Odplata za vysokou prohru na domácí palubovce se nekonala

Válečníci (bez svých pivotů Osaikhwuwuomwana a Macha) ve čtvrtém duelu evropského poháru Alpe Adria Cup nestačili na kvalitní celek Vídně, který pálil s obdivuhodnou jistotou za tři body, a podlehli mu o dvacet bodů.

Vstup do zápasu ovládli jednoznačně domácí, kteří díky dvěma trojkám Siriščeviče a koši Jonese vedli během dvou minut 8:0. Teprve za tohoto stavu skóroval poprvé také Děčín, a to zásluhou Nicholse a jeho šestek. Jenže Vujoševič ihned kontroval další trojkou a pivot Rados přidal dva body – 13:2. Hosté ale ukázali bojovného ducha a především díky Svobodovi už nedovolili zvyšování náskoku Vídně. Po sedmi minutách to bylo 20:9, pak ale Pomikálek trefil trojku, Nichols přidal dvě šestky a Kroutil koš. ALe hlavně děčínská defenzíva nedovolovala soupeři skórovat, a tak to minutu před přestávkou bylo 21:16. A když vzápětí proměnil Šiška tříbodovou střelu, bylo to ještě veselejší – 21:19. Bohužel, poslední slovo patřilo domácímu Jogelovi a jeho trojce – 24:19. V úvodu druhé čtvrtky se Válečníci drželi v kontaktu s domácími, pak ale ukázala Vídeň opět svoji ofenzivní sílu, mimo jiné trefila tři trojky, a odskočila na 39:25. Ovšem Děčín se nevzdal, trestal vídeňské fauly a přitáhl se 39:32. Závěr první půle byl střeleckou přehlídkou, kdy hrstka diváků viděla čtyři trojky a dva dvoubodové koše spravedlivě rozdělené, takže rozdíl v poločase byl stále sedmibodový – 47:40.

Druhý poločas začali domácí tak jako ten první, tedy trojkou, tentokrát z rukou Jonese. Pak přišly dvě dvoubodové trefy, další trojka a koš s faulem. Válečníci se sice snažili držet krok, ale po další trojce Vujoševiče prohrávali během čtyř minut 63:45. Ve druhé polovině této desetiminutovky se hostům podařilo především díky Prahlovi a Kroutilovi manko snížit na 69:55. Po koších Žikly a Nicholse to bylo 71:59, tečku za touto částí pak udělala smeč Prahla – 74:61. V poslední periodě se Válečníci drželi Vídně a nedovolovali jí zvyšovat své vedení, takže v polovině této čtvrtky to bylo o stále přijatelných 13 bodů – 84:71. Bohužel, v závěru střetnutí měl rakouský celek více sil i přesnější mušku, pomohl si dalšími dvěma trojkami a utekl na 98:76. Poslední body duelu obstaral Bobek, který upravil na konečných 98:78.

Vídeň vyprodukovala v zápase 64 střel, což bylo o devět více než Děčín, navíc měla velmi přesnou mušku. Ve dvojkách proměnila 22 střel z 37 pokusů, v trojkách pak 16 střel z 27 pokusů! Úspěšnost 60% v obou statistikách tak nechala zapomenout na bídné šestky, kde to domácí měli 6/15. Válečníci stříleli srovnatelně za dva body (20/34), měli výborné trestné hody (20/25), ale zaostali v trojkách (6/21). Děčín vyhrál na doskoku, ale jinak všechny další ukazatele ovládl rakouský celek. Ten byl lepší v asistencí, měl méně ztrát, dal více bodů z brejků i druhých šancí, ale především jeho lavička porazila tu děčínskou 30:12.

Domácí táhl pivot Rados s 20 body a 8 doskoky, na 15 bodech se pak zastavila hned trojice hráčů – Jones, Radakovics (trojky 5/5) a Vrabač (trojky 4/6, TH 4/10). Jogela přidal 13 bodů, když neminul ani jednu svoji střelu, Siriščevič přidal 12 a Vujoševič 8 bodů (k tomu 11 asistencí).

Děčín měl nejlepší střelce ve Svobodovi a Nicholsovi, oba dali shodně po 15 bodech. Pomikálek přidal 14, Prahl 12 a Šiška 10 bodů. Hodně prostoru dostali mladíci Vlasák a Rozsypal.

Trenér po utkání
Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: „Chtěli jsme napravit dojem z prvního vzájemného zápasu v Děčíně, který jsme jasně prohráli, když nás Vídeň brutálně roztrhala. A to se nám částečně podařilo, i když jsme prohráli o dvacet bodů. Relativně dobře jsme bránili vymezené území, ale soupeř střílel se šedesátiprocentní úspěšností za tři body, kde se nám ho nedařilo zastavovat. A to bylo pro dnešní duel klíčové. Náš výkon byl lepší, než v Děčíně, ale je to další porážka, a to nás samozřejmě mrzí.“

Hráč po utkání
Tomáš Pomikálek, křídlo BK ARMEX Děčín: „Těžký zápas po dlouhé cestě. V prvním poločase jsme měli světlé chvíle, kdy jsme dokázali stáhnout náskok domácích. Ve třetí čtvrtce to ale opět vypadalo, jako kdyby nám došly síly a nebyli jsme schopni si vyhovět v útoku. Naopak domácí nás trestali z brejků a také byla znát jejich širší rotace.“

Vídeň: Jones, Vujoševič, Siriščevič, Jogela, Rados
Děčín: Šiška, Nichols, Svoboda, Pomikálek, Prahl

BC GGMT Vídeň – BK ARMEX Děčín 98:78
Body Vídně: Rados 20 (8 doskoků), Jones 15 (2x 3), Radakovics 15 (5), Vrabač 15 (1x 3, 8 získaných faulů), Jogela 13 (2x 3), Sirisčevič 12 (4), Vujoševič 8 (2x 3, 11 asistencí), Hughes 0, Zdravkovič 0, Detrick 0, Zadeh 0, Bozič 0.
Body Děčína: Svoboda 15 (1x 3), Nichols 15, Pomikálek 14 (2, 7 doskoků), Prahl 12 (TH 6/6), Šiška 10 (2x 3, 9 asistencí), Kroutil 7 (1x 3), Bobek 3, Žikla 2, Vlasák 0, Rozsypal 0.
Střelba za 2 body 22/37:20/34, za 3 body 16/27:6/21, TH 6/15:20/25. Doskoky 27:36 (útočné 6:10), asistence 28:22, ztráty 9:15, fauly 24:20.

Čtvrtiny: 24:19, 23:21, 27:21, 24:17

Rozhodčí: P. Zenis, L. Bartoš, V. Obertová