Přes podařený úvod Válečníci na Opavu nestačili

Kdyby se hrál basketbal jen na dvě desetiminutovky, měli by Válečníci na svém kontě překvapivý skalp. Na palubovce silné Opavy totiž vedli v poločase 29:41 a kromě vedení je mohl hřát také pocit z opravdu výborného výkonu. Jenže utkání má čtyři čtvrtiny, v dalších dvou ukázali domácí svoji ofenzívní sílu i velikou agresivitu v obraně a dokázali překlopit nepříznivé skóre ve vysoké vítězství.

Trenér Opavy, Petr Czudek, který slavil padesáté narozeniny, se v úvodu asi nestačil divit, protože Válečníci byli jednoznačně lepší. Po dvou střelách Svobody to bylo 0:4, pak Prahl zablokoval Šiřinu a následně proměnil svůj pokus. Za minutu a půl tak Děčín vedl 0:6 a domácí kouč si vzal oddechový čas. Ten ale nepomohl a Prahl zvýšil na 0:8! Teprve pak zlomili Opavští své střelecké trápení a rychle se dotáhli na 7:8. Jenže hosté byli při chuti, dobře bránili a díky bodům Nicholse, Svobody a trojce Šišky vedli v polovině této čtvrtiny 7:15. Opavě se střelecky stále nedařilo, a tak Dodd smečí zvýšil na 7:17. Pak se oba celky střídaly v bodových zápisech, domácí byli o něco úspěšnější, ale přesto prohráli první desetiminutovku 20:21. V úvodu té druhé se dostali díky trefě Švandrlíka poprvé do vedení (22:21), jenže Nichols čtyřmi body otočil na 22:25. Opava to často zkoušela za tři body, ale netrefovala se, a tak Válečníci, kteří hráli opravdu velmi dobře, začali svůj náskok pomalu zvyšovat. Po šestkách Nicholse a koši Dodda to bylo 26:31, pak Pomikálek s Kroutilem a Nicholsem zařídili vedení 28:41, a až v samém závěru první půle snížil Švandrlík jednou šestkou na 29:41.

První body třetí čtvrtiny obstaral Svoboda a Děčín vedl 29:43. Jenže pak Opava zabrala, velmi zagresivnila svoji hru, začala kralovat na útočném doskoku a také proměňovala trojky. Hosté pod tlakem dělali chyby, ztráceli míče a domácí během čtyř minut otočili na 50:45, když je bodově táhl fantasticky přesný Jurečka. Válečníci se ale nevzdali, přibrzdili po oddechovém čase ofenzívu soupeře a sami se začali bodově prosazovat, takže dvě minuty před poslední přestávkou to bylo stále nadějných 54:53. Závěr této čtvrtky však opanovali Opavští a do poslední periody si nesli vedení 64:54. V ní už naši nedokázali vzdorovat. Hned na úvod zapsal Jurečka další tři trojky, k němu se pak přidal stejnou mincí Gniadek a rázem to bylo 78:59. Válečníci se obalovali fauly, nedařilo se jim v útoku a domácí si dokráčeli pro zbytečně vysokou výhru 92:64.

Opava byla lepší v dvojkách i trojkách a házela 29 šestek oproti pouhých třinácti Děčína. Také jasně dominovala na doskoku (50:30), z toho vytěžila 14 bodů z druhých šancí (Děčín jen pět), měla více asistencí, méně ztrát a její lavička porazila tu děčínskou 50:17. Jediná statistika vyzněla pro Válečníky, a to body z brejků (12:17), které se dařily v prvním poločase.

V dresu Děčína byl nejlepší Ty Nichols s 16 body (TH 6/6), 5 doskoky, 3 asistencemi a 8 získanými fauly. Dvojcifernými střelci byli ještě desetibodoví Svoboda s Kroutilem, Šiška se zastavil na 5 bodech. Dodd zapsal 8, navrátilec Pomikálek krásných 7 bodů.

Domácí se mohli spolehnout na Jurečku, který měl svůj den. Proměnil tři dvoubodové střely ze tří, dal šest trojek z osmi (!) a šestky měl 3/3. Celkově tedy 27 bodů. Reprezentační rozehrávač Šiřina dal 13 bodů, stejně jako Slavík. Klečka zapsal 9 bodů, obrovitý Markusson si připsal 8 bodů a 11 doskoků.

Jakub Důra, sportovní manažer BK ARMEX Děčín: ”Gratuluji domácím k výhře a Petrovi Czudkovi k padesátinám. My jsme velmi dobře začali a do poločasu si vytvořili náskok dvanácti bodů. Žel ve třetí čtvrtině nás Opava doslova seřezala a náskok byl pryč. Čtvrtá čtvrtina, to už byla z naší strany frustrace.“
Petr Czudek, trenér BK Opava: ”Začali jsme špatně, kluci měli těžké nohy a v hlavách nešťastnou koncovku s Benfikou. Zřejmě i to, že mám dnes narozeniny, jim trochu svazovalo ruce a nohy. Po poločasové přestávce se nám podařilo utkání otočit a jsem za to šťastný. Čeká nás náročný týden se třemi zápasy a tato výhra nám pomůže lépe vstřebat únavu. Děkuji hráčům a fanouškům za krásný dárek k padesátinám.”

Jakub Slavík, křídlo BK Opava: ”Děčín přijel nahecovaný pod dojmem výhry s Ústím a v prvním poločase nás přehrával. Naštěstí máme nestárnoucího Luďka Jurečku, který nás dnes hodně podržel svým excelentním výkonem. Druhý poločas už byl jasně v naší režii.”

Opava: Šiřina, Dragoun, Slavík, Švandrlík, Markusson
Děčín: Šiška, Nichols, Kroutil, Svoboda, Prahl

BK Opava – BK ARMEX Děčín 92:64
Body Opavy: Jurečka 27 (6x 3), Šiřina 13 (1x 3, 5 asistencí), Slavík 13 (1x 3), Klečka 9 (1x 3, TH 6/6), Gniadek 8 (1x 3), Švandrlík 8, Markusson 8 (11 doskoků), Kouřil 6 (5 asistencí), Palenik 0, Mička 0, Dragoun 0.
Body Děčína: Nichols 16 (TH 6/6, 8 získaných faulů), Svoboda 10, Kroutil 10 (2x 3), Dodd 8, Pomikálek 7, Prahl 6, Šiška 5 (1x 3, 7 doskoků, 7 asistencí), Mach 2, Sertič 0, Bobek 0, Rozsypal 0, Žikla 0.
Střelba za 2 body 20/34:22/43, za 3 body 10/36:3/19, TH 22/29:11/13. Doskoky 50:30 (útočné 18:6), asistence 20:14, ztráty 15:20, fauly 22:27.

Čtvrtiny: 20:21, 9:20, 35:13, 28:10

Rozhodčí: Blahout Petr, Záruba Matěj, Dombrovský Filip

Komisař: Kapl Antonín