Třetí porážka na domácí palubovce v této sezóně

Válečníci utrpěli teprve třetí porážku na domácí palubovce v této sezóně, podruhé to bylo ale s vedoucím Brnem. A znovu šlo o vyrovnanou bitvu, kterou rozhodovaly detaily. Děčín postrádal v utkání Brunera, Brno přišlo po necelých třech minutách o rozehrávače Viktora Půlpána, který musel střídat kvůli bolesti v krční páteři.

První body duelu obstaral domácí Macháč po útočném doskoku, ale Brno zareagovalo bleskově, když Bálint během 30 vteřin trefil dvě trojky. Válečníci díky Pomikálkovi vyrovnali na 6:6, ale Puršl zapsal koš s faulem a Chatman přidal třetí brněnskou trojku – 8:12. Pak se rozhořela na palubovce tvrdá bitva, v níž domácí marně dotahovali vedení soupeře. Nejblíže byli 15:17, v závěru první čtvrtky se ale dopustili několika nepřesností a Brno je okamžitě potrestalo – 15:22. Tečku za první čtvrtinou udělaly dvě šestky Pomikálka, který byl faulován při trojkové střele – 17:22. Ve druhé desetiminutovce se hostům střelecky příliš nedařilo, dopouštěli se ztrát a Děčín toho ihned využil, když Pomikálek a Nichols přitáhli svůj tým na 23:24. V polovině této části se Waltonovi po koši s faulem povedlo snížit na 28:29, ale Brno ihned odskočilo na 28:33. Pak se zase zadařilo domácím, kteří po trojce Pomikálka srovnali na 35:35, a po jednom trestném hodu Waltona dokonce šli do vedení 36:35. Ale koncovka poločasu patřila Brněnským, kteří odskočili na 37:42.

Druhý poločas zahájil Walton další tříbodovou akcí, když byl při koši faulovaný Dáňou – 40:42. V polovině této čtvrtky Nichols vyrovnal na 46:46, jenže brněnský Culpepper opět zařídil pro svůj tým mírné vedení – 46:50.Necelé tři minuty před poslední přestávkou platil po trojce Pomikálka stav 52:53, ale opět se opakoval vzorec z předchozích dvou desetiminutovek, kdy Brno v závěru nemilosrdně potrestalo děčínské nepřesnosti a odskočilo na 54:60. V poslední periodě utekli hosté na 54:64, po trojkách Djuričiče a Culpeppera vedli už 57:70, po šestkách Djuričiče dokonce 57:72. Válečníci ale hlavu nesklopili a Svoboda slepenými trojkami snížil na 63:72. Jenže soupeř okamžitě odpověděl a díky Nečasovi a Djuričičovi zvýšil na 63:76. To do konce zbývalo už jen necelých pět minut, a tak se Nichols rozhodl, že je zapotřebí něco s tím udělat. V rychlém sledu dal čtyři body, pak dal dva body Svoboda a Nichols    přidal další tři – 72:77. Po trestných hodech Křivánka přidal Nichols trojku a 50 vteřin před koncem tak Děčín prohrával jen 75:79. Válečníci pak museli faulovat a Chatman zvýšil na 75:81. Další trojkový pokus Pomikálka nebyl přesný, domácí Svoboda navíc dostal od rozhodčích technickou chybu a Bálint jednou šestkou a Krakovič smečí poslali hosty do luxusního vedení 75:84. Nichols pak sice trefil ještě jednu trojku, ale to bylo už jen kosmetické upravení výsledku, navíc Chtaman v závěru ze šestek pečetil na 78:86.

Válečníci nevyhráli ani jednu čtvrtinu, přesto drželi se soupeřem krok. Ve dvojkách byli o kousek lepší (24/42:22/39), ve trojkách zaostali jen o jednu (6/22:7/20), a tak rozhodovaly trestné hody (12/20:21/27). Důležitým faktorem výhry Brna bylo drtivé vítězství na doskoku 27:42, na body z druhých šancí to ale skončilo téměř plichtou (9:10). Hosté měli více asistencí (14:17), ale také více ztrát (15:21), Válečníci byli o kousek lepší v bodech z brejků (18:12). Obrovský rozdíl byl v bodech laviček, kde ta hostující vyhrála nad domácí 9:47!
Nejlepším střelcem Děčína byl Ty Nichols, který dal 23 bodů, ke kterým přidal 4 asistence. Kapitán Tomáš Pomikálek zapsal 18 bodů a 7 doskoků, Matěj Svoboda, který se v závěru vyfauloval, přidal 16 bodů, AJ Walton, rovněž nedohrál pro pět chyb, nastřílel 10 bodů a měl po 8 asistencích i získaných faulech. Z lavičky skóroval jediný Josipovič, autor 9 bodů.

