Válečníci na čtvrtý pokus v letošní sezóně porazili mistrovskou Opavu!

Konečně! Válečníci na čtvrtý pokus v letošní sezóně porazili mistrovskou Opavu, a to navíc na její palubovce. Slezané nastoupili bez hlavního rozehrávače Šiřiny, Kvapila, Kavana a Zbránka, chyběl už také Townes, přesto se zbytek týmu vybičoval a Válečníci neměli cestu k první výhře ve skupině A1 vůbec snadnou.

Skóre utkání, které bylo reprízou loňského finále, otevřela jedna šestka Slavíka, děčínský Matěj Svoboda ale ihned otočil na 1:2. Domácí však kontrovali trojkami Puršla a Slavíka, na ně zase odpověděl trojkou Ogundiran. Skóre tak rostlo velmi rychle, a po tříbodové akci Waltona bylo srovnáno na 8:8. Domácí Slavík hned vzápětí zapsal trojku s faulem, ale tu vymazala trojka Pomikálka a koš Šturanoviče – 12:13. Opava vedla tři minuty před první přestávkou 18:15, jenže Štěrba trojkou a košem s faulem otočil na 18:21. Pak Ogundiran získal míč a došel si pro dvě šestky, které proměnil. A přesnou mušku u trestných hodů ukázal i Walton – 22:25. Stejný hráč pak načal druhou čtvrtku, když proměnil trojku. Domácí Slavík sice rovněž zapsal trojku, ale na druhé straně Svoboda byl také přesný při střelbě zpoza trojkového oblouku, stejně jako Walton a Jurečka – 28:34. Děčín se musel často vypořádat s nepříjemným presinkem, domácí zase bojovali s pozornou děčínskou obranou, která jim dělala problémy. Po koši s faulem Macháče narostl náskok Válečníků na 28:37, jenže Slezané využili čtyřminutového střeleckého trápení Děčína a otočili na 40:37. Další narůstání náskoku naštěstí zastavila trojka Svobody, na další opavskou trojku, tentokrát Kouřila, zareagoval Šturanovič dvěma body – 43:42. V závěru půle proměnili Pecháček i Walton trestné hody a do kabin se šlo za stavu 45:44. Opava měla v první půli trojky 8/12 (!), na druhou stranu Děčín proměnil všech 11 šestek z 11 pokusů. Lídrem Děčína byl Walton s 13 body, Ogundiran měl zase 4 zisky.

Lepší vstup do třetí čtvrtky měli Válečníci, když skóre otevřela trojka Štěrby a koš Waltona – 45:49. Domácí sice kontrovali trojkou Gniadka, jenže Walton byl při chuti a svojí další trojkou zvýšil na 48:52. Děčín hrál v této čtvrtině chytře, efektivně a pomalu navyšoval své vedení. Opava se ještě chvilku držela trojkovou střelbou, ale v posledních třech minutách už nedala ani bod, naopak Válečníci zásluhou Štěrby, Šturanoviče a Ogundirana utekli na nadějných 58:67. Jenže svěřenci trenéra Czudka nechtěli zklamat početnou diváckou návštěvu, hned v úvodu poslední periody zapsal Puršl koš s faulem, pak přišly tři body Farského, který stejně jako Gniadek dal ještě trojku a rázem to bylo 70:69. A po jedné šestce Slavíka 71:69. Děčín se ale dokázal oklepat a znovu zmobilizoval své síly. Díky trestnému hodu Waltona a koši s faulem Pomikálka šli hosté opět do vedení, Puršl sice vyrovnal, ale pak trojka Kroutila otočila na 73:76. Domácím stále nešly trestné hody, Puršl zahodil oba a Pomikálek košem zvýšil na 73:78. Po dvou bodech Štěrby bylo na děčínské lavičce ještě veseleji a šestibodový rozdíl platil i po trestných hodech Farského a Pomikálka – 76:82. To sice zbývala do konce už jen minuta a půl, ale Slezané rozhodně nechtěli prohrát. Kouřil dal koš, Gniadek svoji čtvrtou trojku a 47 vteřin před koncem to bylo jen 81:82. Následoval time-out Děčína a po něm veliká chvíle Waltona, který po dvou vyloučeních v prvních dvou kláních s Opavou, trefil svoji pátou trojku a vystřelil Válečníkům výhru 81:85. Domácí sice ještě měli čas, ale jejich střely už nebyly přesné, jednu navíc zablokoval Pomikálek, a Děčín se vrací domů s cenným skalpem.

