Rubriky
Sport Zprávy

Válečníci na domácí palubovce potvrdili roli favorita

Vstup do druhé poloviny základní části se Válečníkům vydařil. Na domácí palubovce potvrdili roli favorita a porazili bez větších potíží poslední Olomoucko. To přijelo už bez svého ostrostřelce Lukáše Palyzy, jenž přestoupil do Nymburku.

Úvod zápasu byl ze strany Děčína nervózní, Válečníci si sice vypracovali několik dobrých střeleckých pozic, ale neproměnili je. Ani hosté se však netrefovali, a tak první body obstaral Pomikálek ve druhé minutě střetnutí. Olomoucko však kontrovalo košem Kouřila a trojkou exděčínského Feštra a otočilo na 2:5. Proti tomu byl ale David Žikla a jeho čtyři body znamenaly stav 6:5. Soupeř se však znovu ujal mírného vedení, které si držel ještě dvě minuty před první přestávkou, kdy Štěpán třemi body zvýšil na 13:16. Pak Válečníci sehráli dvě hezké akce na střílejícího Kroutila, který konečně prolomil trojkové trápení svého týmu a přesnými zásahy otočil na 19:16. Jenže Olomoucko v samém závěru stačilo znovu strhnout vedení na stranu – 19:20. Druhou čtvrtku načaly čtyři body Žikly, na druhé straně sice Pekárek trojkou ještě jednou posunul svůj tým do vedení, ale to bylo naposledy. Od stavu 23:24 začali na palubovce vládnout Děčínští, kteří přidali v obraně, nutili soupeře k chybám a přestože ani jejich hra nebyla bezchybná, pomalu začali své vedení navyšovat. Po šesti bodech Kroutila v řadě to bylo 29:25, po třech bodech Šišky 32:25. Pak sice Bezbradica trefil trojku, ale Kotásek ihned odpověděl stejnou mincí, po trojce Žikly to bylo již 41:33 a když Šiška zaznamenal další dva body, Válečníci vedli dvojciferným rozdílem 43:33. Poločas pak skončil 45:37, když poslední body první půle zaznamenal Pomikálek.

Tu druhou zahájil košem s faulem olomoucký Pekárek, Žikla ale zareagoval trojkou, Houška přidal koš a na trojku Váni odpověděl Žikla svojí třetí trojkou – 53:43. Pak už hrála prim především děčínská obrana, která nedávala soupeři příliš prostoru, nutila ho ke ztrátám a náskok Válečníků narůstal. Trenér Tomáš Grepl tak mohl dát šanci všem svým hráčům, za což se mu Mach a Boyko odvděčili bodovými zápisy, po kterých Děčín vedl 64:48, respektive 66:50. V závěru třetí desetiminutovky ale Olomoucko (už bez vyfaulovaného Váni) zabralo a šesti body snížilo na 66:56. Jenže hned na startu poslední periody trefil Kotásek trojku, Skalička pak po zisku míče díky vlastní dobré obraně dal koš a vzápětí přidal další dva body – 73:56. Hosté se ale rozhodně nevzdávali a díky bodům Pekárka a Feštra se dotáhli na 75:66. Další snižování náskoku však odmítl dvěma body kapitán Ježek, k němu se přidali Šiška a Pomikálek a Děčín tak vedl dvě minuty před koncem 84:71. Pak navíc Kroutil přidal další trojku a tečku za zápasem udělal koš Macha – 89:73.

Děčín se tentokrát mohl spolehnout na obranu, která dělala Olomoucku problémy a rezultovalo z ní 23 ztrát hostů a 12 zisků domácích. Navíc dobrá defenzíva zastavila pivota Bezbradicu na druhém nejnižším bodovém zisku tohoto hráče v sezóně – 5 bodech. Děčín měl také více asistencí a produktivnější lavičku, naopak hosté vyhráli na doskoku a z druhých šancí dali 16 bodů oproti 12 bodům domácích.

Lídrem Děčína byl tentokrát David Žikla, který zaznamenal 21 bodů, 6 doskoků, 2 asistence a 2 zisky. Druhým dvojciferným střelcem byl Ondřej Šiška se 17 body, ke kterým přidal 7 asistencí a 7 získaných faulů (TH 9/12). Filip Kroutil pak přidal 15 bodů; do listiny střelců se nakonec zapsali všichni kromě Lukáše Bobka.
Na straně Olomoucka si sezónní maximum nastřílel David Pekárek (26 bodů), k tomu přidal 7 doskoků a 9 získaných faulů. Rozehrávač Feštr při padesátiprocentní úspěšnosti střelby dal 12 bodů, Štěpán přidal 10. Zmiňovaný Bezbradica skončil na 5 bodech, měl ale 6 asistencí.

