zvýšili náskok na 49:33; první poločas pak po jedné šestce Svobody skončil 51:37.

Druhou půli zahájila trojka Pomikálka, Šturanovič přidal dva body a Děčín vedl už o 19 bodů – 56:37. A stejný náskok platil i po parádní akci Štěrby, jenž si doskočil míč pod vlastním košem a skončil s ním až v koši soupeře – 58:39. Pak se ale Slezanům začalo dařit zpomalovat děčínské útoky, přidali také trojky a pomalu ukrajovali z náskoku Děčína, který si nakonec přinesl do poslední periody desetibodový polštář 67:57. Tu začal Kouřil košem s faulem, naštěstí Štěrba byl na čáře trestných hodů neomylný a Šturanovič přidal dva body – 71:60. Po šestkách Waltona bylo v děčínské hale opět veseleji (73:60), další nadšení zavládlo po trojce Kroutila – 76:62. Zkušená Opava ale nepanikařila, trestala děčínské chyby, a po trojce Jurečky a jedné šestce Farského se přitáhla na 77:70. Další minuty byly basketbalovou bitvou, v níž se z trestných hodů takřka neomylní hosté pomalu přibližovali a tři minuty před koncem ztráceli už jen pět bodů – 80:75. O chvíli později snížil Mokráň po páté chybě Pomikálka na 82:78 a Opava začala cítit šanci na obrat. Tu naštěstí odehnal Šturanovič dvěma body, vzápětí si Walton došel pro faul na z trestných hodů zvýšil na 86:78. Šiřina ale kontroval trojkou, Walton proměnil další dvě šestky, Pecháček trefil trojku a minutu před koncem to bylo 88:84. Pak ovšem Ogundiran zapsal veledůležitý koš s faulem, po neúspěšné trojce Šiřiny se na druhé straně netrefil ani Svoboda, ale to už nevadilo, protože do konce zbývalo jen několik vteřin. Přesto v nich stihl Šiřina ještě jednu trojku a upravil na konečných 91:87.
Utkání přineslo atraktivní basketbal plný fyzických soubojů a parádních okamžiků na obou stranách. Oba celky vyprodukovaly během zápasu shodně 63 střel, přesnější ale byli Válečníci. Těm se dařilo ve dvojkové střelbě (20/38:11/24), hosté byli podle očekávání aktivnější v trojkách (9/25:12/39). Trestných hodů házel více Děčín, ale hosté nezůstali příliš pozadu a byli neskutečně přesní, když jediné dvě šestky zahodili až v poslední čtvrtině (24/34:29/31). Na doskoku zvítězili Válečníci jasně 43:34, kteří také vyhráli statistiku bodů z druhých šancí (17:14). Děčín vyhrál také v asistencích (22:15) a bodech z brejků (22:15). Na ztráty to bylo takřka vyrovnané (14:12), v souboji laviček zvítězila ta opavská 28:34.

Děčín měl nejlepší střelce v Matěji Svobodovi, který dal 18 bodů, z toho 16 v prvním poločase. Walton si opět vzal do režie napjatou koncovku, kde spolehlivě doskakoval a proměňoval trestné hody. Nakonec dal rovněž 18 bodů, k tomu měl 9 doskoků a 8 asistencí a 7 získaných faulů. Výborný zápas odehrál Šturanovič, autor 12 bodů, Ogundiran zapsal také 12 bodů, když v závěru dal veledůležitý koš s faulem. Štěrba pomohl 11 body a 6 doskoky, Pomikálek sice nedohrál ale jeho 8 bodů se počítá, stejně jako sedm bodů Kroutila, který opět odvedl kus práce v obraně.
Opavu táhl Pecháček se 17 body, Mokráň přidal 15, Kouřil a Farský po 14 bodech. Poslední jmenovaný ale nedohrál pro pět faulů, stejně jako Gniadek, autor 7 bodů. Navrátilec Šiřina se v závěru vyšplhal díky trojkám na 13 bodů.

Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: „Odehráli jsme skvělý první poločas, když jsme splnili to, co jsme chtěli hrát. Vycházelo nám to dobře. Ono dát jedna padesát bodů proti Opavě v prvním poločase je skvělý výkon. První poločas nám ohromně pomohl, protože jsme si vybudovali čtrnáctibodový náskok. Bohužel, ve druhém poločase se Opavě nás zpomalit, a když hrajeme pomalu, nemáme takovou efektivitu a nemáme tolik střel, kolik potřebujeme. Opava se přitahovala bod po bodu a my jsme hráli vlastně zase vyrovnanou koncovku. Dnes jsme měli obrovskou vůli po vítězství, odmakali jsme to a máme nesmírně cennou výhru, obzvlášť po tom nepovedeném vystoupení v Pardubicích.”

Petr Czudek, trenér BK Opava: „My jsme bohužel vypadli z role ve druhé čtvrtce, tam vznikl ten rozdíl a dostali jsme se až do propasti devatenácti bodů. Snažili jsme se, ale na víc než minus čtyři to dnes nestačilo. Myslím si, že někteří naši hráči, kteří zahráli v útoku, nezahráli zase v obraně a naopak. Dnes prostě rozhodla druhá čtvrtina, kdy jsme nechali soupeři rychlé protiútoky, měli jsme ztráty a bohužel, když hrajete venku domácí vás potrestají. Gratuluji Děčínu.”

Matěj Svoboda, křídlo BK ARMEX Děčín: „Po každé prohře si chceme spravit chuť co nejdříve, teď jsme dostali šanci už v pondělí a máme radost. Obzvlášť, když jsme porazili Opavu, s níž jsou zápasy velmi těžké. Tohle vítězství se počítá hodně. První poločas se nám extrémně povedl, když vezmeme v potaz, že v Pardubicích jsme dali za celý zápas padesát sedm bodů a dnes za první poločas padesát jedna. Bylo ale jasné, že to takhle nemůže vydržet až do konce. Opava něco změnila, začala být více agresivnější a povedlo se jí trefit několik těžkých střel. Víme, že Opava umí zvrátit zápasy hodně rychle, když se jí daří za tři body. Ale to tam naštěstí dnes tolik nebylo, takže jsem zápas kontrolovali a věřil jsem, přestože se soupeř dotahoval, že to zvládneme. Jsme moc rádi za tuhle výhru.”

Děčín: Walton, Kroutil, Svoboda, Pomikálek, Šturanovič
Opava: Šiřina, Farský, Švandrlík, Mokráň, Gniadek

BK ARMEX Děčín – BK Opava 91:87
Body Děčína: Svoboda 18 (2x 3), Walton 18 (1x 3, TH 9/10, 9 doskoků, 8 asistencí, 7 získaných faulů), Ogundiran 12 (1x 3), Šturanovič 12, Štěrba 11 (1x 3, 7 doskoků), Pomikálek 8 (2x 3), Kroutil 7 (2x 3), Mach 2, Slowiak 2, Macháč 1.
Body Opavy: Pecháček 17 (3x 3), Mokráň 15 (1x 3, TH 8/9, 6 doskoků), Farský 14 (TH 8/9), Kouřil 14 (3x 3), Šiřina 13 (3x 3, 5 asistencí), Gniadek 7 (1x 3), Švandrlík 4 (6 doskoků), Jurečka 3 (1x 3), Kavan 0, Zbránek 0.
Střelba za 2 body 20/38:11/24, za 3 body 9/25:12/39, TH 24/34:29/31. Doskoky 43:34 (útočné 14:10), asistence 22:15, ztráty 14:12, fauly 26:29.

Čtvrtiny: 28:26, 23:11, 16:20, 24:30

Rozhodčí: Matějek Ivor, Vošahlík Marek, Hartig Lukáš

Komisař: Hošek Jan