Rubriky
Turisti Zprávy

Začíná rekonstrukce přístupu na Šaunštejn

V tomto týdnu byla zahájena rozsáhlá rekonstrukce přístupu na skalní hrádek Šaunštejn u Vysoké Lípy. Práce obnášejí v první fázi provedení sanace nebezpečných částí skal, v další pak vlastní rekonstrukci turistických instalací na vrcholu hrádku tak, splňovaly současné bezpečnostní standardy a současně hrádek chránily lépe před erozí působenou vysokou návštěvností. Podle plánu mají práce být dokončeny do letošního listopadu. Na rekonstrukci Správa Národního parku České Švýcarsko vynaloží téměř 9,4 milionu korun, skalní hrádek bude po celou dobu provádění prací pro veřejnost nepřístupný.

Skalní hrádek Šaunštejn podle odhadů správy parku každoročně navštíví zhruba 50 tisíc turistů. Jedná se o relikt středověkého skalního hrádku, který je dnes současně kulturní památkou. Byl v moderní minulosti zpřístupněn pro turisty, naposledy pomocí žebříků a železných lávek, bezpečnost návštěvníků zajišťovala trubková zábradlí. Kvůli pokročilé korozi traverz některých lávek mezi skalními bloky správa parku část hrádku pro veřejnost uzavřela již v roce 2019.

Správa Národního parku České Švýcarsko děkuje návštěvníkům za pochopení a doporučuje v nejbližším okolí náhradní návštěvnické cíleMalá Pravčická brána (skalní okno s vyhlídkovou plošinou), naučná stezka Česká silnice s rekonstruovanou Uhlířskou chaloupkou (filmová kulisa z Pyšné princezny).


Snímek zákazové tabule před lávkou spojující dvě skály

Zdroj: www.npcs.cz