Rubriky
Zprávy

Děčín má nový portál Nevyhazuj to.cz. Lidé si mohou vzájemně darovat různé věci

Nevyhazuj to. Tak se jmenuje webový portál pro předcházení vzniku odpadu, jehož vlastní verzi si nyní pořídilo město Děčín. Na webu www.decin.nevyhazujto.cz je nyní možné v Děčíně zdarma nabízet a získávat věci za odvoz. Nepotřebné věci tak nemusí skončit na sběrném dvoře či na skládce, ale mohou být znovu smysluplně využity.

Nejčastěji se na portálu nabízí nábytek, hračky, elektronika či oblečení, ale nabídnout lze cokoliv v mezích zákona. Prostřednictvím portálu došlo k předání spousty zajímavých věcí, například trabantu, užovky či několika klavírů.

Jedinou podmínkou je nabízet věci zdarma, pouze za odvoz.

Jak na to?

Pro nabídnutí věci se stačí jednoduše zaregistrovat na webové adrese www.decin.nevyhazujto.cz, vyfotit danou věc a vložit ji na portál. Následně skrze webovou stránku probíhá komunikace se zájemci a domluva na předávce. Portál pravidelně navštěvují i neziskové organizace, jako je například Armáda Spásy či další charity, azylové domy, domovy pro seniory či dětské domovy.

Motivace k používání tohoto portálu může být čistě praktická, ale čím dál tím více lidí si uvědomuje, že vyhodit použitelnou či opravitelnou věc je zbytečná zátěž pro planetu. Silnou motivací také může být dobrý pocit z toho, že někomu dalšímu udělá věc radost.

Portál Nevyhazujto.cz oslaví na podzim 10. narozeniny a Děčín se stal 9. městem v ČR, které si zřídilo vlastní verzi tohoto úspěšného portálu. Město si od portálu slibuje ušetřený odpad, ale hlavně chce s jeho pomocí naučit obyvatele, že staré věci se nemusí vyhazovat.

Zdroj: Magistrát města Děčín