Rubriky
Sport Zprávy

Válečníci po základní části osmí, nakonec desátí

Děčínskému A-týmu skončila sezóna 2020/21 dvojzápasem předkola play-off, v němž podlehl těsně královéhradeckému družstvu celkově o tři body. Hned po skončení posledního duelu začaly pro vedení klubu již tradičně přípravy na nový ročník Kooperativa NBL. Pojďme si však shrnout tuto zvláštní složitou sezónu.

Vstup do sezóny 

Obecně těžká finanční situace, kdy někteří partneři avizovali nutnost snížení podpory kvůli pandemii, byla znásobena nejistou podporou od města. Děčínský A-tým tak pokračoval v zabudovávání mladých hráčů a v obměně kádru, ač udělování rolí hráčům bylo rychlejší než by bylo přirozené. Samotný začátek ročníku se nesl v duchu finále Alpe Adria Cupu 2020, kde Děčín (posílený výpomocí Jakuba Houšky), padl s ambiciózním pardubickým celkem až po prodloužení v součtu o devět bodů (96:89 a 80:96) a získal tak stříbrné medaile. Kooperativa NBL zahájil Děčín na prostějovské palubovce prohrou s Olomouckem a výhrou v Hradci.

První přerušení

Po prvních dvou ligových utkáních spadl tým poprvé do karantény. Covid v této první NBL vlně skolil kromě několika výjimek celý kádr, který po pěti dnech od ukončení karantény (10.10.) nastoupil k dalšímu duelu proti USK Praha. Následně však byla kvůli zhoršující se situaci přerušena celá soutěž a více než na měsíc se palubovky uzavřely úplně. To pro náš mladý tým znamenalo dvě odehraná utkání, 23 dní pauzu, následně jeden zápas a hned další 37 dní dlouhou herní pauzu. Celkem tedy tři utkání za 66 dní, navíc téměř bez možnosti řádného tréninku.

Silný prosinec 

Na přelomu listopadu a prosince vypomohl při absenci Martina Macha další veterán Robert Landa, jenž následně v únoru oznámil ukončení NBL kariéry. Studená sprcha od rozjetého Kolína 2. prosince osvěžila Válečníky ke zlepšeným výkonům. Jasná výhra s Olomouckem a vítězné prodloužení se Sokoly. Dvojzápas s Brnem, na jehož půdě předvedl Děčín velmi dobrý výkon, kde i s pěticí vyfaulovaných hráčů dovedl zápas do vyrovnané koncovky (nakonec 94:87). V domácím duelu pak zopakovali Válečníci kvalitní výkon a brali výhru 95:86. Následoval debakl s Nymburkem, aby 27.12. Děčín porazil Pardubice. Do nového roku tak vstupovali Válečníci s bilancí 7 výher a 8 porážek, což při nezkušenosti kádru vypadalo nadějně.

Rozháraná zima

Z lednových šesti odehraných duelů získal Děčín jen jedno vítězství, kdy kromě Nymburku a Opavy mrzely především prohry v Ostravě a těsná v Praze (82:80), které předcházel velmi zvláštní posun termínu utkání po návratu Sov z karantény. Poté následovala z důvodu reprezentační přestávky herní pauza, aby po 6. březnu a dvou odehraných utkáních následovala opět další karanténa. Celkem tedy dalších 49 dní na dvě utkání a dalších 14 dní bez tréninku. Na posledním tréninku před karanténou si navíc kapitán Šimon Ježek vykloubil prst a další restart nestihl ani trenér Grepl, jehož postihl těžký průběh nemoci. U družstva tak na dva týdny vypomohli Robert Landa a Jakub Houška, kteří dokázali získat obě „povinné“ výhry na domácí palubovce s Olomouckem a Ostravou.

Změna herního systému 

Jelikož byla soutěž přerušena, týmy postupně padaly do karantény a další výpadky neustále hrozily, Kooperativa NBL byla nucena změnit herní systém. Původně plánované rozdělení na osmičlennou A1 a čtyřčlennou A2 bylo změněno na šestičlenné skupiny. Proto, přestože po základní části patřila Děčínu osmá příčka, znamenající podle původního rozpisu postup do A1, boj o ještě lepší celkové umístění a v případném předkole na 2 vítězná utkání výhodu domácího prostředí, museli Válečníci do skupiny A2.

