Rubriky
Zprávy

V zoo se zabydluje pouštní rys karakal

Medvěd Bruno z děčínské zoologické zahrady má nového souseda! Zcela nová expozice pro kočkovité šelmy, kterou zoo dostavěla v letošním roce, je konečně obsazena. Jejím novým obyvatelem je karakal. Svými černými střapci na uších se podobá rysovi, a proto se mu také říká „pouštní rys“. Ve skutečnosti je však blízce příbuzný servalovi.

„Karakala jsme dovezli ze Zoo Jihlava, je to samec a je mu pět měsíců. V brzké době by k němu měla přibýt ještě samice,“ uvedl vrchní chovatel děčínské zoo Petr Haberland. Mladý samec si na nové prostředí pomalu zvyká, prozatím tráví více času ve vnitřní expozici, ale má celodenní přístup i do venkovního výběhu. Karakal je neobyčejně mrštný a silný, obratně se pohybuje mezi příkrými balvany a dobře skáče a šplhá. Ve volné přírodě je schopen ulovit antilopy až 2x větší, než je on sám, těžko polapitelné damany, nebo ptáky až 3 m výskokem. „Na léto u něj plánujeme i komentované krmení a věříme, že to bude zajímavá podívaná,“ doplnil Haberland. Jméno karakal je odvozeno od tureckého slova „karakulak“, což znamená „černé ucho“. Karakal je samotářská šelma bránící si svoje teritorium.

Loví většinou v noci, ale ani denní aktivita není výjimečná. V prostředí otevřené suché krajiny je karakal dokonale maskován svou srstí. Proto i zoo volila výsadbu v expozici a kolem ní tak, aby korespondovala co nejvíce s jeho domovinou. Životu v místech, kde je voda vzácností, je výborně přizpůsoben a velice účinně hospodaří s tekutinami obsaženými v potravě.

Alena Houšková
Zoologická zahrada Děčín – Pastýřská stěna, příspěvková organizace