Rubriky
Sport Zprávy

První zápas po koronavirové karanténě proti Olomoucku

První zápas po vynucené přestávce kvůli koronavirové karanténě absolvují Válečníci v sobotu 27. března na domácí palubovce, kde v předehrávce 9. kola přivítají lepšící se Olomoucko, jež v tabulce skupiny A2 už není poslední, když předskočilo trápící se Ostravu a navíc má zápas k dobru.

Olomoucko v sezóně 2018/19 dokráčelo až do semifinále play-off, kde nestačilo na Nymburk, ale pak si spravilo chuť v boji o bronz, když porazilo Svitavy. O rok později obsadilo v nedohrané sezóně 5. příčku. V letošním ročníku se ale Olomoucko výrazně propadlo, a po základní části skončilo poslední se 4 výhrami a 18 porážkami. Jednu ze čtyř výher získali hráči Olomoucka hned v úvodním kole nad Děčínem, poté dokázali porazit doma ještě Svitavy a dvakrát vyhráli i venku, a to na hřištích Pardubich a ústecké Slunety. Nutno ale říct, že některé porážky Olomoucka byly opravdu velmi těsné, např. doma s Nymburkem 95:98, doma s Pardubicemi 93:94, doma s USK Praha 75:76.

Olomoucku se nedařilo ani ve čtvrtfinále Českého poháru mužů, kde v úvodním utkání padlo na palubovce Královských Sokolů vysoko 102:63 a nic mu nepomohla ani domácí výhra v odvetě 95:87.

Řada nezdarů, postavení v tabulce na posledním místě, situace okolo koronavirové pandemie a další faktory pak zapříčinily, že po skončení základní části opustil tým na vlastní žádost trenér Predrag Benáček, který stál u zrodu Olomoucka. Nebyl ale jediný, kdo odešel. Už po šesti odehraných zápasech opustil kádr slovinský pivot Leon Šantelj, další citelnou ztrátu byl odchod snajpra Lukáše Palyzy do mistrovského Nymburku. V lednu se ale Olomoucku, jež nově vede trenér Michal Pešta a jeho asistentem se stal Vojtěch Jančík, podařilo angažovat amerického pivota Josepha Henryho Jalena. A změny přinesly své ovoce hned na startu skupiny A2, když Olomoucko vyhrálo 83:88 ve Svitavách a doma porazilo Ostravu 88:79. Pak sice přišly prohry v Ústí 73:71 a v Hradci Králové 90:67, domácí odveta se Sokoly ale skončila výhrou 73:69 a poslední duel proti Ostravě vyhrálo Olomoucko 84:96 (nejlepší střelci Olomoucka: Pekárek 30, Feštr 19, Váňa 15).

Tahounem Olomoucka byl chorvatský pivot Nemanja Bezbradica, jenž měl průměr 18,6 bodu a téměř 8 doskoků na zápas. V minulých dnech však z Hané tento borec odešel. Momentálně nejlepším střelcem je tak křídelník David Pekárek (15,8), následuje ho František Váňa 12,3 bodu. Exděčínský rozehrávač Lukáš Feštr má průměr 8,2 bodu, druhý rozehrávač Radovan Kouřil připisuje 8,2 bodu a 6 asistencí. Pivot Henry má průměr po 9 zápasech 8,6 bodu a přes 6 doskoků.

Robert Landa, trenér BK ARMEX Děčín: „Garantuji naprosto nepředvídatelné utkání, ale zaručuji, že hráči odevzdají své aktuální maximum. Přítomností na trénincích se mi znovu potvrdilo jak mladý a nezkušený tým máme, ruku v ruce s tím jde stvrzení pocitu, který z hráčů mám. Jsou to charakterní borci, kteří se chtějí zlepšovat a mají potenciál. Vážím si toho, že většina hráčů je okamžitě po izolaci, nebo karanténě odhodlána hájit barvy Děčína.“
Martin Mach, pivot BK ARMEX Děčín: „Ve středu zavítáme na palubovku BK Olomoucko. Zde jsme odehráli první zápas letošní sezóny, který se nám absolutně nevyvedl. Olomoucko po změně trenéra zapsalo už dvě výhry a určitě nás nečeká nic jednoduchého. My jsme si však v posledním zápase ukázali, že dokážeme hrát rychlý hezký basketbal, který budeme chtít předvést i na Hané. A pokud předvedeme dobrou obranu bez větších výpadků, uloupíme důležité dva body do boje o play-off.“

Zdravotní stav týmu Děčína: Na několik týdnů je mimo hru kapitán Šimon Ježek, jenž si při tréninku vykloubil a naštípl kost v prostředníku levé ruky. U ostatních hráčů bude záležet na aktuálním stavu po návratu z karantény. Do utkání by měl zasáhnout nový hráč Děčína, Američan Nate Bradley Jr., což je čtyřiadvacetiletý křídelník, pro něhož bude Děčín prvním profesionálním angažmá. Na lavičce Válečníků bude chybět trenér Tomáš Grepl, který bojuje s covidem, post hlavního trenéra převezme Robert Landa – více ZDE.

Vzájemné zápasy v zákl. části:
BK Olomoucko – BK ARMEX Děčín 91:77
Bezbradica 29, Feštr 20, Váňa 19 – Šiška 21, Pomikálek 18, Kroutil 16.
BK ARMEX Děčín – BK Olomoucko 89:73
Žikla 21, Šiška 17, Kroutil 15 – Pekárek 26, Feštr 12, Štěpán 10.

Odkaz na live statistiky ZDE.
Odkaz na stream video ZDE.

Zdroj: BK Děčín