Brno táhli Chatman a Djuričič, oba dali po 16 bodech, Culpepper přidal 13 bodů, ale měl také 6 ztrát, Bálint zapsal 12 bodů. Pivoti Puršl a Krakovič  přihodili po 8 bodech.

Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: „Zápas to byl tvrdý, protože jsme viděli zápas Brna v Ústí, kde brněnský celek hrál famózně, a my jsme ho chtěli přibrzdit obranou. Dnes nás ale porazil Djuričič, který ukázal, proč si ho Brno přivedlo. Do dnešní vyrovnané bitvy přinesl něco, co tenhle zápas rozhodlo. Prohry je škoda, protože jsme se rvali celých čtyřicet minut. V prvním poločase jsme se Brna drželi bodově, ale brutálně nás zradil náš obranný doskok, kdy soupeře měl druhé i třetí šance. Tohle a faktor Djuričič je důvod toho, proč jsme zápas nezvládli výsledkově. Ale na druhou stranu, utkání nám dalo hodně basketbalových dat, na která se musíme zaměřit.“

Martin Vaněk, asistent trenéra Basket Brno: „Byl to těžký zápas, protože tady se nehraje dobře, což všichni moc dobře vědí. Děčín má silný tým a pomáhají mu i fanoušci. My jsme si dnes hodně pomohli doskokem a snažili jsme se být precizní v útoku, což nás v posledních zápasech zlobí. Na začátku nám sice vypadl z rotace Viktor Půlpán, ale zvládli jsme to. Dali jsme tam mladé kluky, kteří dnes zahráli. Měli jsme sice hodně ztrát, ale neustále jsme se drželi vepředu, a to rozhodlo.“

Petr Macháč, pivot BK ARMEX Děčín: „Dnes to bylo tvrdé a hodně fyzicky náročné utkání. Nám dnes trošku selhala obrana a nedělali jsme to, co jsme si řekli před zápasem. Nepokryli jsme střelce a hodně jsme hořeli na obranném doskoku. To byl hlavní faktor naší porážky. V útoku jsme schopni vždy nějak zahrát, ale dostat doma osmdesát šest bodů je hodně. Asi se trochu na výsledku podepsalo i to, že nám trojky začaly padat paradoxně až v závěru zápasu, ale hlavní důvod prohry je naše obrana. Musíme se poučit z této prohry a pořádně se připravit na víkend.”

Jakub Nečas, křídlo Basket Brno: „Do Děčína jsme jeli s tím, že to bude těžký zápas. Máme za sebou dvě cesty na sever Čech – v neděli jsme porazili Ústí, dnes to bylo víc ubojované, než basketbal, ale jsem na tým pyšný a jsem rád, že jsme to dotáhli do vítězného konce. V závěru začal hrát Děčín velmi agresivně, tlačit nás a my jsme ztratili kontrolu nad míčem, udělali pár hloupých ztrát, byly tam i chyby v obraně a Děčín se rychle dostal zpátky. Jsem moc rád, že jsme to ale nakonec zvládli.”

Děčín: Walton, Nichols, Svoboda, Pomikálek, Macháč
Brno: Půlpán, Bálint, Dáňa, Chatman, Puršl

BK ARMEX Děčín – Basket Brno 78:86
Body Děčína: Nichols 23 (2x 3, 4 asistence), Pomikálek 18 (2x 3, 7 doskoků), Svoboda 16 (2x 3), Walton 10 (8 asistencí, 3 zisky, 8 získaných faulů), Josipovič 9, Macháč 2, Kroutil 0, Žikla 0, Mach 0, Jansa 0, Rozsypal 0.
Body Brna: Chatman 16 (1x 3), Djuričič 16 (2x 3, 6 doskoků), Culpepper 13 (1x 3, 6 ztrát), Bálint 12 (2x 3, 4 asistence), Puršl 8 (6 doskoků), Krakovič 8 (6 doskoků), Nečas 6 (1x 3), Křivánek 4, Dáňa 3, Půlpán 0, Svoboda 0, Kubín 0.
Střelba za 2 body 24/42:22/39, za 3 body 6/22:7/20, TH 12/20:21/27. Doskoky 27:42 (útočné 8:14), asistence 14:17, ztráty 15:21, fauly 26:22.

Čtvrtiny: 17:22, 20:20, 17:18, 24:26

Rozhodčí: Scholze Michal, Pokorný Štěpán, Hartig Lukáš

Komisař: Šikner Roman

Diváci: 1 030