Rubriky
Zprávy

Zoo Děčín bilancuje: Návštěvnický rekord nám utekl jen o chlup

Pouhých 327 lidí chybělo děčínské zoologické zahradě k překonání dosavadního návštěvnického rekordu, který pochází z roku 2019, zoo tehdy navštívilo více než 134 tisíc příchozích. Rok 2022 zakončila Zoo Děčín s celkovým počtem 133.968 návštěvníků. Zařadil se tak na druhé místo ve statistikách návštěvnosti. Rok plný dvojek byl pro děčínskou zoo rokem úspěšným. Přinesl chovatelské úspěchy, importy nových zvířat i nové expozice.

„Za odchov roku považujeme narození mláděte chápana středoamerického mexického. Tento ve volné přírodě kriticky ohrožený druh primáta chováme v rámci Unie českých a slovenských zoologických zahrad, potažmo v celé Evropě, pouze my a Zoo Praha. S chovem chápanů začala naše zoo teprve v roce 2019 a loňské mládě je již druhým úspěšně odchovaným mládětem tohoto druhu, které se v Děčíně narodilo,“ uvedla mluvčí zoo Alena Houšková. Radost ale přinášelo i narození spousty dalších mláďat. Dle statistik jich bylo téměř 6 desítek. Velmi se dařilo kopytníkům. Přírůstky byl u kozorožců kavkazských, koz šrouborohých, sambarů skvrnitých i lam vikuní. Plodné byly i kapybary vodní, veverky Prévostovy a mnoho druhů opeřenců. „Velký zájem návštěvníků přitáhla například mláďata klokanů rudokrkých, jedno bílé a jedno klasicky zbarvené, která dle libosti přeskakovala z vaku do vaku mezi oběma samicemi,“ připomněla mluvčí. Dovezeno bylo více než sedm desítek nových zvířat. Především šlo o nové druhy ryb v Expozici Rajské ostrovy nebo nejrůznější druhy ptáků. Zcela novým druhem importovaným v roce 2022 byly například dva druhy želv: kajmanky supí a želva podlouhlá.

Během uplynulého roku se podařilo zrekonstruovat druhou část venkovní expozice pavilonu opic. Makakové chocholatí a lemuři vari se tak dočkali důstojného zázemí ve stylu moderních zoologických zahrad. Na konci roku 2021 byla zahájena demolice starého šelmince a v roce 2022 na ní navázaly přípravné práce na stavbu nového pavilonu pro velké kočkovité šelmy. Návštěvníci se ho dočkají během roku 2023. Novými obyvateli by se měli stát ohrožení levharti mandžuští. „V současné době se pracuje i na úpravách expozice po nutriích říčních, kde bychom do budoucna chtěli chovat polární lišky,“ doplnila Houšková.

Rok s třiadvacítkou na konci bude pro děčínskou zoologickou zahradu již sedmdesátou čtvrtou návštěvnickou sezónou. Od 1. ledna 2023 platí nový ceník vstupného, zoo musela v důsledku všeobecného navýšení cen energií a potravin přistoupit k mírnému zdražení, které nejenže pokryje případné ztráty, ale také přispěje k dalšímu rozvoji zoo. Návštěvníci se mohou těšit také na bohatý kalendář akcí. Veškeré dění v zoo lze sledovat na webových stránkách www.zoodecin.cz, případně na facebooku.

Alena Houšková
Zoologická zahrada Děčín – Pastýřská stěna, příspěvková organizace