Domácí premiéra před prázdným hledištěm se Válečníkům nevyvedla

Domácí premiéra před prázdným hledištěm se po třídenní herní pauze Válečníkům nevyvedla. Po dobrém úvodu ztratili první čtvrtinu o 12 bodů a přes veškerou snahu už manko ve zbytku utkání nedohnali. Hosté z USK přitom nebyli vyloženě lepší, ale pomohli si útočným doskokem a trestnými hody.

Zápas zahájil stylově děčínský rozehrávač Šiška trojkou, poté přidal další dva body, k němu se připojil Pomikálek a když Žikla trefil další trojku, vedli Válečníci 10:4. Jenže pak se jim přestalo střelecky dařit, do jejich  hry se vkrádaly nepřesnosti, a po dalších dvou bodech Žikly, které upravily na 12:7, čekali dlouhé čtyři minuty na nějaký bodový úspěch. A hosté toho využili k otočení na 12:19. Šestky Kotáska a Grunta pak sice snížily na 15:19, ovšem koncovka první čtvrtky patřila Pražanům – 15:27. Ve druhé čtvrtině si hráči USK drželi pohodlný dvojciferný náskok, který se v polovině této části po trojce Mareše vyšplhal na 21:40, což nevěstilo nic dobrého. Válečníci sice poté přidali v obraně a podařilo se jim zastavit ofenzívu soupeře, manko ale snížili jen trochu, a to na poločasových 32:47.

Přestávka však děčínským basketbalistům evidentně pomohla, a po trojce Žikly v polovině třetí desetiminutovky srazili rozdíl pod dvojcifernou hodnotu – 42:51. Tým USK se ale díky trojici Rikič, Mareš a Sehnal opět vzepjal a odskočil na 45:58. Jenže to se už do střelecké fazóny dostal Šiška a jeho tři trojky v řadě upravily na 53:60. A když stejný hráč po zisku Pomikálka přidal dva body a Kroutil trefil další dva, bylo to rázem 57:60! A Válečníci zůstali na dostřel i po závěrečném hvizdu v této čtvrtině, a to díky šestkám Kotáska – 59:62. Bohužel, v poslední periodě Válečníci hned v úvodu dvakrát faulovali v útoku, nepohoda se pak odrazila ve střeleckém trápení, jež skončilo až po pěti minutách. Jenže tou dobou už hosté vedli 59:73, poté dokonce 60:75 a zdálo se, že je rozhodnuto. Domácí ale zabrali, zabojovali, a po koši Ježka a pěti bodech Pomikálka snížili na 67:75. V poslední minutě pak přidal Šiška jednu šestku, Pomikálek trefil další trojku a vykřesal naději na obrat – 71:75. Bohužel, po dalším útočném faulu Válečníků proměnil Mareš oba trestné hody, Šiška sice svojí pátou trojkou dostal tým na dostřel, jenže naši pak museli dvakrát faulovat a soupeř ukázal při šestkách pevné nervy – 76:81.

Tohle byl můj nejhorší trenérský týden v kariéře, protože hráči byli zavřeni čtrnáct dní v karanténě a dostat je do formy, v jaké byli před karanténou, byl takřka nelidský úkol. A vůbec si neumím představit, že budeme teď zavřeni dalších čtrnáct dní… Takže veškerá příprava, kterou jsme zvládli velice dobře, přijde zcela vniveč. Bohužel, situace je taková jaká je, chápu, že je důležité, abychom překonali zdravotní krizi a mohli normálně fungovat, také rozumím tomu, že sport nepatří mezi nejdůležitější věci, ale pro nás je současný stav tragédie,“ řekl po utkání kouč Válečníků, Tomáš Grepl.

Při pohledu do statistik je zřejmé, že utkání bylo velmi vyrovnané a rozhodovaly maličkosti. Na Děčínu byla po dlouhé pauze způsobené karanténou a odloženými zápasy patrná určitá nerozehranost, kterou sice nahradila bojovnost, ale na obrat to nestačilo. Válečníci byli střelecky úspěšnější v trojkách, hosté naopak vyprodukovaly více košů za dva body. To by jim ale na výhru nestačilo, takže rozhodovaly šestky, kde jich USK trefilo 24 z 31 pokusů, kdežto Děčín dal jen 14 z 22 pokusů. Pražané byli lepší také na doskoku, kde z druhých šancí zaznamenali 25 bodů. Domácí jen 11.

Tahounem Děčína byl rozehrávač Ondřej Šiška, který zaznamenal 27 bodů a k nim přidal 10 získaných faulů. Double-double si připsal také Pomikálek za 15 bodů a 14 doskoků, dvojciferným střelcem byl ještě Žikla s 12 body.

Na straně USK podle předpokladů řádil Rikič, který využíval své výškové převahy, a nakonec zaznamenal 24 bodů (dvojky 9/16, TH 8/13). Dobře zahrál Mareš (16), triple-double si připsal Sehnal za 13 bodů, 12 doskoků a 11 asistencí. Třináct bodů pak přidal ještě Štěrba, Samoura jich dal deset.

Dino Repeša, trenér USK Praha:
Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: „Celý první poločas jsme byli fyzicky špatní, protože trénink nikdy nemůže nahradit samotný zápas. Než jsme se srovnali s tempem, které liga má, prohráli jsme první poločas o patnáct bodů. Rovněž jsme neměli odpověď na Rikiče a jeho dvěstě dvacet centimetrů, on byl dnes klíčovým faktorem utkání. Nám chybí pod košem centimetry a je to pro nás obrovské negativum. Přesto nemohu hráčům nic vytknout makali, bojovali, ale herní výpadek byl znát.“

Body Děčína: Šiška 27 (5x 3, 10 získaných faulů), Pomikálek 15 (2x 3, 14 doskoků), Žikla 12 (2x 3), Kotásek 9 (1), Ježek 7, Grunt 4, Kroutil 2, Bobek 0, Mach 0.

Body USK: Rikič 24 (TH 8/13, 6 doskoků, 8 získaných faulů), Mareš 16 (2x 3), Sehnal 13 (12 doskoků, 11 asistencí, 9 získaných faulů), Štěrba 13 (1x 3), Samoura 10 (1), Bátovský 3 (1), Kolář 2, Máchač 0, Fuxa 0, Vyroubal 0.

Střelba za 2 body 16/32:21/41, za 3 body 10/31:5/27, TH 14/22:24/31. Doskoky 38:47 (útočné 10:15), asistence 15:15, ztráty 17:13, fauly 30:26.

Děčín: Šiška, Kotásek, Kroutil, Žikla, Pomikálek
USK: Sehnal, Mareš, Samoura, Kolář, Rikič

BK ARMEX Děčín – USK Praha 76:81 (15:27 32:47 59:62)

Čtvrtiny: 15:27, 17:20, 27:15, 17:19

Rozhodčí: Blahout Petr, Kec Jakub, Kovačovič Matej

Komisař: Ringsmuth Zdeněk