Opava nad síly Válečníků

Poslední utkání nadstavbové skupiny A1 Kooperativa NBL odehráli Válečníci na palubovce Opavy s vědomím, že jejich postavení v tabulce, tedy 3. místo, se již nemůže změnit. Naopak domácí měli o motivaci postaráno, protože potřebovali zvítězit, aby se vyhnuli předkolu play-off. Děčín nastoupil v plné sestavě, když na palubovku vyběhli i Nichols a Pomikálek.

Skóre utkání otevřela trojka opavského Šiřiny, na druhé straně kontroval Walton, a po koši Brunera vedl Děčín 5:6. Body pak padaly rychle na obou stranách, po trojce Waltona to bylo 12:13. Domácí si ale pomáhali svou tradiční zbraní, přesnou trojkovou střelbou, a po třech zásazích z perimetru vedli 21:15. Jenže Válečníci zabrali, Walton proměnil svoji druhou trojkou, Kroutil přihodil rovněž trojku, Nichols dal dva body a v posledních vteřinách první čtvrtky bylo srovnáno na 23:23. Pak ale hráči Děčína dvakrát faulovali a domácí byli na čáře trestných hodů stoprocentní – 27:23. V úvodu druhé desetiminutovky odskočila Opava do dvojciferného trháku 38:27, pak ovšem kapitán Pomikálek zapsal koš s faulem a Válečníci začali manko stahovat. Vedl je především Matěj Svoboda, který nastřílel 11 bodů a snížil na 46:39. Poté dal Pomikálek šest bodů v řadě a Děčín byl rázem zpět ve hře – 46:45. Nichols mohl dokonce překlopit vedení na stranu Válečníků, ale proměnil jen jednu šestku a poločas tak skončil remízou 46:46.

Start druhého poločasu vyšel lépe Opavským, kteří i díky dvěma trojkám Farského utekli na 56:48. Válečníkům se v útoku nedařilo, jediné body dával Nichols z šestek, ty ale vygumovala další trojka Farského – 60:51. Hosté se stále nemohli trefit ze hry, a tak domácí postupně navyšovali svůj náskok na 67:53. V závěru ale Walton trojkou a Mach košem upravili na 67:58. V poslední periodě dokázal Nichols košem a Pomikálek trojkou snížit na 68:63, na druhé straně ale chytil střeleckou slinu Kouřil, který vždy našel odpověď na děčínské úspěchy a jeho deset bodů znamenalo stav 77:70. Válečníkům se střelecky opět příliš nedařilo, přesto tři minuty před koncem drželi po koši Nicholse stále nadějný stav 81:74. Jenže pak Kouřil dal koš s faulem, Mokráň se Slavíkem si zasmečovali, v závěru Kouřil trefil trojku a střelu za dva body, čímž upravil na konečných 93:76.

Opava byla střelecky aktivnější a přestřílela Válečníky 67:59. Ve dvojkách byli lepší hráči Děčína, kteří proměnili 21 střel z 32 pokusů (domácí 19/32). V trojkách zvítězili Slezané o čtyři střely (12/35:8/27), Děčínu se nedařily trestné hody (19/28:10/21). Doskok skončil remízou 37:37, domácí byli o kousek lepší v bodech z druhých šancí (13:11). Opava vyhrála rovněž asistence (22:15), měla více zisků, méně ztrát (6:14), ale především její lavička porazila tu děčínskou drtivě 50:9.

Děčín měl svého lídra ve Svobodovi, který nasázel 22 bodů (dvojky 8/11), k tomu přidal 5 doskoků a 2 bloky. Uzdravený Nichols zapsal 16 bodů, 5 doskoků a 8 získaných faulů, železný kapitán Tomáš Pomikálek dal rovněž 16 bodů a přidal 5 doskoků. Walton nastřílel 9 bodů, když to tentokrát zkoušel hodně za tři body (3/9), k tomu měl 10 asistencí a 2 zisky. Zbytek týmu bodově paběrkoval.

