Válečníci inkasovali další nepříjemnou porážku

Válečníkům se nepovedlo odčinit domácí prohru s Olomouckem, naopak inkasovali další nepříjemnou porážku od papírově slabšího soupeře. Slavie nastoupila k zápasu jen v osmi hráčích, když na soupisce chyběli Američané Newkirk a Pearson. Domácí se ale stmelili a využili střeleckého výpadku Děčína ve druhé čtvrtce.

První body střetnutí zařídil domácí Shelton, ovšem Kroutil se Svobodou rychle otočili. Po trojkách Pumprly a Pomikálka byl stav vyrovnaný 7:7, v dalších minutách ale začali hráči Děčína získávat náskok, který byl po trojce Svobody 9:15, po koši s faulem Slowiaka 10:18 a zdálo se, že vývoj nabírá očekávaný směr. Jenže Slavie se nechtěla vzdát jen tak, zabojovala a do konce čtvrtky snížila na přijatelných 18:21. Druhou desetiminutovky bodově zahájil Svoboda, po koši Šturanoviče platil stav 19:25. Bohužel, v dalších minutách následovalo střelecké trápení Válečníků, ztráty a domácí toho dokonale využili. Po trojce Waltona to bylo ještě 24:28, ale pak přišly čtyři zcela hluché minuty a nezastavitelný Varner spolu s trojkou Mrázka otočili na 34:28. Trojka Pomikálka sice zastavila nárůst manka, ovšem Varner upravil na poločasových 36:31.

Do druhého poločasu si Válečníci lépe seřídili mířidla, začali si také chodit pro fauly a postupně náskok domácích likvidovali. V polovině této čtvrtiny to bylo po trojce Kroutila už zase veselejší, neboť Děčín vedl 42:46. Slavie ale bojovala, pomáhala si trojkami a nedovolila hostům výrazněji odskočit, naopak minutu před poslední přestávkou otočila trojka Mareše na 54:53. Naštěstí poslední slovo měl Walton, který zapsal koš s faulem a bylo to 54:56. V závěrečné periodě nasadili Válečníci k dalšímu minitrháku a během dvou minut díky trefám Slowiaka, Macháče a Kroutila utekli na 54:63. Ale to nestačilo. Děčané sice měli řadu šancí na zvýšení náskoku, jenže nedávali a domácí postupně umazávali z jejich vedení. V polovině této desetiminutovky to bylo po trojce Svobody stále nadějných 61:69, necelé čtyři minuty před koncem po dvou bodech Waltona 64:71. Koncovka ale patřila Pražanům, kteří se postupně dotáhli na 71:71.  Další jiskru naděje vykřesala trojka Kroutila, jenže neomylný Varner ihned vyrovnal na 74:74 a vzápětí Shelton po faulu Šturanoviče z šestek otočil na 76:74. Po oddechovém času Děčína přišla neproměněná střela Kroutila, Walton sice pak obral Pumprlu o míč, ale Šturanovičovi pískli rozhodčí útočný faul, a protože Šturanovič nesouhlasil, dostal ihned technickou chybu. Tím se vyfauloval a Varner navíc házel jeden trestný hod, který proměnil 77:74. Ani další útok Válečníci neproměnili, naopak rozjitřený závěr podtrhla technická chyba trenéra Grepla. To nijak neovlivnilo Varnera, který proměnil tři šestky a zajistil Slavii cennou výhru. Tečku za zápasem pak udělaly dva body Pomikálka – 80:76.

Děčín svého soupeře jasně přestřílel (53:66), ale bohužel vyšší úspěšnost byla na straně domácích. Válečníci o kousek lepší v dvojkách (14/32:18/40), v trojkách ale vyhrála Slavia (9/21:8/26), která ovládla také šestky (25/30:16/22). Na doskoku to byla remíza 35:35, na body z druhých šancí téměř také (9:11), v asistencích byli lepší Pražané (20:14). Hosté měli méně ztrát, více zisků a jejich lavička porazila tu domácí 12:18, ale výhru získala Slavie.
Děčín opět táhli Svoboda s Waltonem (po 16 bodech), Pomikálek přihodil 14 a Kroutil 12 bodů. Šturanovič pomohl 7 body, ale vyfauloval stejně jako Cubbage, který dal 4 body. Mladý Slowiak zapsal 5 bodů.

Domácí měli jednoznačnou hvězdu zápasu, Varnera, který nastřílel 32 bodů (TH 14/15), měl 12 doskoků, 3 zisky a 8 získaných faulů. Shelton přidal 16 bodů, Thompson 9 stejně jako Mareš. Pumprla přidal 8 bodů a 8 asistencí.

Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: „Pro nás těžký zápas. My jsme věděli, že nás nečeká nic jednoduchého. Bohužel jsme to měli v rukách od začátku utkání, ale teď se musíme soustředit na další zápas.”

Hugo Salgado, trenér SK Slavia Praha: „Byl to asi náš nejlepší zápas v sezóně. Ne protože jsme ho vyhráli, ale pro nasazení, které jsme nechali na palubovce. Tak jak v posledních dvou zápasech nebylo všechno špatně, tak v tomto není všechno dobře. Pokračujeme v práci, věříme nastavenému procesu a potřebujeme si udržet toto nastavení mysli.”

Martin Mach, pivot BK ARMEX Děčín: „Zápas se přeléval nahoru dolů, nakonec jsme to nezvládli. Byli jsme ve vedení o deset bodů a v tu dobu jsme měli už zápas kontrolovat.”

Michal Mareš, křídlo SK Slavia Praha: „Dneska jsme odehráli jeden z našich nejlepších zápasů, možná nejlepší, ale všechno není sluncem zalité a potřebujeme pokračovat v práci. Dnes to bylo stoprocentní – jak jsme se chtěli prezentovat dobrou obranou, a v útoku si to víc půjčovat. Zápas nebyl úplně bez chyb, ale přiblížili jsme se k tomu, co jsme chtěli, a v dalších zápasech na to zkusíme navázat.”

Slavia: Mrázek, Pumprla, Varner, Thompson, Shelton.
Děčín: Walton, Kroutil, Svoboda, Pomikálek, Mach.

SK Slavia Děčín – BK ARMEX Děčín 80:76
Body Slavie: Varner 32 (2x 3, TH 14/15, 12 doskoků, 3 zisky, 8 získaných faulů), Shelton 16 (7 získaných faulů), Thompson 9 (2x 3), Mareš 9 (3), Pumprla 8 ((1x 3, 8 doskoků, 8 asistencí), Mrázek 3 (1x 3), Jelínek 3, Šťovíček 0.
Body Děčína: Svoboda 16 (2x 3), Walton 16 (1x 3, 5 doskoků, 7 asistencí),  Pomikálek 14 (2x 3, 5 doskoků), Kroutil 12 (3x 3), Šturanovič 7, Slowiak 5, Cubbage 4, Macháč 2, Mach 0.
Střelba za 2 body 14/32:18/40, za 3 body 9/21:8/26, TH 25/30:16/22. Doskoky 35:35 (útočné 8:13), asistence 20:14, ztráty 17:12, fauly 23:25.

Čtvrtiny: 18:21, 18:10, 18:25, 26:20

Rozhodčí: Blahout Petr, Linhart Tomáš, Zatloukal Ondřej

Komisař: Paulík Robert