V pohledném utkání byli hráči Děčína produktivnější ve dvojkové střelbě (10/26:15/31), důležité bylo, že udrželi s domácími krok v trojkách (14/30:12/30), a navíc předvedli skvělý výkon na čáře trestných hodů, kde zahodili oproti se trápící Opavě jen jedinou šestku (19/30:19/20)! Na doskoku vyhrála Opava 38:28, ale na body z druhých šancí zvítězil Děčín 6:8. Slezané byli lepší v asistencích (21:14), Válečníci zase vyhráli ve ztrátách (16:11), měli více zisků (7:10) a dali více bodů z brejků (7:17). V souboji laviček vyhrála ta opavská 36:26.

Lídrem Děčína byl rozehrávač AJ Walton, který nastřílel 27 bodů (dvojky 2/4, trojky 5/7, TH 8/9), k tomu přidal 7 asistencí a 4 zisky. Za ním byl trochu nečekaně Jan Štěrba s 15 body a 6 doskoky, Matěj Svoboda přidal 12 bodů, kapitán Tomáš Pomikálek se blýskl důležitými trefami v závěru, čímž se dostal na 10 bodů. Dobré výkony předvedli i Šturanovič (8) a Ogundiran (7), Kroutil a Macháč dali po 3 bodech.
Opavu táhnul Puršl s 16 body, Slavík zapsal 15 a Gniadek, který měl 100% střelbu, 14 bodů. Farský dal 12, Kouřil 9 a Kurečka 8 bodů. Pivoti Švandrlík, Pecháček a Mokráň byli zastaveni děčínskou obranou na 3, respektive 2 bodech.

Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: „Po dlouhé době jsme vyhráli v Opavě a budeme se vracet konečně v lepší náladě než obvykle. Na nějaké oslavy ale není prostor, protože ve středu nás čeká utkání doma s Kolínem. Musíme makat a šroubovat dál.”
Petr Czudek, trenér BK Opava: „Děčín přijel koncentrovaný, vůbec na něm nebyl znát těžký pohárový zápas ve středu. My jsme dnes tahali špatné karty. Výborně vstoupil do utkání Kuba Slavík, ale žel se k němu nikdo nepřidal. Martin Gniadek také výborný výkon, ale dnes to na Waltona a bojovnost Děčína nestačilo. Musíme jít dál, čeká nás spousta těžkých zápasů.”

Matěj Svoboda, křídlo BK ARMEX Děčín: „Bylo to vyrovnané utkání od začátku do konce, ve kterém si obě družstva dokázala vytvořit menší náskok a pak o něj přijít. Myslím, že jsme dnes do toho dali více energie než domácí. Jsem za vítězství hrozně rád, protože je to moje první výhra v dresu Děčína na půdě Opavy.”
Jakub Mokráň, pivot BK Opava: „Začali jsme vcelku dobře, ale nedokázali jsme si vytvořit náskok. Děčín hrál bojovně a o vítězství dnes rozhodlo naše špatné procento proměněných trestných hodů. V takto vyrovnaném utkání zahodit jedenáct trestných hodů, to se vymstí.”

Opava: Kouřil, Slavík, Švandrlík, Mokráň, Puršl
Děčín: Walton, Ogundiran, Svoboda, Pomikálek, Macháč

BK Opava – BK ARMEX Děčín 81:85
Body Opavy: Puršl 16 (1x 3, 6 získaných faulů), Slavík 15 (3x 3), Gniadek 14 (4), Farský 12 (1), Kouřil 9 (2x 3, 7 doskoků, 8 asistencí), Jurečka 8 (2x 3), Švandrlík 3 (1), Mokráň 2, Pecháček 2, Pavelek 0.
Body Děčína: Walton 27 (5x 3, TH 8/9, 7 asistencí, 4 zisky, 5 získaných faulů), Štěrba 15 (2x 3, 6 doskoků), Svoboda 12 (2x 3), Pomikálek 10 (1x 3, 5 získaných faulů), Šturanovič 8, Ogundiran 7 (1x 3, 4 zisky), Kroutil 3 (1x 3), Macháč 3, Mach 0, Slowiak 0.
Střelba za 2 body 10/26:15/31, za 3 body 14/30:12/30, TH 19/30:19/20. Doskoky 38:28 (útočné 12:7), asistence 21:14, ztráty 16:11, fauly 22:21.

Čtvrtiny: 22:25, 23:19, 13:23, 23:18

Rozhodčí: Matějek Ivor, Pokorný Štěpán, Karafiát Kamil

Komisař: Večeřa Pavel

Diváci: 1 730