Domácí táhl Radovan Kouřil, který dal 23 bodů, Švandrlík nastřílel 14 bodů, Šiřina a Mokráň zapsali po 11 bodech, Mokráň navíc přidal 10 doskoků a Šiřina 6 asistencí. Farský a Kvapil dali 9 bodů, bodově se prosadili všichni Opavští kromě Jurečky.

Po skončení zápasu začaly matematické počty, které určily překvapivé pořadí tabulky skupiny A1. O pořadí na 1. až 3. místě už bylo rozhodnuto )Nymburk, Brno, Děčín), 4. příčku uhájily Pardubice nečekaně vysokou výhrou 105:91 nad Nymburkem, páté je Ústí, jež padlo v Brně těsně 81:79. Šestá skončila Ostrava, která vyhrála v Kolíně 83:87 a bude tak čtvrtfinálovým soupeřem Válečníků v play-off. Opava přes výhru nad Děčínem míří při stejné bilanci jako Ostrava, s níž má ale horší vzájemné zápasy, do předkola play-off, stejně jako osmý Kolín. Opava vyzve Slavii Praha, Kolín se poměří s USK Praha.

Trenéři po utkání
Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: „Chtěli jsme dnes v Opavě vyhrát, ale soupeř měl větší hlad po výhře a vedl téměř celé utkání. Jednoznačně zasloužené vítězství domácích, které táhl Radovan Kouřil, který ukázal, že když je zdravý a plně koncentrovaný je z něj velký hráč.”

David Zach, asistent trenéra BK Opava: „Dnes jsme do utkání velmi dobře vstoupili, rychle jsme získali náskok. Děčín se do poločasu dotáhl na nerozhodný stav, ale ve třetí čtvrtině jsme jim dovolili pouze dvanáct bodů, a to rozhodlo. Čtvrtá čtvrtina už byla v naší režii. Střelecky nás dnes držel Radovan Kouřil. Chtěli jsme divákům v posledním utkání nadstavby udělat radost a tím jim poděkovat za přízeň.”

Hráči po utkání
Matěj Svoboda, křídlo BK ARMEX Děčín: „V Opavě je vždy vyhrocená atmosféra, ale mám to tady rád, vždyť jsem z tohoto kraje. Domácí dnes vyhráli zaslouženě a ukázali svou sílu. My čekáme na soupeře do play-off, zřejmě to bude Ostrava.”

Miroslav Kvapil, pivot BK Opava: „Dnešní utkání mělo náboj blížícího se play-off. Jsme rádi za výhru nad silným soupeřem, teď nás čeká předkolo proti pražské Slavii.”

Základní sestavy
Opava: Šiřina, Slavík, Švandrlík, Gniadek, Mokráň
Děčín: Walton, Nichols, Svoboda, Pomikálek, Bruner

BK Opava – BK ARMEX Děčín 93:76
Body Opavy: Kouřil 23 (3x 3), Švandrlík 14 (3), Mokráň 11 (1x 3, 10 doskoků), Šiřina 11 (1x 3, 6 asistencí), Farský 9 (3x 3), Kvapil 9, Carl 6, Gniadek 5 (1), Zbránek 3, Jurečka 0.
Body Děčína: Svoboda 22 (2x 3), Pomikálek 16 (2), Nichols 16 (8 získaných faulů), Walton 9 (3x 3, 10 asistencí), Kroutil 5 (1x 3), Bruner 4, Mach 2, Josipovič 2, Macháč 0, Jansa 0.
Střelba za 2 body 19/32:21/32, za 3 body 12/35:8/27, TH 19/28:10/21. Doskoky 37:37 (útočné 12:9), asistence 22:15, ztráty 6:14, fauly 24:23.

Čtvrtiny: 27:23, 19:23, 21:12, 26:18

Rozhodčí: Hruša Petr, Vošahlík Marek, Nejezchleb Petr

Komisař: Kapl Antonín

Diváci: 1 440

Zdroj: BK Děčín