Sedmizápasová vítězná série Válečníků skončila na palubovce Kolína

Sedmizápasová vítězná série Válečníků skončila na palubovce Kolína, který rozhodl o své výhře v poslední čtvrtině. V utkání, kde se házelo téměř 70 trestných hodů, domácí sice postrádali Adama Číže i Američany Smithe a Redpartha, ale už představili novou posilu, amerického rozehrávače Glena Burnse.

Děčín nezačal utkání vůbec zle a vedl po trojce Pomikálka a nájezdu Svobody 0:5, ale tento náskok se bleskově ztratil po trojkách Novotného – 6:5. Na druhé straně však Svoboda zapsal rovněž dvě trojky a bylo to 6:11. Avšak domácí se  ihned dotáhli, a po koši Boškoviče vedli 12:11. Děčínští rozehrávači Walton a Ogundiran ale znovu poslali svůj tým do vedení – 12:15. Bohužel, ve zbylých čtyřech minutách už Děčín nezapsal ani bod a prohrál první čtvrtku 23:15. V té druhé zvedl Burns náskok Kolína na dvojciferný (25:15), ovšem Válečníci pak nedovolili soupeři dlouhých pět minut skórovat a pomalu mazali manko. Po šestkách Svobody to bylo 25:24 a zdálo se, že Děčín našel recept na domácí ofenzívu. To se ale nepotvrdilo a Boškovič třemi body a Novák trojkou poslali svůj tým do vedení 31:24. V koncovce první půle ale byli o něco úspěšnější hosté a Walton přesnými trestnými hody upravil na 38:35.

Přestávka Děčínu evidentně pomohla, protože po návratu na palubovku se Válečníci rychle dostali dovedení 38:41, o což se postarali Kroutil, Svoboda a Walton. Kolín nebyl schopný dát koš tři minuty a Svoboda se Šturanovičem navýšili na 38:45. Pak se domácí probrali a začala tvrdá bitva, v níž byl Děčín byl o kousek lepší, ale nedařilo se mu bodově utrhnout a soupeř se stále držel na dostřel. Po třech trestných hodech Merty to bylo dvě minuty před poslední přestávkou 52:54. V závěru však Ogundiran proměnil oba trestné hody, poté dvakrát vybídl ke skórování Šturanoviče a sám pak udělal tečku za touto desetiminutovkou jednou šestkou – 52:61. V úvodu poslední periody pak Štěrba jedním trestným hodem dostal náskok Válečníku na deset bodů (52:62), jenže Kolín velice rychle ztrátu vymazal – 61:62. Po koši Svobody a pěti bodech Waltona sice děčínské naděje stále žily (66:69), jenže přišel další střelecký výpadek Válečníků, který trval přes pět minut, a Kolín i za pomoci dvou trojek a děčínské nedisciplinovanosti otočil na 77:69. Po oddechovém čase trenéra Grepla sice Walton z trestných hodů snížil, domácí pak nedali, jenže hosté přes dva útočné doskoky rovněž nepřetavili své snažení v body. V posledních vteřinách se oboustranně faulovalo, což Kolínu vyhovovalo a dokráčel si pro výhru 83:75.

Válečníci byli v utkání sice střelecky aktivnější, ale domácí byli přesnější. Ve dvojkách měli úspěšnost 53%, kdežto Děčín 44% (16/30:19/43), v trojkách hosté pohořeli (8/28:4/21). Celou dobu se hrálo tvrdě a trestných hodů se nakonec házelo 69. Zde byl Děčín přesnější, ale pro změnu jich neházel tolik jako domácí (27/39:25/30). Na doskoku vyhráli Kolínští 41:37, na body z druhých šancí 15:4. Děčín měl sice více asistencí (12:16), méně ztrát (16:11), více zisků (7:11), dal více bodů z brejků (17:20) a měl produktivnější lavičku (19:29), ale na výhru to zkrátka nestačilo.

Děčín bodově táhl Matěj Svoboda, autor 19 bodů, AJ Walton se střelecky trápil a proměnil jen dvě střely 12 pokusů, toto však částečně kompenzoval dokonalými šestkami (10/10), 8 asistencemi a 6 doskoky. Šturanovič přidal 13 bodů a Pomikálek 10. Ogundiran pomohl 9 body, 5 doskoky a 4 asistencemi. A to bylo vlastně vše. Štěrba zapsal jen 3 body,
Kroutil s Machem a Slowiakem po 2, na nule zůstal Macháč.

