Rubriky
Dětem Zprávy

O prvním adventu se po Děčíně rozzáří stromy. Těšit se můžete na řadu akcí.

První adventní víkend bude nabitý řadou akcí. Můžete se těšit na food market, dřevosochání, vánoční dílny i různá kulturní představení. Nebude chybět ani tradiční rozsvícení vánočního stromu. Veškeré hlavní akce se letos budou konat pod městskou knihovnou.

„Těším se, že si letošní advent užijeme bez omezení. Program je opravdu bohatý, každý si určitě něco vybere,“ říká primátor města Jiří Anděl. „Kvůli rekonstrukci kašny se hlavní program z Masarykova náměstí přesunul pod městskou knihovnu. Myslím, že to bude zajímavá změna,“ dodává.

Na vánoční atmosféru se mohou lidé naladit už 26. listopadu, den před první adventní nedělí. Právě pod knihovnou se bude konat Vánoční food market, na kterém budete moci ochutnat jak vánoční, tak i nesváteční street food. Lidé budou mít možnost nakoupit i jedlé dárky, v nabídce budou různé sady marmelád, sušeného ovoce či perníčků. Celou akci bude doprovázet řada kulturních představení. Vystoupí například špičkový trumpetista Julius Baroš či teplický orchestr Big Band, složený z bývalých i současných žáků konzervatoře v Teplicích.

V neděli 27. listopadu se bude konat tradiční Rozsvícení vánočního stromu, opět pod městskou knihovnou, kde nebude chybět podium, vánoční stánky a kulturní program.Ten se skládá z loutkového divadla Sváťovo dividlo, vánoční pohádky od Divadla Krabice Teplice nebo z vystoupení děčínských pěveckých sborů – Pomněnky a sbor Gymnázia Děčín. Od pěti hodin proběhne slavnostní rozsvícení stromu a možná přiletí i andělé. Poté odstartuje pražská skupina MarZ, která se svou tvorbou pohybuje na hranici folku, jazzu a popu. Adventní večer uzavře vánoční koncert Daniela Hůlky a jeho dlouholetého přítele, multiinstrumentalisty Jiřího Škorpíka.

Všechny víkendové akce začnou v deset hodin dopoledne. V čase mimo kulturní představení bude k vidění dřevosochání. Organizátoři rovněž připravili i dřevosochařský workshop pro děti, kdy si za pomoci dětské pilky budou moct samy něco vysochat. Po celý víkend bude přístupná i libverdská vánoční dílna, v níž bude možné si vyrobit svůj vlastní adventní svícen i jiné vánoční dekorace.

Zájemci budou moct od prvního adventního víkendu využít i novinku letošních Vánoc – vánočně laděné fotopointy. Jeden bude umístěný pod knihovnou, další budou na Husově náměstí, v Křížové ulici nebo na Smetanově nábřeží u sochy Miroslava Tyrše.

Podrobnosti k adventnímu programu aktualizujeme ZDE a také na facebookových stránkách Děčín pro turisty a Město Děčín.

Rozsvícení vánočního stromu podpořila skupina ČEZ.

Zdroj: Magistrát města Děčín