Rubriky
Sport Zprávy

Výhra Válečníků na palubovce ambiciózních Turů

Válečníci se rozloučili s nadstavbovou skupinou A2 výhrou na palubovce ambiciózních Turů, přesto v tabulce skončili na 10. příčce. Jejich bilance s dnešním soupeřem je sice vyrovnaná 2:2 na zápasy, žel lepší skóre ze vzájemných střetnutí hovoří pro Svitavy. A protože v souběžně hraném duelu Hradec Králové vyhrál v Ústí nad Labem, čímž Slunetu sesadil z první příčky „ádvojky“, je pořadí tabulky A2 následující: 7. Královští Sokoli, 8. Sluneta Ústí, 9. Svitavy, 10. BK ARMEX Děčín, 11. Olomoucko, 12. NH Ostrava. A to znamená, že v předkole play-off vyzvou Válečníci nepříjemného soupeře z Hradce Králové. Druhou dvojici pak utvoří Svitavy – Ústí.

Start do sobotního zápasu vyšel lépe Turům, kteří i díky trojkám Svobody a Pinkstona vedli za 90 vteřin už 8:1. Válečníci se ale nezalekli a během dalších 90 vteřin se díky dvěma trojkám Bradleyho a jedné Pomikálka přitáhli na 12:10. O chvíli později dokonce Bradley a Šiška otočili na 12:14 a začala přetahovaná, která vydržela vlastně celý zápas. Po další trojce Bradleyho to bylo 14:17, pak ale zabrali zase domácí a dvě minuty před první přestávkou vedli 22:19. Na to však odpověděli Osaikhwuwuomwan s Pomikálkem, kteří obrátili na 22:23. Poslední slovo v této části ale měli Svitavští – 25:23. Druhou desetiminutovku zahájily přesné šestky domácího Welsche, na druhé straně si zasmečoval Osaikhwuwuomwan, ale následovala minišňůra Turů 7:0 a jejich vedení 34:25. Na to děčínská lavička zareagovala oddechovým časem, po kterém to ovšem stále nebylo ono a Válečníci v polovině této čtvrtky prohrávali už 38:27. Avšak poté trefil Kroutil trojku, Pomikálek přidal dva body a následně Kroutil přidal další tříbodovou trefu – 41:35. Svitavy si raději vzaly time-out, jenže ten příliš nepomohl a Kroutil po zisku vybídl ke skórování Macha – 41:37. V závěru poločasu pak Pomikálek trojkou a Bradley přesnými trestnými hody dostali Děčín na rozdíl jediného bodu – 43:42. Jít do vedení se ale Válečníkům nepovedlo, naopak Johnson třemi body upravil na 46:42.

Druhou půli zahájil Šiška dvěma body, na trefu Marka odpověděl Grunt a poté Osaikhwuwuomwan dal trojku, čímž se hosté dostali do vedení 48:49. Po smeči stejného hráče to bylo 50:53, po dvoubodové střele Bradleyho 51:55. Tuři si ale pomohli šestkami a trojkou Slezáka, na to odpověděl košem s faulem Osaikhwuwuomwan – 58:58. Vyrovnaná bitva pak pokračovala až do konce čtvrtiny, kdy Kroutil trestnými hody upravil na 61:63. Start do poslední periody se Děčínu nevyvedl střelecky, naopak soupeř šesti body otočil na 67:63. Pak byl sice při trojkové střele faulovaný Bradley, jenže proměnil jen jednu šestku, naopak Johnson po nahození zvýšil na 69:64. Děčínské manko poté snížil Osaikhwuwuomwan svojí druhou trojkou, jenže Johnson si zasmečoval a bylo to 71:67. Poslední pětiminutovka začala oboustranným střeleckým trápením, to ale na straně Válečníků ukončila trojka Kroutila, pak Kotásek jednou šestkou vyrovnal a Žikla další trojkou posunul Děčín do vedení 71:74. Tuři se dál nemohli trefit, a to ani z šestek, naopak Osaikhwuwuomwan smečí a Šiška po trestných hodech zvýšili na 71:78. To už do konce duelu zbývala jen minuta a půl, v níž domácí konečně zaznamenali nějaké body, ale na druhé straně stejnou mincí odpověděli Bradley a Kroutil, takže konečný výsledek zněl 75:82.

Zápas přinesl vyrovnanou bitvu se dvěma výsledkově rozdílnými poločasy. Ten první vyhrály Svitavy o čtyři body, ten druhý Děčín o 11 bodů. Ve dvojkové střelbě byli o kousek lepší domácí, v trojkách ale vyhráli Válečníci, a to poměrně jasně, když Tuři to měli 5/30, kdežto hosté 11/24. V trestných hodech zaznamenali více bodů Svitavští, ale procentuální úspěšnost byla u obou týmů velmi podobná. Vyrovnané to bylo také v asistencí, brejcích i bodech z druhých šancí. Na doskoku vyhrál Děčín 35:43 a měl také lepší lavičku, jež porazila tu svitavskou 18:28. Klíčová byla pak výborná obrana Děčína, která nedávala soupeři úplně volné střely.

Bodově tentokrát táhly Válečníky dvě nové posily – Američan Bradley a Nizozemec Osaikhwuwuomwan. První dal 18 bodů, druhý se při svém druhém startu za Děčín blýskl double-double za 17 bodů (za 2 body 5/6, za 3 body 2/3, TH 1/1) a 10 doskoků. Nejužitečnějším hráčem byl ale Filip Kroutil, jenž ke 13 bodům přidal 7 doskoků a 4 asistence. Dvojciferným střelcem byl pak ještě Pomikálek s 10 body, Šiška přidal 9 bodů a 10 asistencí.
Tuři měli nejlepší hráče rovněž v zahraničních borcích – Johnson dal 19 bodů, Pinkston přidal 12. Veterán Slezák připsal 11 bodů a Dragoun se Svobodou po deseti.

