V odvetě úvodního kola celého ročníku podlehli Válečníci domácí Nové Huti

Pomsta se nekonala. Vstup do druhé poloviny základní části se Válečníkům nepovedl, v odvetě úvodního kola celého ročníku podlehli domácí Nové Huti ještě výrazněji než v ARMEX Sportcentru a opět si zkomplikovali cestu za lepším postavením v tabulce.

Účet utkání otevřel děčínský Prahl, na druhé straně ale kontroval Ubilla, po něm se trojkou prosadil Vann a Ostrava vedla 5:2. Skóre se ale rychle měnilo, a po třech minutách otáčel Osaikhwuwuomwan, navrátilec do děčínských barev, smečí na 7:8. Pak ale přišla pasáž, kdy se Válečníkům vůbec nedařilo, naopak domácí vedeni skvěle hrajícím Ubillou, jenž skóroval, přihrával či získával fauly, dávali koš za košem a necelé dvě minuty před první přestávkou vedli 26:10! A jak se ukázalo později, tohle byla klíčová pasáž celého střetnutí. V závěru první čtvrtky sice Pomikálek a Prahl snížili, ale Ostrava si stále nesla do druhé desetiminutovky luxusní vedení 26:14. V jejím úvodu sice Pomikálek s Kroutilem srazili manko na 26:18, jenže domácí podržel v této fázi nestárnoucí Bohačík, jenž zaznamenal pět bodů v řadě – 31:18. Do konce poločasu se střídaly oba týmy v bodových úspěších, a tak poločas skončil stejným rozdílem ve skóre jako první čtvrtka – 48:36.

Druhý poločas přinesl děčínské zlepšení, Nová Huť dlouhých pět minut neskórovala a Válečníci se přitáhli na 48:44. Teprve za tohoto stavu skóroval domácí Ubilla, na druhé straně však odpověděl Svoboda trojkou a hosté byli na dostřel – 50:47. Ve vyrovnané bitvě se Děčín pomalu přibližoval a 17 vteřin před poslední přestávkou Pomikálek trojkou vykřesal naději na obrat – 57:56. Jenže domácí Heinzl stačil poslední útok Ostravy zakončit dvěma body, a tak se do poslední periody šlo za stavu 59:56. Na jejím úvodu proměnil Nichols jednu šestku, na dva body Vanna zareagoval Šiška trojkou a bylo to 61:60. Na druhé pak Nábělek proměnil všechny šestky po faulu při trojkovém pokusu, Šiška ale další trojkou znovu dostal Ostravu pod tlak – 64:63. Bohužel, ta se mohla stále spolehnout na Ubillu a Radukiče, kteří proměnili dvě trojky v řadě trochu své spoluhráče uklidnili – 70:63. Tři minuty před koncem trefil už zřejmě dokonale uzdravený Pomikálek další trojku a snížil na rozdíl jediné střely – 72:69. Nová Huť ale měla svého hrdinu jménem Ubilla, který proměnil další dvě trojky, Heinzl zaznamenal koš s faulem a rázem to bylo o deset – 81:71. V závěru pak Ubilla proměnil další dvě šestky, Prahl sice odpověděl košem, ale tečku za duelem udělala čtvrtá trojka Ubilly – 86:73.

Zápas přinesl střelecky vyrovnanou partii, každý tým vyprodukoval 60 střel. Domácí byli lepší o tři střely v trojkách, Válečníci zase o čtyři ve dvojkách. Rozhodující byly tedy trestné hody, kde Ostrava házela 27 šestek (dala 22), zatímco Děčín jen 16 (dal 10). Na doskoky, šance z druhých šancí, body z brejků, ztráty i body laviček to bylo vcelku vyrovnané, jediná rozdílová statistika byly asistence, kde Nová Huť vyhrála jasně 20:9.

A zasloužil se o to především americký rozehrávač Ubilla, jenž jich měl sám 10. K tomu přidal 31 bodů, 5 doskoků, 3 zisky a 6 získaných faulů. Z toho je patrné, že plán Válečníků na jeho zastavení se nepovedl. Naopak vyšlo přibrždění Vanna, jenž dal „jen“ 10 bodů. Děčínskou obranu pak hodně zlobili také pivoti Radukič a Heinzl, kteří dali 16, respektive 12 bodů.

Na straně Válečníků byl nejlepší Svoboda s 15 body, Pomikálek ukazuje, že se vrací zpět do formy a přidal 14 bodů. Šiška a Nichols zaznamenali shodně po 12 bodech, Prahl obstaral slušných 9 bodů a krásných 10 doskoků.  Navrátilec Osaikhwuwuomwan připsal 5 bodů.

Trenéři po utkání
Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: ”Úvod zápasu jsme prospali, pak jsme se zkoušeli přitáhnout. Nepovedená první čtvrtina nás stála zápas.”

Adam Choleva, trenér NH Ostrava: ”Jsem šťastný za výhru, dnes šlo o to, kdo vydrží hrát konstantně celý zápas. Basket je nahoru dolů, záleží, jak dlouho jste dole, my jsme tam byli jen třetí čtvrtinu. Celý zápas jsme dobře bránili, chodili jsme za doskokem a věřili jsme ve výhru.”

Hráči po utkání
Ondřej Šiška, rozehrávač BK ARMEX Děčín: ”Zápas se hodnotí těžko, jelikož jsme ho chtěli vyhrát. Začali jsme špatně, následně po pauze jsme měli moment, kdy jsme se dotáhli. Domácí byli lépe připraveni, hráli ze svých silných stránek, zatímco my jsme hráli dost zmatečně.”
Manny Ubilla, rozehrávač NH Ostrava: ”Po dvou porážkách s týmy ze špičky ligy jsme potřebovali zabrat. Začali jsme dobře, ve třetí periodě jsme šli trochu dolů, ale pak jsme se vrátili k naší hře a vyhráli.”

Základní sestavy
Ostrava: Ubilla, Svoboda, Vann, Bohačík, Radukič
Děčín: Šiška, Nichols, Svoboda, Prahl, Osaikhwuwuomwan

NH Ostrava – BK ARMEX Děčín 86:73
Body Ostravy: Ubilla 31 (4x 3, 5 doskoků, 10 asistencí, 6 získaných faulů, Th 7/8), Radukič 16 (2x 3, 7 doskoků), Heinzl 12, Vann 10 (2x 3), Bohačík 7, Nábělek 5 , Lukáč 3 (1), Šmíd 2, Svoboda 0, Dedek 0, Týml 0.
Body Děčína: Svoboda 15 (2x 3), Pomikálek 14 (2), Šiška 12 (2x 3, 4 asistence, 7 získaných faulů), Nichols 12 (1x 3), Prahl 9 (10 doskoků), Osaikhwuwuomwan 5, Kroutil 4, Mach 2, Sertič 0, Žikla 0.
Střelba za 2 body 17/34:21/37, za 3 body 10/26:7/23, TH 22/27:10/16. Doskoky 37:33 (útočné 14:12), asistence 9:20, ztráty 12:13, fauly 21:24.

Čtvrtiny: 26:14, 22:22, 11:20, 27:17

Rozhodčí: Blahout Petr, Linhart Tomáš, Bohata Pavel

Komisař: Paulík Robert