Posílení kádru

Vedení klubu přivedlo za zraněného kapitána herní náhradu v podobě amerického křídla Nathana Bradleyho Jr. Ten měl první duel absolvovat v Hradci Králové, který musel být odložen, neboť většina týmu zůstala v zácpě z důvodu hromadné nehody na D11, aby následující den Válečníci prohráli 81:73. Společně s Natem měl tým posílit také balkánský pivot Nemanja Bezbradica, jenž hájil barvy BK Olomoucko, kde k 20. březnu ukončil angažmá. Po neshodách s vedením prostějovského klubu se však místo angažmá na severu Čech rozhodl ukončit sezónu. Ještě před Bradleym dorazil na zkušenou srbský obr Nikola Šćekić, který měl minimum zkušeností, ale vešel se do možností klubu. Nikola i přes své lidské kvality herně nezazářil a navíc ho skolil Covid-19, který mu odebral krátce nabytou kondici. Za těchto okolností se obě strany dohodly na ukončení spolupráce.

Finiš dlouhodobé části

V závěru nadstavbové skupiny A2 bojoval Děčín o co nejlepší pozici do předkola play-off. Také proto vedení klubu dál hledalo posilu pod koš, jíž se měl stát polský pivot Mikolaj Witlinski. Ten však měl před plánovaným odletem do ČR pozitivní test na Covid a vypadl ze hry. Děčín v samotném závěru přivedl nizozemského obra Craiga Osaikhuwuomwana. A přestože v posledních třech utkáních nadstavbové části dokázali posílení Válečníci zvítězit, včetně závěrečné výhry na půdě svitavských Turů, bral Děčín ve skupině A2 konečné 4. místo.

Předkolo play-off

Kvůli změně systému soutěže bylo upraveno i předkolo play-off, kdy byl jeho systém z původního „na dva vítězné“ zkrácen na „součet ze dvou“. Rovněž play-off muselo doznat změn, a to přechodem na tři vítězné zápasy (formát 2-2-1) pro čtvrtfinále i semifinále. Finále se pak bude hrát na dva vítězné duely, boj o třetí místo na součet dvou zápasů.

Pro Děčín z toho byl souboj proti zkušenému hradeckému týmu, který začal domácí výhrou o tři body. Odveta na východě Čech přinesla velké drama, na jehož konci se radoval domácí celek, když v součtu zvítězil o pouhé tři body a postoupil tak do čtvrtfinále Kooperativa NBL. Oba zápasy kvalitou i nábojem splňovaly parametry play-off.

Konečné umístění

Desáté místo je i přes všechny komplikace neúspěchem. Při současném složení kádru, jenž hrál většinu sezóny pouze v českém složení, bylo jasným cílem play-off. Může se spekulovat o vlivu prázdných hal, opakovaných restartů, můžou se hledat i další důvody, vše je potřeba analyzovat, reagovat a poučit se. Po několika velmi těsných prohrách se však ukázalo, jak může být sport vyrovnaný a krutý. Děčínští fanoušci jsou nejlepší v lize a klub si jejich podpory nesmírně váží. Nikdy už se nedozvíme, co by tradičně skvělá živá hlasitá domácí podpora udělala s výkony mladého děčínského celku.

Kádr a program

Ze základní osy týmu, jenž končil letošní sezónu, končí smlouvy oběma cizincům, Pavlovi Gruntovi, Davidovi Žiklovi a Šimonovi Ježkovi. V následujících dnech budou probíhat jednání také s mladšími hráči, jejichž posun je velkým příslibem do budoucnosti. O dalších krocích bude vedení klubu informovat.

Hráčský kádr dostal volno na poslední dubnový týden, aby se mladší část týmu sešla 3. května k pokračování ve tvrdé tréninkové práci. Zkušenější hráči se pak připojí o týden později v závislosti na zdravotním stavu, doléčování šrámů a dalších okolnostech. Tento program se netýká pouze Ondřeje Šišky a Šimona Ježka, kteří by se měli v reprezentačním dresu týmu 3na3 poprat v kvalifikačním turnaji o Olympijské hry v Tokiu!

Fanoušky jistě bude zajímat detailnější rozebrání sezóny a aktuální situace s generálním manažerem Lukášem Houserem, který bude dalším hostem moderátora Jakuba Bureše v pořadu Maroldovka online ve Studiu Válečník.

Zdroj: BK Děčín