Trenéři po utkání
Predrag Benáček, trenér BK Olomoucko: „Děčín vyhrál zaslouženě, hrál jako tým. Výsledek je pro nás krutý, protože moji hráči nechali na hřišti hodně energie a sil, aby odehráli vyrovnaný zápas. A to se vlastně povedlo. Sice domácí byli pořád před námi, ale my jsme byli blízko. Bohužel, pak přišlo zranění Váni, špatný den měl Bezbradica a výsledek nemohl být lepší. Naše situace je teď hrozná, smůla se na nás lepí. Máme málo hráčů schopných hrát nejvyšší soutěž a jestli teď nebude k dispozici i Váňa, vypadá to na výron kotníku… Nevím, co mám říct, ale přežijeme. Přežijeme covid, přežijeme i tohle.“
Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: „Samozřejmě, že jsme cítili tíhu okamžiku a povinnost vyhrát. Jak soupeř, tak náš tým na tom byly velmi podobně, protože oba nezvládly minulé zápasy. My jsme prohráli s Kolínem, Olomoucko doma podlehlo v důležitém duelu Hradci Králové, když v průběhu prohrávalo už o třicet bodů. My jsme veděli, že hůř už hrát soupeř nemůže, což se dnes potvrdilo a Olomoucko ukázalo dobrý basketbal. Museli jsme hrát až do konce. Klíčem k úspěchu bylo to, že jsme udrželi jejich nejlepšího hráče Bezbradicu na pěti bodech. Za to zaslouží absolutorium Pavel Grunt, Jakub Houška i Martin Mach, jak se s tím dokázali popasovat. Bezbradica náš totiž v Olomoucku vlastně porazil sám. Dalším dílkem k úspěchu byla naše dobrá obrana, kdy jsme Olomoucko donutili k třiadvacet ztrátám.“

Hráči po utkání
Lukáš Feštr, rozehrávač BK Olomoucko: „Víme, že se trápíme a chtěli jsme to tady zlomit. Myslím si, že náš přístup byl lepší, než proti Hradci, ale dnes jsme pohořeli na velikém množství ztrát. Také jsme dovolili Děčínu řadu laciných košů, naopak sami jsme se na těch sedmdesát tři bodů strašně nadřeli.“
David Žikla, pivot BK ARMEX Děčín: „Bylo to dnes náročné, ale věděli jsme, že máme na to je porazit. Dnes jsme hráli dobře. Hráli jsme dobře v obraně, což se pak odrazilo i v dobrém útoku. Byly tam chybičky, pořád máme na čem pracovat, ale oproti zápasu s Kolínem to bylo mnohem lepší.“

Základní sestavy
Děčín: Šiška, Ježek, Pomikálek, Žikla, Grunt
Olomoucko: Kouřil, Feštr, Váňa, Pekárek, Bezbradica

BK ARMEX Děčín – BK Olomoucko 89:73
Body Děčína: Žikla 21 (3x 3, 6 doskoků), Šiška 17 (TH 9/12, 6 doskoků, 7 asistencí, 7 získaných faulů), Kroutil 15 (3x 3), Pomikálek 9, Kotásek 6 (2), Ježek 4, Grunt 4, Skalička 4, Mach 4, Houška 3, Boyko 2, Bobek 0.
Body Olomoucka: Pekárek 26 (3x 3, TH 9/10, 7 doskoků), Feštr 12 (2x 3), Štěpán 10, Kouřil 9 (1), Váňa 7 (1), Bezbradica 5, Klepač E. 4, Klepač A. 0, Sychra 0, Dohnal 0, Trávníček 0.
Střelba za 2 body 22/35:15/31, za 3 body 8/24:9/28, TH 21/30:16/25. Doskoky 35:37 (útočné 11:14), asistence 20:13, ztráty 15:23, fauly 26:21.

Čtvrtiny: 19:20, 26:17, 21:19, 23:17

Rozhodčí: Kučírek Martin, Salvetr Rudolf, Ulrych Lukáš

Komisař: Šikner Roman

Zdroj: BK Děčín