Předkolo play-off s Královskými Sokoly se bude hrát v úterý 20. dubna v Děčína (předpokládaný start je v 18.00), odveta je naplánována na čtvrtek 22. dubna. O postupujícím rozhodne lepší skóre po součtu obou výsledků.

Trenéři po utkání
Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: “My jsme věděli, že jedeme hrát těžký zápas, protože se nám na venkovních hřištích příliš nedaří. Věděli jsme, že situace v tabulce je zamotaná, takže my jsme mohli do předkola play-off dostat Hradec Králové nebo Ústí nad Labem. Ten zápas tady jsme chtěli vyhrát, abychom měli co nejlepší výchozí pozici. To se nám povedlo. V prvním poločase nás domácí lehce přehrávali. Dostali se do několikabodového vedení, ale my jsme se dokázali vrátit. A ve druhém poločase se nám třetí a čtvrtou čtvrtinu povedlo vyhrát. To bylo pro vývoj utkání to rozhodující. Myslím, že klíčem k výhře bylo to, že jsme vyhráli obranný a útočný doskok nad domácím týmem, což nám se v této sezóně ne úplně často stávalo. Jakmile máme doskok a jsme schopni sem tam z toho zahrát nějaký rychlý protiútok a pomoct si jednoduchým košem, potom se nám lépe hraje i v útoku. Můžeme být velmi dobrým týmem.”
Lukáš Pivoda, trenér DEKSTONE Tuři Svitavy: “Myslím si, že super utkání. Ve skupině A2 to už mělo, troufám si říct, play-off parametry. Bojovalo se od začátku do konce. Hodně se hrálo nahoru a dolů. Nám bohužel ve druhém poločase absolutně odešla střelba. Za první poločas jsme měli devatenáct asistencí, za druhý jen šest 6, protože nám prostě nepadalo. A šestnáct procent za tři body, na to že se hodně opíráme o střelbou z dálky, je vypovídající. Samozřejmě byl rozdíl i v doskoku, ale to bylo dané tím, že my jsme ty střely neproměňovali a Děčín si je bral potom z obroučky. Na konci za vyrovnaného stavu Děčín trefil trojku. My jsme bohužel pár úplně otevřených střel netrefili. A to byl důvod k porážce. Nicméně nevěšíme hlavu. Budeme se snažit připravit na úterý a postoupit přes Ústí do play-off.”

Hráči po utkání
Eduard Kotásek, rozehrávač BK ARMEX Děčín: “Pro nás skvělá výhra venku, jelikož se venku letos dost trápíme. Bohužel výhra s takovou trochu hořkou příchutí, protože nám nestačí a jdeme do předkola z 10. místa. Nicméně sezóna nekončí. My chceme přejít přes předkolo, dojít do play-off a zahrát si s Nymburkem.”
Jiří Svojanovský, křídlo DEKSTONE Tuři Svitavy: “Dnešní zápas jsme začali, prvních patnáct minut velmi dobrým týmovým basketbalem. Hráli jsme hodně dovnitř na naše pivoty, kteří byli úspěšní. Hráli jsme rychle a užívali si to. Potom to nějak sklouzlo. Posledních pět minut prvního poločasu se Děčín dotáhl a už zase to bylo vyrovnané utkání. Udělali jsme několik hloupých ztrát a Děčín šel přes nás. Ve druhém poločase, kdy jsme si moc nepůjčovali míč a obstřelovali koš z dálky, jsme to nakonec nedokázali na konci zvrátit. Naštěstí Hradec Králové vyhrál, my zůstaneme na 9. místě a půjdeme na Ústí v předkole play-off.”

Základní sestavy
Svitavy: Marko, Slezák, Svoboda, Johnson, Pinkston
Děčín: Šiška, Bradley, Kroutil, Pomikálek, Mach

DEKSTONE Tuři Svitavy – BK ARMEX Děčín 75:82
Body Svitav: Johnson 19 (za 2 body 9/12, 7 doskoků), Pinkston 12 (1x 3, 7 doskoků, 6 získaných faulů), Slezák 11 (1x 3, TH 6/6), Svoboda 10 (1x 3, 7 doskoků), Dragoun 10 (1x 3), Marko 5 (10 asistencí), Welsch 4, Sehnal 4 (1x 3).
Body Děčína: Bradley 18 (3x 3), Osaikhwuwuomwan 17 (2x 3, 10 doskoků), Kroutil 13 (3x 3, 7 doskoků), Pomikálek 10 (2x 3, 8 doskoků), Šiška 9 (10 asistencí, 6 doskoků, 5 získaných faulů), Grunt 6, Mach 4, Žikla 3 (1x 3), Kotásek 2.
Střelba za 2 body 21/34:19/39, za 3 body 5/30:11/24, TH 18/28:11/18. Doskoky 35:43 (útočné 9:10), asistence 25:23, ztráty 12:17, fauly 20:27.

Čtvrtiny: 25:23, 21:19, 15:21, 14:19

Rozhodčí: Blahout Petr, Vošahlík Marek, Zatloukal Ondřej

Komisař: Andrle Petr

Zdroj: BK Děčín