Kolín měl naopak velmi střelecky plodné Boškoviče (26) a Novotného (19), Burns při své premiéře dal 11 bodů a měl 9 doskoků, ale také 6 ztrát, Veljkovič zapsal 10 bodů a 8 doskoků. Halada pomohl 9 body.

Jakub Důra, sportovní manažer BK ARMEX Děčín: „My jsme dokázali zvládnout jenom druhou a třetí čtvrtinu tak, jak bychom měli hrát. Bohužel v poslední čtvrtině jsme se trochu rozpadli, a to i přesto, že domácí přišli vlastně ještě o Adama Gogu a byli s novým rozehrávačem Burnsem, který se teda rozehrál. My jsme vůbec nedokázali odolat fyzicky jejich tvrdé hře, kdy nás zatlačili pod koš a chodili si pro fauly, dávali i body. My jsme nebyli schopni je zastavit a dostali jsme jednatřicet bodů v poslední čtvrtině. To je hrozně moc a dost nás to mrzí. Celou dobu jsme se nedostali do tempa, celý zápas byl takový zvláštní, nedokázali jsme vnutit domácím naši hru, a to myslím, byl základ.”

Predrag Benáček, trenér BC GEOSAN Kolín: „Velmi bojovný zápas, Děčín sem rozhodně nepřijel prohrát, hlavně po výborném výsledku s Nymburkem. Věřil si a chtěl nás porazit. Já mám naše kluky opravdu rád, oni si odehráli své. Víme, s jakými problémy se potýkáme. Chybí nám čtyři hráči z první pětky. V posledním měsíci jsme vyměnili všechno možné a pořád dokážeme bojovat a hrát a na konci porazit tým, jako je Děčín. Dostali jsme se do A1, já klukům fakt gratuluju.”

Jan Štěrba, pivot BK ARMEX Děčín: „Mně se to dneska hodnotí těžko. Myslím, že rozhodlo to, že my jsme se přizpůsobili kolínskému stylu hry. My nemůžeme hrát celý zápas pět na pět a musíme to rozběhat. Takže pro nás z toho plyne ponaučení, že do dalších zápasů musíme vnutit náš styl hry soupeři.”
Tomáš Merta, křídlo BC GEOSAN Kolín: „My jsme hrozně šťastní, že jsme vyhráli, že jsme konečně v A1, že to máme jisté a nemusíme se na nikoho ohlížet. Hrozně děkujeme fanouškům, kteří byli skvělí a v posledních minutách nás tahali dopředu.”

Kolín: Goga, Novotný, Halada, Boškovič, Veljkovič
Děčín: Walton, Kroutil, Svoboda, Pomikálek, Macháč

BC GEOSAN Kolín – BK ARMEX Děčín 83:75
Body Kolína: Boškovič 26 (3×3, TH 7/10, 3 asistence), Novotný 19 (4x 3, 3 zisky), Burns 11 (TH 7/8, 9 doskoků, 7 získaných faulů), Veljkovič 10 (7 získaných faulů), Halada 9, Merta 3, Novák 3 (1x 3), Štěpán 2, Stegbauer 0, Goga 0.
Body Děčína: Svoboda 19 (2x 3), Walton 15 (1x 3, TH 10/10, 6 doskoků, 8 asistencí, 6 získaných faulů), Šturanovič 13 (6 doskoků), Pomikálek 10 (1x 3), Ogundiran 9, Štěrba 3, Mach 2, Kroutil 12, Slowiak 2, Macháč 0.
Střelba za 2 body 16/30:19/43, za 3 body 8/28:4/21, TH 27/39:25/30. Doskoky 41:37 (útočné 12:11), asistence 12:16, ztráty 16:11, fauly 21:27.

Čtvrtiny: 23:15, 15:20, 14:26, 31:14

Rozhodčí: Baloun Jan, Pokorný Štěpán, Linhart Tomáš

Komisař: Hošek Jan